Proč nechat kastrovat kočku?

Pořídili jste si domů kotě přemýšlíte, jestli ho necháte vykastrovat? Důvodů, proč tak učinit je více. Přečtěte si, které to jsou.

Sterilizace neboli ovariohysterektomie je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy kočky, zatímco kastrace je odstranění varlat kocoura. Provádí se v celkové anestezii. Rána po operaci se obvykle zhojí během dvou týdnů.

 

Úleva od hormonálních bouří

Sterilizace i kastrace kočky zabrání nechtěným porodům a snižuje vliv pohlavních hormonů na chování vašeho domácího mazlíčka. U kocourů se o 90 % snižuje teritoriálnost v podobě značkování zapáchající močí, rvaní se s ostatními kocoury a dlouhého a žalostného naříkání.

U koček není změna v chování až tak znatelná jako u kocourů, nicméně se neopakují říje, jež jsou pro kočku velmi psychicky i fyzicky vyčerpávající.

 

Prevence vážných zdravotních komplikací

Kočky mají jiný cyklus než lidé nebo psi a jsou uzpůsobené při říji zabřeznout. Pokud se to ovšem neděje, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanými hormonálními výkyvy a časem se to projeví. Časté jsou pyometry (hnisavé záněty dělohy), cysty a rakovina. Nemusí se to projevit, dokud je kočka mladá a její tělo si s oslabením poradí, ale třeba až v letech, kdy i náročné operace jsou větším rizikem pro celý její organismus. Kastrace je tak preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale právě kvůli zdravotním následkům, které to může mít, a uzavřená pyometra, která kočku ohrožuje na životě, je strašákem nejednoho chovatele.

O tom, kdy je nejvhodnější doba nechat vaši kočku kastrovat, se poraďte se svým veterinářem, obvykle je to ale kolem jednoho roku věku kočky či dříve.


Zdroj: feliti.cz

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…