cat with first aid kit

Jak vybavit zvířecí lékárničku?

Alespoň základní vybavení v lékárničce pro psy a kočky může vaše chlupaté společníky rychle ochránit před následky drobných poranění nebo otravy.

Spousta možných problémů může ohrožovat především aktivního psa, který se samostatně pohybuje po venku nebo s nímž často chodíte na procházky. Pes si může poranit tlapku o trn, střep, kus rezavého plechu nebo zapomenutý drát. I když ho preventivně vybavíte obojkem proti parazitům, vrátí se občas s klíštětem, může utrpět zranění oka anebo se může dostat do rvačky s jiným psem nebo dostatečně odvážnou kočkou.

Další možnou škálu problémů způsobuje příslovečná psí žravost, která může mít v některých případech i následky v podobě otravy. Totéž platí do značné míry i pro kočku. Vážnější problémy by zvláště méně zkušení chovatelé měli vždy řešit s veterinářem, ale se správným vybavením lékárničky dokážete psovi či kočce snadno ulevit od bolesti při drobných poraněních, bez potíží zastavíte krvácení a předejdete možné infekci.

Nejjednodušší cestou k pořízení lékárničky pro psa je koupit si ji hotovou. Podobně jako autolékárničky jsou k dostání i hotová balení lékárniček zvířecích, které můžete použít jako dobrý základ a postupně je dovybavit podle vašich potřeb a zkušeností. Seznam základních pomůcek a léčiv pro psy a kočky se v detailech liší, ale řadu položek seznamu využijete pro oba zvířecí druhy. Zároveň je však dobré tyto balíčky první pomoci pro psa a kočku oddělit nebo mít uložena zvlášť alespoň léčiva, která jsou určena pouze pro psa nebo pouze pro kočku.

 

Pomůcky a nástroje

Mezi pomůckami a nástroji by neměla chybět především výbava na odstraňování klíšťat. Obvykle je to pístová pinzeta nebo různé plastové pomůcky ke snadnému vykroucení těchto parazitů a dezinfekční prostředek k zakápnutí ranky. Do výbavy zařaďte také standardní pinzetu, s jejíž pomocí odstraníte například trn nebo střep z tlapky. Není od věci mít pro psa i jeho vlastní digitální teploměr a také jednorázovou plastovou stříkačku, s níž snadno vypláchnete třeba ránu nebo oko.

Do lékárničky vložte i lékařské rukavice a speciální zahnuté nůžky na stříhání obvazů. Na obvazování pořiďte polštářkové obvazy, kompresní a elastické obvazy na stabilizaci zlomené či vykloubené končetiny, obvazový šátek, vatu a dostatečný počet náplastí. Vyplatí se mít i tvarovatelnou plastovou dlahu a ochranný návlek na tlapku. Mezi další užitečné příslušenství můžete zařadit třeba i látkový náhubek, plastový nebo nafukovací fixační límec, látkový nebo kožený obojek, malou baterku k posvícení do uší, očí nebo krku, několik ušních čisticích tamponů, plastové nebo dřevěné lékařské lopatky, antibakteriální mýdlo a hliníkovou fólii proti podchlazení a jednorázový holicí strojek.

 

Léčiva a další doplňky

Zvířecí lékárnička by měla obsahovat rovněž sterilní fyziologický roztok na výplach oka nebo rány, dezinfekční prostředek, masti na kůži (Framykoin) a na oči, peroxid vodíku, antialergické tablety, prostředky proti průjmu a zvracení, hojivé masti (Infadolan, kalciová mast) či živočišné uhlí.

Ve skříňce nebo krabici se zvířecími léky můžete mít uschován i očkovací průkaz a seznam telefonních čísel na veterinární ordinaci a pohotovost.

Pokud chodíte se psem na dlouhé náročné procházky, můžete si sestavit pohotovostní brašničku, která vám pomůže v případě náhlé nouze. Uložte do ní alespoň dva typy obvazů, pinzety na klíšťata a na trn či střep, dezinfekční prostředek a balíček náplastí.

Pro vyvolání zvracení se u psa používá tříprocentní roztok peroxidu vodíku a v případě pozření otrávené návnady nebo otrávené mršiny může psovi zachránit život, pokud u něj při prvních příznacích otravy vyvoláte zvracení.


red, foto Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek