Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Víte, kam až sahají počátky kočičího žebrání? Do dob, ve kterých začalo soužití kočky s člověkem. Chytrá kočka tak zjistila, že pro sebe může získat víc. Nebýt ochočení, živila by se dále lovem. Vyhodíte-li kočku, dostane se do tvrdé životní reality, musí lovit, pojídat zbytky u popelnic a žebrat u lidských prahů.

 

Žebrání a jeho vliv na kočičí zdraví

Jak to funguje? Většinou si kočku naučíme loudit už v raném dětství, a pokud ne, naučí se to časem sama. Motá se nám kolem nohou, když si připravujeme jídlo a doufá, že máme něco lepšího než ona ve své misce. Když jíme, čeká na druhé židli a těší se, že se s ní podělíme o svou svačinu. Pokud nic nedostává, umí se šikovně připomenout, zaseknout drápky do ubrusu. Sedí-li na zemi, natahuje se na stůl, skáče na klín či pomocí drápků útočí na lidskou nohu. Většinou neodoláme, utrhneme si z vlastního talíře a kočku něčím dobrým potěšíme. Neznale to párkrát uděláme a naučíme ji žebrat.
Kromě toho, že vás žebrání otravuje, má i další negativní důsledky. Především na zdraví vaší kočky. Některé lidské jídlo není pro kočky vůbec vhodné. Proto je lepší jí podávat pro ni určené pamlsky. Ale i u nich buďte opatrní. Vaše micina by mohla snadno přibrat na váze.

 

Jak začít s odnaučováním?

Chcete svou kočku tomuto nevhodnému chování odnaučit? Nedávejte jí od stolu žádné jídlo z vlastního talíře a zaveďte nový řád ve vašem stravování. Kočce dávejte jíst ve stejnou chvíli, když jíte vy. Musí mít své misky, umístěné na klidném místě, ideálně v jiné místnosti, než kde jíte vy. Měla by vědět, že svoji potravu najde jen ve svých mističkách a že nikdy nedostane nic od stolu. Kočka by také neměla skákat na kuchyňskou linku a obsluhovat se podle vlastního uvážení. Když dojíte, všechny zbytky jídla ze stolu i z linky ukliďte.

 


Zdroje: www.krmeni.cz

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…