Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Koťata rostou jako z vody. Během prvního týdne už mají skoro dvojnásobnou váhu. Po odstavení od mateřského mléka (asi od třetího měsíce) je čas kotě zvykat na pevnou stravu. První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než od dvanáctého týdne. Mohou u něj totiž vzniknout žaludeční potíže. Mateřské mléko mu navíc dodává sílu, vitaminy a buduje dobrou imunitu.
Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostateční příjem mateřského mléka, je důležité mít jeho speciální náhražku. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu, kterou velmi špatně snášejí, protože pro ně není dobře stravitelná.

 

Krmte několikrát denně

Kočky, a především pak koťata, mají velmi malý žaludek. Krmte je proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete krmit až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by především mělo obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak na syrová játra. Jsou pro kočky vhodná, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, velké množství jim nesvědčí. Důležitou složkou v krmivu pro kočky by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

 

Důležitá je pravidelnost

Od čtvrtého až pátého měsíce by se u kočky měla četnost krmení snížit asi na tři dávky denně. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte ji krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykly a pak se nestalo například to, že se naučí říkat si o krmivo třeba i velmi brzy ráno. Od sedmého měsíce kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u této četnosti krmení by se již mělo zůstat po celou dobu života kočky. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek