Foto: Shutterstock

Pes a kočka – nejlepší přátelé? Jde to!

Soužití psa a kočky může být zážitkem plným vzájemného respektu a přátelství. Správně nastavenými pravidly lze vytvořit prostředí, ve kterém se stanou neoddělitelnými kamarády.

Rozhodujete-li se pro toto spojení, doporučuje se začít ještě v době, kdy jsou zvířecí jedinci mladí. U starších psů a koček může být proces adaptace na nového spolubydlícího složitější, zejména u koček, které mají pevný vztah ke svému teritoriu. Nejvhodnější je získat současně štěňátko i koťátko, aby si mohla společně hrát a postupně si na sebe zvyknout. Další variantou je přivést koťátko k již dospělému psovi. Na druhou stranu je třeba být opatrný, když přinášíte do domácnosti nové zvíře a máte již dospělou kočku nebo štěně. Je možné, že se budou cítit ohroženě, mohou pociťovat žárlivost a chovat se nepříjemně. Pokud máte starší kočku, raději se nedoporučuje pořizovat si k ní další zvířata.

Význam prvního setkání

Klíčovým momentem je první setkání těchto zvířat. Při představování kočky psovi ji mějte pevně v náručí. Nejdříve se věnujte pejskovi, pohlaďte ho a následně i kočku. Ujistěte se, že pes nevykazuje příznaky agresivity vůči kočce. Držení psa na vodítku by mohlo způsobit, že si spojí kočku s negativními pocity, proto toto opatření raději neprovádějte. Pokud přivádíte psa ke kočce, mějte kočku v objetí a psa nechte na nižší úrovni. Přistupujte k této situaci s pozitivní náladou a úsměvem v hlasu.

Respektujte hierarchii

Je klíčové, aby byla kočka při prvním setkání držena výše než pes. V kočičí hierarchii si kočka vždy vybojuje vyšší pozici. Psi často kočku přijmou jako dominantní členku smečky a respektují ji. Pro kočku je důležité poskytnout vyvýšené místo, například pelíšek na vyvýšeném místě, což ji uklidní. Při přivedení nového člena domácnosti nezapomínejte na toho, kdo tam byl první. Dávejte jim stejné množství pozornosti. První dny byste je neměli nechávat samotné. Je vhodné zastřihovat koťátkům drápky, aby při hře nezpůsobila psovi nechtěné zranění. Myslete také na to, že kočkolit by měl být mimo dosah psů, aby nedošlo k nežádoucí konzumaci výkalů.

 

Foto: Shutterstock

Zajištění oddělených prostor

Aby soužití bylo co nejharmoničtější, je vhodné, aby pes a kočka měli vymezené oddělené oblasti pro spaní a stravování. Zvláštní pozornost věnujte kočičím toaletám, protože psi mohou mít zájem o jejich obsah. Kočičí toaletu umístěte tam, kam se pes nedostane. Samozřejmostí je oddělená voda a krmivo. Psi i kočky jsou teritoriální zvířata a mohou si hlídat své jídelní místo.

Rozmanité stravování

Správné krmení má klíčový význam. V prvních dnech je vhodné krmit zvířata odděleně, ideálně v různých místnostech. Nejprve se sami najezte a poté nakrmte zvířata. I když je kočka ve smečce výše postavená, hlavní slovo máte vy. Hlídejte, aby pes i kočka dojedli své porce. Pokud se tak nestane, skladujte nesnědené krmivo mimo jejich dosah. „Pes a kočka vyžadují rozdílný jídelníček. Kočka potřebuje stravu více bohatou na tuky a bílkoviny. Psi mají kromě bílkovin v krmivu zastoupenou například i zeleninu. Pejsci krmení kočičí stravou mohou velmi rychle přibývat na váze, a to může vést k závažným zdravotním problémům. Volte pro oba potravu jim určenou, ale rozhodně nešetřete na kvalitě. Ideální jsou produkty bez chemie a s přídavkem probiotik, které jsou dobré pro podporu jejich imunity,“ říká odborník na psí a kočičí výživu Jiří Švihálek a dodává: „Hlídejte také, aby pes nechodil do kočičí misky. Psi nejsou na rozdíl od koček vybíraví v jídle a snědí, co jim přijde pod čumák. Misku můžete proto kočce dávat do vyvýšených míst, kam pes nevyskočí. Pokud vám to prostor v bytě či domě dovolí, krmte zvířata v oddělených místnostech.“


Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek