foto: Shutterstock

Psí senior si zaslouží péči

Psí stárnutí je smutné, ale i starší pejsek může být vitální a zdravý do vysokého věku. Samozřejmě záleží na plemeni a celkovém zdravotnímu stavu psího seniora. Obecně je ale důležité se o pejska s přibývajícím věkem co nejpečlivěji starat.

Stárnutí se u psů projevuje individuálně. Pokud máte psa většího nad 22 kg, počítejte s tím, že seniorský věk u něj přijde o pár let dříve než u malých plemen. Obecně se psí stárnutí projevuje horším sluchem, zrakem, sklony k přibírání na váze, větším výskytem vážných onemocnění (rakovina), selháváním ledvin (častější močení), potížemi se zuby nebo například špatnou pohyblivostí v důsledku bolesti kloubů.

 

Krmivo není vždy nutné měnit

Důležité je stravu vybírat podle aktuální kondice. Pokud je pes zdravý a má normální váhu, je pro něj vhodná běžná psí strava. Pokud ale inklinuje k tloustnutí, vyberte mu méně tučné receptury, a rozhodně se vyhněte granulím určeným pro štěňata nebo pro psy, kteří jsou velmi aktivní,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Snižte krmné dávky

Starší psi už nepotřebují tak vysoký příjem proteinů, ani tuků. Zato je třeba udržovat funkční jejich pohybový aparát. Neměli byste zapomínat ani na oběhový aparát (srdeční činnost), ledviny, játra, mentální funkce a imunitu. Proto je dobré snížit krmné dávky. Předejdete tak jejich nabírání na váze. Starší zvířata potřebuji dobrou imunitu, volte proto krmiva, která jsou s probiotiky a která dobře chrání celkové zdraví psa.

foto: Shutterstock

 

Zvolte správné doplňky stravy a starejte se o chrup

Ve starším věku se vyplatí psovi dávat i více přírodních doplňků stravy. Především ty, které pomáhají pohybovému aparátu a posilují srdeční činnost i oběhový systém. Dobrou volbou jsou oleje, například konopný olej nebo speciální přípravky na podporu kloubů.
Starší psi mají mnohdy i potíže se zuby. Ve vysokém věku se často již nemůže provádět dentální hygiena (kvůli sedaci). Dbejte proto u pejska na prevenci zubního kamene a zánětu dásní. Pravidelně mu dávejte přírodní žvýkací pamlsky nebo čistěte zuby speciálním gumovým kartáčkem.

 

Aktivita pomáhá

Přestože starší psi toho už moc nenaběhají, je důležité s nimi pravidelně chodit ven. Vybírejte rovné terény, kde nemusí příliš běhat z kopce nebo do schodů. Tyto pohyby velmi zatěžují pohybový aparát. Pohyb má pro psy nejen pozitivní fyzický dopad, ale má dobrý vliv i na psychiku (stejně jako u lidí). A nezapomeňte si i se starým pejskem hrát, pomáhá to zlepšovat jeho mentální funkce.


Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek