Jak zbavit psa obezity

Máte doma labradora, kokršpaněla nebo bígla? Pak víte, jak rád se váš pes nacpává vším, co mu nabídnete. Pokud už má díky tomu nějaké to kilo navíc, raději buďte opatrní a nasaďte mu dietu.

Při snižování hmotnosti u psa platí stejná pravidla jako u lidí. Na hladovku zapomeňte. Postupujte pomalu, ale jistě. Týdně byste měli dosáhnout úbytku na váze maximálně 1,5 %. Váží-li čtyřnohý kamarád 20 kg a měl by mít 15 kg, optimální váhy byste měli docílit za 4 měsíce. Pokud si nejste jistí, před začátkem diety, navštivte svého veterináře a poraďte se o dalším postupu.

Když se rozhodnete redukovat váhu mazlíčka sami, zjistěte si nejprve ideální váhu vašeho plemena. Vyberte příslušné krmivo se sníženým obsahem energie, které bývá označeno Light, Diet nebo Special. Pečlivě zkontrolujte dávkování krmiva a zbytečně psa nepřekrmujte. Váží-li mazlíček 30 kg a měl by mít ideálně 25 kg, dávkujte, jako pro psa s 25 kg.

Granule mu nasypte do misky, a pokud pes o jídlo nejeví zájem, odneste ho. Krmivo rozhodně nenechávejte volně přístupné po celý den. Dietní strava by měla zvýšit pocit nasycení, redukovat tuk a kalorie, zmírňuje nadýmání a podráždění žaludku a střev. Krmnou dávku rozdělte do třech malých porcí.

Také se zaměřte na množství podaných pamlsků a různých dobrot. Piškoty a jiné laskominy nahraďte raději kousky vařeného kuřecího masa. Velmi důležitý je i pravidelný pohyb. Prodlužujte procházky, házejte míček nebo létající talíř. V létě je ideální, pokud váš chlupáč miluje vodu, plavání je úžasné pro kondici i redukci hmotnosti. Opět berte ohled na trénovanost. Psa, který s vámi do dnes chodil na 10 minut ven, nenuťte běhat hned vedle kola.


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Odolné borovice

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Celý článek

Historie v kameni

Historie v kameni

Léta nepříliš známé moravské Kopanice nedávno zpopularizovaly žítkovské bohyně. Ta skutečně divoká, nepřístupná a dodnes neobjevená část Kopanic však leží spíše na slovenské straně.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.