Foto: Shutterstock

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Naši chlupatí miláčci zvládají zimu častěji lépe než my lidé, přesto jim v mrazivých zimních dnech hrozí různá rizika, například podchlazení. K tomu jsou náchylnější především nemocní a staří psi, štěňata a feny po porodu. Problém se zimou ale mohou mít i některá malá či krátkosrstá plemena a takzvaní naháči či plemena původně pocházející z teplejších končin.

Jak poznat podchlazení

Páníčci by měli zpozornět, pokud vidí, že se pes třese a kňučí. Zahřívání by v takovém případě mělo být pozvolné, obvykle stačí přechod do teplé místnosti. Mokrého psa je samozřejmě nutné vysušit. Při podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod 32 °C, je však už třeba dopravit psa k veterináři,“ radí Bedřich Synek, ředitel společnosti, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků. Pozor na ponechávání zvířat v autě. V zavřeném voze v chladných měsících rychle klesá teplota i množství kyslíku k dýchání. Pro psa se tak z auta stává smrtící lednice.

Kdy psa obléknout

Je-li v zimě obzvláště mrazivo, měl by majitel zvážit ochranu psa funkčním oblečkem. Vhodné je oblékat malá plemena, naháče a krátkosrsté psy, psy s nízkým množstvím podkožního tuku, jako jsou třeba chrti, příslušníky jižních a afrických plemen, ale také psy staré, nemocné nebo v rekonvalescenci a rovněž štěňata. Pro běžné procházky naopak není nutné oblékat chlupaté psy, velká plemena, psy šlechtěné pro zimu a nepříznivé počasí nebo zdravé a aktivní jedince. Pro náročný výlet do hor v chladném či deštivém počasí mohou oblek ocenit všichni pejsci, to samé platí pro psy podávající větší fyzický výkon, tedy psy sportující, pracovní nebo lovecké.

Oblek pro psa by měl vždy splňovat několik podmínek. Psa nesmí nikde škrtit, jinak by bránil krevnímu oběhu. Důležité je vhodné zapínání, abychom pejskovi nemuseli složitě protahovat hlavu či packy nejrůznějšími otvory. Ideální je oblečení, které se na psa položí shora a zapne se pod břichem.

Péče o tlapky

U psů s dlouhými chlupy na tlapkách se v zimě vyplatí srst na nich přistřihnout. Na dlouhých chlupech totiž při chůzi snadno ulpívá sníh, který pak tvoří velké sněhové koule, jež psa omezují v pohybu. Nejen u chlupatých plemen není od věci pořídit i ochranné botičky. Ty tlapky ochrání nejen před posypovou solí a ulpíváním sněhu, ale také před poraněním. Zmrzlý sníh nebo led dokážou psí packy ošklivě pořezat. Posypovou sůl je dobré z pacek vždy po příchodu z vycházky omýt vlažnou vodou.

Dalším vhodným doplňkem pro zimní procházky jsou reflexní prvky, ať už ve formě obojku, postroje, či vesty. Myslete na to, že v zimních měsících se rychle stmívá, případně viditelnost zhoršují mlhy nebo sněžení. Reflexní nebo svítící prvky tak zvyšují bezpečnost vašeho parťáka během venčení a procházek.

 

Foto: Unsplash

Zimní bydlení a krmení

Pokud váš pes bydlí celoročně v boudě, dbejte na to, aby byla na zimu připravená. Bouda by měla být zateplená a pejsek by měl mít vevnitř deku či koberec. Dohlédněte, aby neležel v mokrém, to by mu mohlo způsobit podchlazení nebo nachlazení. A samozřejmě by psí bouda měla odpovídat velikosti psa – příliš velký prostor je v zimě na škodu, protože psovi bude příliš dlouho trvat si ji svým tělesným teplem zahřát.

„U pejsků, kteří i přes zimu bydlí v boudě, byste také měli zvýšit krmnou dávku a obohatit ji o tuk navíc. Tukovou zásobu by si měl být pes schopen udělat ještě předtím, než zima udeří. Kontrolujte i to, zda má pes v misce dostatek vody a jestli mu nezmrzla. Doporučený interval pro výměnu vody je při velkých mrazech dvě hodiny,“ uvádí Bedřich Synek.

A co kočky?

Speciální zimní péči si zaslouží i kočičí kamarádi, a to pak zejména kočky, které většinu svého dne tráví venku, kde současně i přespávají. Primární je tedy zajistit jim vhodné místo pro odpočinek a spánek. Připravte jim na chráněné místo polystyrenové boudičky, nejlépe vystlané senem. Při velkých mrazech by ovšem měly mít vždy otevřenou cestu do tepla. Nejjednodušším řešením jsou kočičí dvířka. Myslete rovněž na to, že venkovní kočky v zimních měsících cíleně vyhledávají teplo a hrozí jim tak zvýšené riziko zranění, když si například lehají na vyhřátý motor auta.

Pokud se vaše domácí kočka chodí občas vyvětrat ven, nenechávejte ji v zimě příliš dlouho. I obyčejné nachlazení může být pro kočky poměrně nebezpečné, protože kvůli ucpanému nosu ztrácejí chuť a nechtějí jíst. Kočky by přitom neměly v žádném případě zůstávat o hladu déle než 24 hodin. Kvůli specifickému metabolismu u nich totiž mohou nastat problémy s játry. S nachlazenou kočkou je tedy vždy lepší zajít k veterináři.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek