Se psem na dovolenou

Rozhodli jste se letos strávit dovolenou se svým psím kamarádem? Pak se vám budou hodit informace, co všechno si na cestu připravit.

Povinné očkování

Pokud budete trávit dovolenou v tuzemsku, mazlíčkovi postačí řádně vyplněný očkovací průkaz. Jestliže ale vyjíždíte za hranice, včas se ujistěte, že má váš pes platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou destinaci, nejlépe si tak informace prověříte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je pak povinné očkování proti vzteklině. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování, například zde: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty. Obecně však platí, že v zemích Evropské Unie postačí očkování proti vzteklině.

Chraňte ho proti parazitům

Důležité je také myslet na ochranu zvířete před vnějšími parazity, přičemž ideální jsou přípravky s repelentním účinkem (vybrané obojky a spot-ony), které zabrání přisátí parazita a tím chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění. Pokud je cílovou destinací jih Evropy, je potřeba si uvědomit, že zdravotní riziko představují nejen klíšťata, ale také bodavý hmyz, například komáři.

Zavazadlo na cestu

Pes by měl mít i svoje vlastní zavazadlo, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo Petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které pravidelně užívá.

Při samotné cestě potom nezapomeňte ani na bezpečnost. A to jak vaši, tak vašeho mazlíčka, proto pro převoz využijte speciálních bezpečnostních kšírů anebo převozní klece. Speciální pozornost, během celého průběhu cesty, věnujte pitnému režimu, který musí stejně tak jako vy, dodržovat i zvíře. Abyste usnadnili dovolenou sobě i psovi, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu dovolené; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý z domova.


Text: red; foto: archiv a Shutterstock

Další články

Trpí váš pes nadýmáním?

Trpí váš pes nadýmáním?

Naše čtyřnohé přátele může také občas trápit nepříjemné nadýmání. Pokud mu chcete ulevit, bude potřeba provést úpravy jeho jídelníčku a životospráv vůbec.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.