Jak zbavit psa obezity

Máte doma labradora, kokršpaněla nebo bígla? Pak víte, jak rád se váš pes nacpává vším, co mu nabídnete. Pokud už má díky tomu nějaké to kilo navíc, raději buďte opatrní a nasaďte mu dietu.

Při snižování hmotnosti u psa platí stejná pravidla jako u lidí. Na hladovku zapomeňte. Postupujte pomalu, ale jistě. Týdně byste měli dosáhnout úbytku na váze maximálně 1,5 %. Váží-li čtyřnohý kamarád 20 kg a měl by mít 15 kg, optimální váhy byste měli docílit za 4 měsíce. Pokud si nejste jistí, před začátkem diety, navštivte svého veterináře a poraďte se o dalším postupu.

Když se rozhodnete redukovat váhu mazlíčka sami, zjistěte si nejprve ideální váhu vašeho plemena. Vyberte příslušné krmivo se sníženým obsahem energie, které bývá označeno Light, Diet nebo Special. Pečlivě zkontrolujte dávkování krmiva a zbytečně psa nepřekrmujte. Váží-li mazlíček 30 kg a měl by mít ideálně 25 kg, dávkujte, jako pro psa s 25 kg.

Granule mu nasypte do misky, a pokud pes o jídlo nejeví zájem, odneste ho. Krmivo rozhodně nenechávejte volně přístupné po celý den. Dietní strava by měla zvýšit pocit nasycení, redukovat tuk a kalorie, zmírňuje nadýmání a podráždění žaludku a střev. Krmnou dávku rozdělte do třech malých porcí.

Také se zaměřte na množství podaných pamlsků a různých dobrot. Piškoty a jiné laskominy nahraďte raději kousky vařeného kuřecího masa. Velmi důležitý je i pravidelný pohyb. Prodlužujte procházky, házejte míček nebo létající talíř. V létě je ideální, pokud váš chlupáč miluje vodu, plavání je úžasné pro kondici i redukci hmotnosti. Opět berte ohled na trénovanost. Psa, který s vámi do dnes chodil na 10 minut ven, nenuťte běhat hned vedle kola.


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.