Se psem na dovolenou

Rozhodli jste se letos strávit dovolenou se svým psím kamarádem? Pak se vám budou hodit informace, co všechno si na cestu připravit.

Povinné očkování

Pokud budete trávit dovolenou v tuzemsku, mazlíčkovi postačí řádně vyplněný očkovací průkaz. Jestliže ale vyjíždíte za hranice, včas se ujistěte, že má váš pes platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou destinaci, nejlépe si tak informace prověříte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je pak povinné očkování proti vzteklině. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování, například zde: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty. Obecně však platí, že v zemích Evropské Unie postačí očkování proti vzteklině.

Chraňte ho proti parazitům

Důležité je také myslet na ochranu zvířete před vnějšími parazity, přičemž ideální jsou přípravky s repelentním účinkem (vybrané obojky a spot-ony), které zabrání přisátí parazita a tím chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění. Pokud je cílovou destinací jih Evropy, je potřeba si uvědomit, že zdravotní riziko představují nejen klíšťata, ale také bodavý hmyz, například komáři.

Zavazadlo na cestu

Pes by měl mít i svoje vlastní zavazadlo, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo Petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které pravidelně užívá.

Při samotné cestě potom nezapomeňte ani na bezpečnost. A to jak vaši, tak vašeho mazlíčka, proto pro převoz využijte speciálních bezpečnostních kšírů anebo převozní klece. Speciální pozornost, během celého průběhu cesty, věnujte pitnému režimu, který musí stejně tak jako vy, dodržovat i zvíře. Abyste usnadnili dovolenou sobě i psovi, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu dovolené; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý z domova.


Text: red; foto: archiv a Shutterstock

Další články

Nezapomeňte na antiparazitika

Nezapomeňte na antiparazitika

Pes nebo kočka se mohou venku snadno nakazit parazity a pak je přenést na ostatní členy domácnosti. Nezapomeňte je proto pravidelně ošetřit a věnujte pozornost i prevenci.

Celý článek

Jak pečovat o štěně

Jak pečovat o štěně

Když si domů přineseme chlupatou kouličku, přebíráme tím odpovědnost za její psí mámu. Musíme štěněti věnovat stejnou péči a lásku, aby z něho vyrostl zdravý a bezproblémový člen domácnosti.

Celý článek

Aby se mazlíčci neztratili

Aby se mazlíčci neztratili

I ten nejposlušnější pes se může ztratit, když ho něco vyleká, o kočičích tulácích ani nemluvě. Zvýšit šanci na brzký návrat domácího mazlíčka domů pomohou jednoduché doplňky, ohlídat nám ho může elektronika.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.