Foto: Shutterstock

Pes sám doma? Tipy, jak to zvládnout!

Každý majitel psa musí občas nechat svého chlupatého kamaráda samotného doma. To může být problém, zejména pokud na to není pes zvyklý. Jak ho to naučit a kolik hodin o samotě by měl zvládnout?

Mnoho majitelů psů se již někdy muselo vypořádat s nutností nechat svého čtyřnohého společníka samotného doma. Bez ohledu na to, zda musíte odejít do práce, na návštěvu lékaře nebo společenskou událost, pes musí být schopen občasné období samoty zvládnout. Zde je několik tipů, jak psa naučit zůstat sám v pohodě a bez stresu.

Postupujte pomalu a trpělivě

Naučit psa zůstat nějakou dobu o samotě vyžaduje trpělivost a postupné zavádění. Začněte s krátkými obdobími samoty a postupně je prodlužujte teprve tehdy, jakmile si budete jistí, že pes situaci dobře zvládá.

Dopřejte mu dostatek pohybu

Je důležité, aby měl pes každý den dostal dostatek pohybu. Pravidelná fyzická aktivita nejenže přispívá k jeho celkovému zdraví, ale může také pomoci snížit jeho stres a úzkost. Především před odchodem majitele je vhodné poskytnout psovi dostatečnou dávku pohybu, aby se mohl proběhnout a vyvenčit a strávil čas o samotě odpočinkem nebo spánkem.

Trénink vytváření pozitivních asociací

Smyslem tréninku vytváření pozitivních asociací je pomoci psovi spojit domácí samotu s příjemnými zážitky. Předtím než odejdete, můžete psovi poskytnout jeho oblíbené pamlsky, interaktivní hračky nebo jiné příjemné zážitky. Například můžete použít speciální hračku, která se vyplňuje pamlsky, a nechat psa, aby si z ní během vaší nepřítomnosti dobroty vydoloval. Ujistěte se také, že má pes doma pohodlí a dostatek vody.

Dodržujte rutinu

Rutina může poskytnout psu pocit bezpečí a jistoty. Vytvoření pravidelného harmonogramu pro krmení, venčení a odchod může pejskovi pomoci cítit se bezpečněji.

Zábava během vaší nepřítomnosti

Poskytnutí stimulace, jako jsou interaktivní hračky, může pomoci zabavit vašeho psa během vaší nepřítomnosti a snížit jeho úzkost.

Přizpůsobte trénink individuálním potřebám psa

Každý pes je jiný, a proto je důležité přizpůsobit trénink jeho individuálním potřebám a temperamentu. Je normální, že některým psům trvá mnohem déle, než si na vaše odchody a pobyt o samotě zvyknou.

Jak dlouho může zůstat sám?

Ideální délka pobytu o samotě se může lišit podle věku, plemene a temperamentu psa. Obecně platí, že štěňata a mladí psi nejsou schopni zůstávat sami tak dlouho jako dospělí psi. Zde je orientační rozpětí:

  • Štěňata: maximálně 2–3 hodiny.
  • Mladí psi: maximálně 4–6 hodin.
  • Dospělí psi: maximálně 6–8 hodin.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný, a proto je vhodné pečlivě sledovat jeho reakce a přizpůsobit délku samoty jeho potřebám.


Text, Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek