Mami, kup mi morčátko!

Touží váš potomek po chlupatém zvířátku, ale na psa nebo kočku si zatím netroufáte? Co takhle pořídit si morče?

Je milé, přítulné a učenlivé a určitě si ho zamilujete. Jak si ale vybrat to správné a co všechno bude potřebovat?

 

Je zdravé?

Jestli je váš vyhlédnutý mazlíček v dobré kondici poznáte nejen podle jeho nálady, ale i podle toho, jak vypadá. Zdravé zvíře má lesklá očka bez výtoků, čistý suchý nos (mokrý nos je příznakem nachlazení) a lesklou srst bez parazitů (řídce osrstěná nebo zcela holá místa na kůži ukazují na kožní roztoče).

 

Kde ho ubytovat?

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm. Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize. Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm. Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

 

Výběr podestýlky

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i „kočkolity“, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu. Protože pro morče je přirozeností neustálé hrabání, měl by každý chovatel správnou podestýlku pečlivě zvažovat a poradit se s odborníkem.

 

Potřebuje péči

I když je morče nenáročné, je potřeba se mu věnovat. Morčata mají silně vyvinutý sociální smysl. Například kvíkáním vyjadřují touhu po pozornosti.
Chcete-li morče volně vypouštět, musíte tomu přizpůsobit byt. Schovat elektrické kabely pod lišty, odstranit jedovaté rostliny atd. Zodpovědnost za morče, můžete svěřit i svému dítěti – postarat se o něj dokáže i předškolák.


REDAKCE

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek