Ektoparazité, nepřátelé psů a koček

Blechy, klíšťata, vši, všenky, roztoči, dravčíci, trudníci a další nepříjemní parazité mohou ublížit vašim chlupatým miláčkům. Jak se proti nim bránit?

Ekto znamená vnější, tedy parazité žijící na povrchu těla. Avšak díky biologickým cyklům se mohou tito parazité stát původci dalších systémových onemocnění bakteriálního, virového i parazitárního původu. Například blecha je častým mezihostitelem tasemnice. A co víc, nezřídka se u zvířat objevují i alergické reakce či celotělový pruritus a zánět kůže.

Chraňte je od jara do zimy

Proto se vyplatí tyto drobné záškodníky nepodceňovat a dobře chránit své zvířecí kamarády. Doporučovaný antiparazitární program začíná po „roztání ledů“ (březen) a končí prvním sněhem (prosinec). Ale blechy ani v zimě nespí, proto je důležité zvážit celoroční ochranu.

Většina ektoparazitů jsou přenašeči nebezpečných infekcí, např. dobře známá je klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, erlichióza, babesióza, dirofilarioza, riketsie, atd.

Proč jsou parazité nebezpeční

Masivní zamoření zejména u malých a oslabených jedinců může vést až k anémii. Při sání vpouštějí parazité do těla hostitele své sliny, často obsahující antikoagulační látky, na které může vzniknout alergická (až anafylaktická!) reakce. Zvíře, které svědí celý kožich, není ve své kůži, intenzivně se škrábe, nežere, hubne a vlivem stresu si oslabuje imunitní systém. Do podrážděné kůže snáze pronikají bakterie a kůže se může zanítit. Následkem parazitů může být tedy dermatitida, celotělová infekce nebo alergie.

Navíc parazité nejsou jen nebezpeční a otravní, ale také finančně nákladní. Například v případě zablešení je nutné léčbu (ošetření např. spot-onem) několikrát zopakovat, důkladně asanovat prostředí (vše vyprat, vyčistit, vystříkat dezinfekcí) a ošetřit všechna společně žijící zvířata v domácnosti, nebo se také může stát, že za měsíc najdete na psovi blechu novou

Nejvhodnějším řešením je prevence

Zvíře je možné ošetřit sprejem, šamponem či jiným repelentem. Účinnost těchto výrobků je krátkodobá. Proto, pro lepší ochranu a komfort, můžete mazlíčkovi nasadit antiparazitární obojek na celou sezónu či podat tabletu, anebo v pravidelných intervalech aplikovat antiparazitikum topicky.

Co psovi pomáhá, kočce ublíží

Pozor, přípravky určené pro psy, obsahující perythroidy, amitraz a permetrin, jsou pro kočky toxické. Takže pokud na přípravku stojí: pouze pro psy, aplikujte ho pouze na psa a ujistěte se, že se kočka nedostane do blízkého kontaktu s takto ošetřeným psem.
Před aplikací přípravku si dobře přečtěte návod a dodržte správnou techniku azpůsob použití, jinak se může stát, že přípravek nebude účinný.


Zdroj: www.veterinarnifarmacie.cz

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…