Mami, kup mi morčátko!

Touží váš potomek po chlupatém zvířátku, ale na psa nebo kočku si zatím netroufáte? Co takhle pořídit si morče?

Je milé, přítulné a učenlivé a určitě si ho zamilujete. Jak si ale vybrat to správné a co všechno bude potřebovat?

 

Je zdravé?

Jestli je váš vyhlédnutý mazlíček v dobré kondici poznáte nejen podle jeho nálady, ale i podle toho, jak vypadá. Zdravé zvíře má lesklá očka bez výtoků, čistý suchý nos (mokrý nos je příznakem nachlazení) a lesklou srst bez parazitů (řídce osrstěná nebo zcela holá místa na kůži ukazují na kožní roztoče).

 

Kde ho ubytovat?

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm. Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize. Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm. Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

 

Výběr podestýlky

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i „kočkolity“, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu. Protože pro morče je přirozeností neustálé hrabání, měl by každý chovatel správnou podestýlku pečlivě zvažovat a poradit se s odborníkem.

 

Potřebuje péči

I když je morče nenáročné, je potřeba se mu věnovat. Morčata mají silně vyvinutý sociální smysl. Například kvíkáním vyjadřují touhu po pozornosti.
Chcete-li morče volně vypouštět, musíte tomu přizpůsobit byt. Schovat elektrické kabely pod lišty, odstranit jedovaté rostliny atd. Zodpovědnost za morče, můžete svěřit i svému dítěti – postarat se o něj dokáže i předškolák.


REDAKCE

Další články

Nezapomeňte na antiparazitika

Nezapomeňte na antiparazitika

Pes nebo kočka se mohou venku snadno nakazit parazity a pak je přenést na ostatní členy domácnosti. Nezapomeňte je proto pravidelně ošetřit a věnujte pozornost i prevenci.

Celý článek

Jak pečovat o štěně

Jak pečovat o štěně

Když si domů přineseme chlupatou kouličku, přebíráme tím odpovědnost za její psí mámu. Musíme štěněti věnovat stejnou péči a lásku, aby z něho vyrostl zdravý a bezproblémový člen domácnosti.

Celý článek

Aby se mazlíčci neztratili

Aby se mazlíčci neztratili

I ten nejposlušnější pes se může ztratit, když ho něco vyleká, o kočičích tulácích ani nemluvě. Zvýšit šanci na brzký návrat domácího mazlíčka domů pomohou jednoduché doplňky, ohlídat nám ho může elektronika.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.