Foto: Shutterstock

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Základní povely a chování musíte psa učit již od štěněte. Nenechte se zmást jeho roztomilostí – začít musíte opravdu od momentu, kdy si nového miláčka přinesete domů. Udělejte si z tréninku zábavnou hru pro vás oba.

Naučte psa na přivolání

Přivolání je naprosto základní povel, který by se každé štěně mělo naučit jako první nebo jeden z prvních. Pracujte s tím, co vašeho psa motivuje. Většina štěňat bude svého nového páníčka následovat jako stín, ale jen na tento fakt určitě nespoléhejte. Motivujte psa hračkou nebo pamlskem, rozhodně odměnou nešetřete. Spolu s tímto povelem můžete štěně naučit reagovat na své jméno.

Volte zdravé pamlsky

Abyste předešli přejídání pejska nebo nárustu jeho váhy, nalámejte pamlsky na menší kousky. Klíčem k úspěchu je však volba správných, tedy zdravých pamlsků. „Neměly by obsahovat žádné přidané konzervační látky či umělá barviva. Volte ty, které nejsou tučné ani sladké. Dále je důležité přizpůsobit množství pamlsků velikosti psa, jeho věku a aktivitě. Pamlsky by měly být zařazeny do výcviku jako odměna za správné chování nebo splnění povelů, přičemž by měly tvořit malý podíl v rámci jídelníčku psa,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

 

Foto: Shutterstock

Na tónu hlasu záleží

Většina psů také zpozorní, když uslyší váš veselý a nadšený hlas, který můžete spojit s mazlením, hrou nebo pamlskem. Pes pak přiběhne v očekávání pozitivní interakce nebo nějaké dobroty. Samotný povel začněte nejdříve trénovat v klidném prostředí, aby psa nic nerušilo a snadněji pochopil, co po něm chcete.

Správné „stolování“

Správné krmení patří k dalším důležitým elementům psa při výcviku a podpory disciplíny a poslušnosti. Začněte učením základních povely, jako je „sedni“ a „počkej“. Poté postupně zvyšujte náročnost a vyžadujte od psa delší čekání před povolením jíst. „Odneste misku pryč, pokud pes nedodrží povel na čekání. Jakmile pes zvládá čekání na povolení po celou dobu, postupně zvyšujte obtížnost. Můžete například přidat rušivé faktory, jako je zvonění telefonu nebo zaklepání na dveře, a vyžadovat od psa, aby stále vyčkával na povolení k jídlu. Při úspěšném splnění povelů a vyčkání na povolení pochvalte svého psa a pusťte ho k misce,“ říká Švihálek.

Jak naučit psa na místo

Stejně jako s přivoláním, začněte na klidném místě. U štěněte, které se teprve učí, s tímto povelem opravdu nepochodíte, pokud má kolem sebe zajímavé věci a lidi ke zkoumání. Vyberte pelíšek nebo deku, které štěně už zná, a odměňujte klidné ležení na tomto místě. Když bude štěně stoprocentně vědět, co po něm chcete, můžete u tohoto povelu začít zvyšovat nároky a přesouvat ho ven. Hodí se vám v situacích, když psa sebou vezmete do kavárny či kanceláře, nebo prostě potřebujete, aby nějakou dobu klidně ležel a odpočíval.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Čemeřice kvetou i v zimě

Čemeřice kvetou i v zimě

Chcete-li obdivovat rozkvetlou zahradu i v zimě, vysaďte na záhony čemeřice. Stačí, když se teploty dostanou nad nulu – poupata se rozvinou i na sněhu. Pokud se mráz vrátí, jednoduše se zavřou, aby s lepším počasím zase vykvetla.

Celý článek