Jak vybavit zvířecí lékárničku?

Alespoň základní vybavení v lékárničce pro psy a kočky může vaše chlupaté společníky rychle ochránit před následky drobných poranění nebo otravy.

Spousta možných problémů může ohrožovat především aktivního psa, který se samostatně pohybuje po venku nebo s nímž často chodíte na procházky. Pes si může poranit tlapku o trn, střep, kus rezavého plechu nebo zapomenutý drát. I když ho preventivně vybavíte obojkem proti parazitům, vrátí se občas s klíštětem, může utrpět zranění oka anebo se může dostat do rvačky s jiným psem nebo dostatečně odvážnou kočkou.

Další možnou škálu problémů způsobuje příslovečná psí žravost, která může mít v některých případech i následky v podobě otravy. Totéž platí do značné míry i pro kočku. Vážnější problémy by zvláště méně zkušení chovatelé měli vždy řešit s veterinářem, ale se správným vybavením lékárničky dokážete psovi či kočce snadno ulevit od bolesti při drobných poraněních, bez potíží zastavíte krvácení a předejdete možné infekci.

Nejjednodušší cestou k pořízení lékárničky pro psa je koupit si ji hotovou. Podobně jako autolékárničky jsou k dostání i hotová balení lékárniček zvířecích, které můžete použít jako dobrý základ a postupně je dovybavit podle vašich potřeb a zkušeností. Seznam základních pomůcek a léčiv pro psy a kočky se v detailech liší, ale řadu položek seznamu využijete pro oba zvířecí druhy. Zároveň je však dobré tyto balíčky první pomoci pro psa a kočku oddělit nebo mít uložena zvlášť alespoň léčiva, která jsou určena pouze pro psa nebo pouze pro kočku.

 

Pomůcky a nástroje

Mezi pomůckami a nástroji by neměla chybět především výbava na odstraňování klíšťat. Obvykle je to pístová pinzeta nebo různé plastové pomůcky ke snadnému vykroucení těchto parazitů a dezinfekční prostředek k zakápnutí ranky. Do výbavy zařaďte také standardní pinzetu, s jejíž pomocí odstraníte například trn nebo střep z tlapky. Není od věci mít pro psa i jeho vlastní digitální teploměr a také jednorázovou plastovou stříkačku, s níž snadno vypláchnete třeba ránu nebo oko.

Do lékárničky vložte i lékařské rukavice a speciální zahnuté nůžky na stříhání obvazů. Na obvazování pořiďte polštářkové obvazy, kompresní a elastické obvazy na stabilizaci zlomené či vykloubené končetiny, obvazový šátek, vatu a dostatečný počet náplastí. Vyplatí se mít i tvarovatelnou plastovou dlahu a ochranný návlek na tlapku. Mezi další užitečné příslušenství můžete zařadit třeba i látkový náhubek, plastový nebo nafukovací fixační límec, látkový nebo kožený obojek, malou baterku k posvícení do uší, očí nebo krku, několik ušních čisticích tamponů, plastové nebo dřevěné lékařské lopatky, antibakteriální mýdlo a hliníkovou fólii proti podchlazení a jednorázový holicí strojek.

 

Léčiva a další doplňky

Zvířecí lékárnička by měla obsahovat rovněž sterilní fyziologický roztok na výplach oka nebo rány, dezinfekční prostředek, masti na kůži (Framykoin) a na oči, peroxid vodíku, antialergické tablety, prostředky proti průjmu a zvracení, hojivé masti (Infadolan, kalciová mast) či živočišné uhlí.

Ve skříňce nebo krabici se zvířecími léky můžete mít uschován i očkovací průkaz a seznam telefonních čísel na veterinární ordinaci a pohotovost.

Pokud chodíte se psem na dlouhé náročné procházky, můžete si sestavit pohotovostní brašničku, která vám pomůže v případě náhlé nouze. Uložte do ní alespoň dva typy obvazů, pinzety na klíšťata a na trn či střep, dezinfekční prostředek a balíček náplastí.

Pro vyvolání zvracení se u psa používá tříprocentní roztok peroxidu vodíku a v případě pozření otrávené návnady nebo otrávené mršiny může psovi zachránit život, pokud u něj při prvních příznacích otravy vyvoláte zvracení.


red, foto Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…