Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Pach kočičí moči, zejména nekastrovaných kocourů, může prvotní výhodu absence venčení rychle měnit v nepříjemný efekt. Toaleta by proto měla splňovat všechny požadavky, zvířecí i naše.

 

Pohodlí a soukromí

Většina koček vyžaduje při vykonávání potřeby soukromí. Toaletu jí musíme umístit někam, kde nebude rušena, jinak hrozí, že si najde místo, které jí bude vyhovovat, třeba pod postelí. Z hlediska hygieny a snadného úklidu je ideální prostor WC nebo koupelny.
Při výběru toalety zohledníme také velikost zvířecího uživatele. Koťátko velmi rychle roste, a pokud nechceme brzy kupovat toaletu novou, řídíme se alespoň u čistokrevných plemen jejich předpokládaným vzrůstem. Především kočkám s dlouhým tělem nebude menší toaleta stačit a při jejím použití nechtěně vykonají potřebu mimo ni. Zvýšené okraje, přídavný límec nebo celkový kryt tyto nehody více eliminují.

V nabídce prodejců najdete i biologicky odbouratelné podestýlky. foto Shutterstock

 

Jaké vybrat stelivo

Podestýlka neboli stelivo, pro něž se vžil název kočkolit, zahrnuje mnoho druhů, od klasických bentonitových, vytvářejících hrudky, které lze snadno vybrat lopatkou, po silikonové, které účinně zachycují nejen veškeré tekutiny, ale i nepříjemné pachy a zabraňují šíření bakterií. Další možnost představují biologicky odbouratelné podestýlky ve formě papírových, dřevěných či kukuřičných peletek, které jsou bezprašné, využitelné i pro další domácí mazlíčky. Drobnější, lehčí vločky však mohou ulpívat na dlouhé kočičí srsti, a být tak zdrojem menšího nepořádku. Vyplatí se různé druhy steliv vyzkoušet a najít variantu která vám bude nejlépe vyhovovat. Avšak i mezi výrobky v jedné kategorii, například u klasických bentonitových steliv, existují velké rozdíly v kvalitě. Není při tom pravda, že nejlevnější stelivo je automaticky to nejhorší. Například v některých řetězcích s drogistickým zbožím najdete steliva vynikající kvality za příznivou cenu.

Většina koček vyžaduje při vykonávání potřeby soukromí. foto Shutterstock


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.