Pečujte o ptáčky!

V nastávajících zimních měsících ubývají ptáčkům, kteří u nás zůstávají, zdroje potravy. Připravte jim hostinu u vás za oknem či na zahradě. Za odměnu je budete moci (i s dětmi) pozorovat.

Koupené či vlastnoručně vyrobené krmítko umístěte dostatečně vysoko (kvůli kočkám) a nasypte do něj ptáčkům různé druhy semínek (slunečnici, sezamové a lněné semínko, mák) a ořechy. Pozor! Určitě jim do krmítka nedávejte zkaženou potravu či zbytky pečiva a jídla – sůl v nich obsažená ptáčkům škodí. Můžete také ozdobit větve stromů sušeným ovocem a oříšky navlečenými na niti či drátku.

Místo kupovaných vyzkoušejte letos ručně vyrobené ozdoby z tuku a nejrůznějších semínek. Ideální je lůj, ale pozor – při škvaření se vám nesmí přepálit, a bývá složitější ho sehnat. Místo něj je možné použít 100% rostlinný tuk. Směs můžete nechat ztuhnout například v košíčcích na muffiny, v rozříznuté či navrtané skořápce kokosu nebo ve formičkách na vykrajování.

Tip
Síťky od koupených lojových koulí můžete využít opakovaně – naplňte je ořechy a znovu zavěste.


Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.