Proč nechat kastrovat kočku?

Pořídili jste si domů kotě přemýšlíte, jestli ho necháte vykastrovat? Důvodů, proč tak učinit je více. Přečtěte si, které to jsou.

Sterilizace neboli ovariohysterektomie je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy kočky, zatímco kastrace je odstranění varlat kocoura. Provádí se v celkové anestezii. Rána po operaci se obvykle zhojí během dvou týdnů.

 

Úleva od hormonálních bouří

Sterilizace i kastrace kočky zabrání nechtěným porodům a snižuje vliv pohlavních hormonů na chování vašeho domácího mazlíčka. U kocourů se o 90 % snižuje teritoriálnost v podobě značkování zapáchající močí, rvaní se s ostatními kocoury a dlouhého a žalostného naříkání.

U koček není změna v chování až tak znatelná jako u kocourů, nicméně se neopakují říje, jež jsou pro kočku velmi psychicky i fyzicky vyčerpávající.

 

Prevence vážných zdravotních komplikací

Kočky mají jiný cyklus než lidé nebo psi a jsou uzpůsobené při říji zabřeznout. Pokud se to ovšem neděje, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanými hormonálními výkyvy a časem se to projeví. Časté jsou pyometry (hnisavé záněty dělohy), cysty a rakovina. Nemusí se to projevit, dokud je kočka mladá a její tělo si s oslabením poradí, ale třeba až v letech, kdy i náročné operace jsou větším rizikem pro celý její organismus. Kastrace je tak preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale právě kvůli zdravotním následkům, které to může mít, a uzavřená pyometra, která kočku ohrožuje na životě, je strašákem nejednoho chovatele.

O tom, kdy je nejvhodnější doba nechat vaši kočku kastrovat, se poraďte se svým veterinářem, obvykle je to ale kolem jednoho roku věku kočky či dříve.


Zdroj: feliti.cz

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek