Ektoparazité, nepřátelé psů a koček

Blechy, klíšťata, vši, všenky, roztoči, dravčíci, trudníci a další nepříjemní parazité mohou ublížit vašim chlupatým miláčkům. Jak se proti nim bránit?

Ekto znamená vnější, tedy parazité žijící na povrchu těla. Avšak díky biologickým cyklům se mohou tito parazité stát původci dalších systémových onemocnění bakteriálního, virového i parazitárního původu. Například blecha je častým mezihostitelem tasemnice. A co víc, nezřídka se u zvířat objevují i alergické reakce či celotělový pruritus a zánět kůže.

Chraňte je od jara do zimy

Proto se vyplatí tyto drobné záškodníky nepodceňovat a dobře chránit své zvířecí kamarády. Doporučovaný antiparazitární program začíná po „roztání ledů“ (březen) a končí prvním sněhem (prosinec). Ale blechy ani v zimě nespí, proto je důležité zvážit celoroční ochranu.

Většina ektoparazitů jsou přenašeči nebezpečných infekcí, např. dobře známá je klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, erlichióza, babesióza, dirofilarioza, riketsie, atd.

Proč jsou parazité nebezpeční

Masivní zamoření zejména u malých a oslabených jedinců může vést až k anémii. Při sání vpouštějí parazité do těla hostitele své sliny, často obsahující antikoagulační látky, na které může vzniknout alergická (až anafylaktická!) reakce. Zvíře, které svědí celý kožich, není ve své kůži, intenzivně se škrábe, nežere, hubne a vlivem stresu si oslabuje imunitní systém. Do podrážděné kůže snáze pronikají bakterie a kůže se může zanítit. Následkem parazitů může být tedy dermatitida, celotělová infekce nebo alergie.

Navíc parazité nejsou jen nebezpeční a otravní, ale také finančně nákladní. Například v případě zablešení je nutné léčbu (ošetření např. spot-onem) několikrát zopakovat, důkladně asanovat prostředí (vše vyprat, vyčistit, vystříkat dezinfekcí) a ošetřit všechna společně žijící zvířata v domácnosti, nebo se také může stát, že za měsíc najdete na psovi blechu novou

Nejvhodnějším řešením je prevence

Zvíře je možné ošetřit sprejem, šamponem či jiným repelentem. Účinnost těchto výrobků je krátkodobá. Proto, pro lepší ochranu a komfort, můžete mazlíčkovi nasadit antiparazitární obojek na celou sezónu či podat tabletu, anebo v pravidelných intervalech aplikovat antiparazitikum topicky.

Co psovi pomáhá, kočce ublíží

Pozor, přípravky určené pro psy, obsahující perythroidy, amitraz a permetrin, jsou pro kočky toxické. Takže pokud na přípravku stojí: pouze pro psy, aplikujte ho pouze na psa a ujistěte se, že se kočka nedostane do blízkého kontaktu s takto ošetřeným psem.
Před aplikací přípravku si dobře přečtěte návod a dodržte správnou techniku azpůsob použití, jinak se může stát, že přípravek nebude účinný.


Zdroj: www.veterinarnifarmacie.cz

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek