Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Víte, kam až sahají počátky kočičího žebrání? Do dob, ve kterých začalo soužití kočky s člověkem. Chytrá kočka tak zjistila, že pro sebe může získat víc. Nebýt ochočení, živila by se dále lovem. Vyhodíte-li kočku, dostane se do tvrdé životní reality, musí lovit, pojídat zbytky u popelnic a žebrat u lidských prahů.

 

Žebrání a jeho vliv na kočičí zdraví

Jak to funguje? Většinou si kočku naučíme loudit už v raném dětství, a pokud ne, naučí se to časem sama. Motá se nám kolem nohou, když si připravujeme jídlo a doufá, že máme něco lepšího než ona ve své misce. Když jíme, čeká na druhé židli a těší se, že se s ní podělíme o svou svačinu. Pokud nic nedostává, umí se šikovně připomenout, zaseknout drápky do ubrusu. Sedí-li na zemi, natahuje se na stůl, skáče na klín či pomocí drápků útočí na lidskou nohu. Většinou neodoláme, utrhneme si z vlastního talíře a kočku něčím dobrým potěšíme. Neznale to párkrát uděláme a naučíme ji žebrat.
Kromě toho, že vás žebrání otravuje, má i další negativní důsledky. Především na zdraví vaší kočky. Některé lidské jídlo není pro kočky vůbec vhodné. Proto je lepší jí podávat pro ni určené pamlsky. Ale i u nich buďte opatrní. Vaše micina by mohla snadno přibrat na váze.

 

Jak začít s odnaučováním?

Chcete svou kočku tomuto nevhodnému chování odnaučit? Nedávejte jí od stolu žádné jídlo z vlastního talíře a zaveďte nový řád ve vašem stravování. Kočce dávejte jíst ve stejnou chvíli, když jíte vy. Musí mít své misky, umístěné na klidném místě, ideálně v jiné místnosti, než kde jíte vy. Měla by vědět, že svoji potravu najde jen ve svých mističkách a že nikdy nedostane nic od stolu. Kočka by také neměla skákat na kuchyňskou linku a obsluhovat se podle vlastního uvážení. Když dojíte, všechny zbytky jídla ze stolu i z linky ukliďte.

 


Zdroje: www.krmeni.cz

Další články

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si