Foto: Shutterstock

Víte, jak správně pečovat o koťata?

Čekáte narození koťátek nebo plánujete obohatit svou rodinu o malého kočičího kamaráda? Pak vám určitě přijdou vhod užitečné rady, jak se o kočičí mládě postarat, aby mu nic nechybělo.

Je vaše kočka březí? Než se koťata narodí, připravte jí dostatečně prostorný pelíšek na klidném a tichém místě, kde je nebude nic rušit. Častá přítomnost zvědavých dětí nebo dalších zvířecích spolubydlících by mohla kočku s novorozenými mláďaty zbytečně stresovat.

Jídelníček malého kotěte

Novorozená koťata, která jsou u své matky, se po dobu prvních tří až pěti týdnů živí mateřským mlékem. Tato doba záleží na počtu koťat ve vrhu i na množství mléka kočičí matky. To poskytuje všechny potřebné živiny a není proto potřeba jejich stravu nijak doplňovat. „Od 4. týdne by si koťata měla pomalu začít zvykat na mělkou misku s čerstvou vodou. Po uplynutí tohoto období můžete pomalu začít učit kotě na pevnou stravu. Aby to pro něj bylo snadnější, začněte tzv. mokrými krmivy, tedy kapsičkami, masovými konzervami nebo paštičkami. Ty můžete kombinovat i s granulemi pro koťata,“ radí Denisa Kopecká, výživová expertka Fitmin a dodává, že pokud je ve vrhu koťat nadpočet, je potřeba začít s příkrmy už dříve. Od 6. týdne by už kotě mělo být připraveno na suchou stravu. „Krmivo by mělo obsahovat jemné suroviny. Ideální je kombinace kuřecího masa, rýže a dalších surovin jako například bylinek, ovoce a zeleniny, které podpoří zdravé trávení a celkovou vitalitu,“ doporučuje Kopecká.

 

Foto: Shutterstock

Časté krmení je základ úspěchu

Koťata pro svůj růst a energii potřebují zhruba dvakrát více živin než dospělé kočky. Obsah jejich malého žaludku pochopitelně ale tak velké porce krmení naráz nezvládne. Proto, podobně jako u miminek, potřebují zpočátku časté krmení, přičemž se počet krmení s postupem věku snižuje. Během tohoto období je důležité koťata pravidelně vážit, abyste se ujistili, že řádně přibírají, ale přitom netloustnou příliš. Naštěstí většinou stačí brát jejich hlad jako dobré vodítko, abychom věděli, zda jim porce stačí nebo ne. „V období mezi 6 a 12 týdny se doporučuje kotě krmit minimálně třikrát až čtyřikrát denně a pokud to majitelům časové možnosti dovolí, tak i častěji. Asi po 12 týdnech krmnou dávku zvýšíme, a naopak ubereme počet krmení. Správné množství snadno určíme pomocí doporučeného dávkování na obalu daného krmiva. Stačí vědět, jak staré kotě je, kolik váží a máte jasno. Po šestém měsíci naposledy zvyšujeme porci a zhruba ve věku jednoho roku můžeme zvolna přejít na stravu pro dospělé kočky,“ říká výživová expertka.

Socializované kotě, spokojené kotě

Aby si kotě dobře zvyklo na všechny členy domácnosti a stal se z něj spokojený mazlíček, stejně jako u štěňat není radno podcenit proces socializace. „Socializační proces se bez vašeho přičinění neobejde. S koťaty však nemanipulujte příliš brzy. Nejvýznamnější období pro socializaci je mezi druhým a sedmým týdnem života. Právě tyto dny jsou ten nejlepší čas pro budování důvěry mezi kočkou a lidmi, proto si s nimi pravidelně hrajte, mazlete, ale nezapomeňte dbát na to, abyste vy i ostatní členové rodiny s koťaty zacházeli šetrně a dopřáli jim dostatek času na odpočinek,“ vysvětluje Kateřina Franková. Vždy se snažte být co nejblíže úrovni kotěte, aby se vás nebálo. Při hraní je tedy nejlepší sednout ke kotěti na zem nebo si ho vzít k sobě na gauč. Protože kočky mají rády přehled o svém okolí, můžete svému mazlíčkovi udělat radost prolézačkou nebo škrabadlem, z jehož vrcholu budou moci spokojeně sledovat dění v celé místnosti.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek