Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Koťata rostou jako z vody. Během prvního týdne už mají skoro dvojnásobnou váhu. Po odstavení od mateřského mléka (asi od třetího měsíce) je čas kotě zvykat na pevnou stravu. První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než od dvanáctého týdne. Mohou u něj totiž vzniknout žaludeční potíže. Mateřské mléko mu navíc dodává sílu, vitaminy a buduje dobrou imunitu.
Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostateční příjem mateřského mléka, je důležité mít jeho speciální náhražku. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu, kterou velmi špatně snášejí, protože pro ně není dobře stravitelná.

 

Krmte několikrát denně

Kočky, a především pak koťata, mají velmi malý žaludek. Krmte je proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete krmit až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by především mělo obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak na syrová játra. Jsou pro kočky vhodná, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, velké množství jim nesvědčí. Důležitou složkou v krmivu pro kočky by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

 

Důležitá je pravidelnost

Od čtvrtého až pátého měsíce by se u kočky měla četnost krmení snížit asi na tři dávky denně. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte ji krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykly a pak se nestalo například to, že se naučí říkat si o krmivo třeba i velmi brzy ráno. Od sedmého měsíce kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u této četnosti krmení by se již mělo zůstat po celou dobu života kočky. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Nenechte psa nastydnout!

Nenechte psa nastydnout!

Nachlazením nejsou ohrožení jen lidé, ale může potrápit i psy. Samotné onemocnění nebývá život ohrožující, ale jeho zanedbání může způsobit komplikace včetně zápalu plic.

Celý článek

Výchova kočky? Ano, jde to!

Výchova kočky? Ano, jde to!

Myslíte si, že vychovat kočku nelze, protože má vždy svoji hlavu? Možná budete překvapeni, ale není to nemožné, chce to jen jiný přístup. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.