Foto: Shutterstock

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku.

Ze všeho nejdříve potřebujete zařadit vašeho plazího mazlíčka do správné kategorie a porozumět potřebám jeho konkrétního druhu. Zdůrazňujeme slovo “konkrétní”, protože jak zjistíte, není želva jako želva. Ať už však máte doma ještěrku nebo želvu, rozhodně bude potřebovat rozmanitou stravu, která obsahuje různé druhy potravin – od hmyzu přes ovoce a zeleninu až po hlodavce. Jak zvolit to nejvhodnější krmivo pro plazy?

Leguáni, ještěrky a (některé) želvy jsou býložravci

Proto jim denně nabízejte čerstvou zeleninu, která by měla tvořit většinu jejich stravy. Nejlépe listovou, dbejte však na pestrost. Salát by měl být doplňován vhodným vápníkem pro plazy – u mláďat až dvakrát denně, u dospělých zvířat pak cca 2x týdně.

Naopak se vyhněte potravinám jako hlávkový salát, celer, hmyz nebo krmivům, které nejsou určené pro plazy. Například takové krmivo pro psy nebo kočky obsahuje příliš mnoho bílkovin a vitamínů, které poškozují jejich ledviny.

Gekoni i chameleoni jsou hmyzožravci

Cvrčci, kobylky a mouční červi jsou alfa a omega stravy hmyzožravců. Dobrá zpráva je, že se toto krmivo pro plazy dá běžně sehnat ve zverimexech a nemusíte spoléhat na své lovecké schopnosti. I jejich stravu je však adekvátní doplnit o vhodné vitamíny pro plazy.

Foto: Shutterstock

Kožatky, draci a (některé) želvy jsou všežravci

V jídelníčku pro tyto druhy kombinujte typickou stravu býložravců a hmyzožravců. Mláďatům podávejte více hmyzu a méně zeleniny, s přibývajícím věkem poměr otočte. V dospělosti je krmte hmyzem jednou až dvakrát týdně, přičemž by denně měli dostávat čerstvou zeleninu i ovoce.

Hadi a (některé) želvy jsou masožravci

Hlodavci, myši a krysy prospějí masožravým plazům nejvíce. Lze je však také krmit specializovanou komerční granulovanou stravou určenou pro daný druh zvířete. Mějte se však na pozoru, některé druhy zvířat sežerou i menší plazy, proto je velmi důležité, abyste v jejich kleci nechovali menší plazy.

Tip: Prohlédněte si také nutrimix pro plazy. Dokáže nutričně vyvážit krmnou dávku, to především u plazů s nižšími nároky na minerální látky.

Při výběru nejvhodnějšího krmiva se nebojte poradit s kvalifikovaným člověkem ve zverimexu. Zjistíte nejen to, zda se jedná o býložravce nebo masožravce, ale zároveň dostanete i pár tipů na komplexní krmiva, díky nimž bude váš plaz prosperovat.

Foto: Shutterstock


Další články

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek