Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Pach kočičí moči, zejména nekastrovaných kocourů, může prvotní výhodu absence venčení rychle měnit v nepříjemný efekt. Toaleta by proto měla splňovat všechny požadavky, zvířecí i naše.

 

Pohodlí a soukromí

Většina koček vyžaduje při vykonávání potřeby soukromí. Toaletu jí musíme umístit někam, kde nebude rušena, jinak hrozí, že si najde místo, které jí bude vyhovovat, třeba pod postelí. Z hlediska hygieny a snadného úklidu je ideální prostor WC nebo koupelny.
Při výběru toalety zohledníme také velikost zvířecího uživatele. Koťátko velmi rychle roste, a pokud nechceme brzy kupovat toaletu novou, řídíme se alespoň u čistokrevných plemen jejich předpokládaným vzrůstem. Především kočkám s dlouhým tělem nebude menší toaleta stačit a při jejím použití nechtěně vykonají potřebu mimo ni. Zvýšené okraje, přídavný límec nebo celkový kryt tyto nehody více eliminují.

V nabídce prodejců najdete i biologicky odbouratelné podestýlky. foto Shutterstock

 

Jaké vybrat stelivo

Podestýlka neboli stelivo, pro něž se vžil název kočkolit, zahrnuje mnoho druhů, od klasických bentonitových, vytvářejících hrudky, které lze snadno vybrat lopatkou, po silikonové, které účinně zachycují nejen veškeré tekutiny, ale i nepříjemné pachy a zabraňují šíření bakterií. Další možnost představují biologicky odbouratelné podestýlky ve formě papírových, dřevěných či kukuřičných peletek, které jsou bezprašné, využitelné i pro další domácí mazlíčky. Drobnější, lehčí vločky však mohou ulpívat na dlouhé kočičí srsti, a být tak zdrojem menšího nepořádku. Vyplatí se různé druhy steliv vyzkoušet a najít variantu která vám bude nejlépe vyhovovat. Avšak i mezi výrobky v jedné kategorii, například u klasických bentonitových steliv, existují velké rozdíly v kvalitě. Není při tom pravda, že nejlevnější stelivo je automaticky to nejhorší. Například v některých řetězcích s drogistickým zbožím najdete steliva vynikající kvality za příznivou cenu.

Většina koček vyžaduje při vykonávání potřeby soukromí. foto Shutterstock


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Už základní škole Dagmar Hálová věděla, že chce ve studiu pokračovat ve výtvarném oboru. Nakonec nastoupila na Střední školu sklářskou v Železném Brodě. I když to nebyla její první volba, nelituje. Její skleněné figurky vypadají, jako by byly živé.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek