Pečujte o ptáčky!

V nastávajících zimních měsících ubývají ptáčkům, kteří u nás zůstávají, zdroje potravy. Připravte jim hostinu u vás za oknem či na zahradě. Za odměnu je budete moci (i s dětmi) pozorovat.

Koupené či vlastnoručně vyrobené krmítko umístěte dostatečně vysoko (kvůli kočkám) a nasypte do něj ptáčkům různé druhy semínek (slunečnici, sezamové a lněné semínko, mák) a ořechy. Pozor! Určitě jim do krmítka nedávejte zkaženou potravu či zbytky pečiva a jídla – sůl v nich obsažená ptáčkům škodí. Můžete také ozdobit větve stromů sušeným ovocem a oříšky navlečenými na niti či drátku.

Místo kupovaných vyzkoušejte letos ručně vyrobené ozdoby z tuku a nejrůznějších semínek. Ideální je lůj, ale pozor – při škvaření se vám nesmí přepálit, a bývá složitější ho sehnat. Místo něj je možné použít 100% rostlinný tuk. Směs můžete nechat ztuhnout například v košíčcích na muffiny, v rozříznuté či navrtané skořápce kokosu nebo ve formičkách na vykrajování.

Tip
Síťky od koupených lojových koulí můžete využít opakovaně – naplňte je ořechy a znovu zavěste.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek