Se psem na dovolenou

Rozhodli jste se letos strávit dovolenou se svým psím kamarádem? Pak se vám budou hodit informace, co všechno si na cestu připravit.

Povinné očkování

Pokud budete trávit dovolenou v tuzemsku, mazlíčkovi postačí řádně vyplněný očkovací průkaz. Jestliže ale vyjíždíte za hranice, včas se ujistěte, že má váš pes platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou destinaci, nejlépe si tak informace prověříte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je pak povinné očkování proti vzteklině. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování, například zde: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty. Obecně však platí, že v zemích Evropské Unie postačí očkování proti vzteklině.

Chraňte ho proti parazitům

Důležité je také myslet na ochranu zvířete před vnějšími parazity, přičemž ideální jsou přípravky s repelentním účinkem (vybrané obojky a spot-ony), které zabrání přisátí parazita a tím chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění. Pokud je cílovou destinací jih Evropy, je potřeba si uvědomit, že zdravotní riziko představují nejen klíšťata, ale také bodavý hmyz, například komáři.

Zavazadlo na cestu

Pes by měl mít i svoje vlastní zavazadlo, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo Petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které pravidelně užívá.

Při samotné cestě potom nezapomeňte ani na bezpečnost. A to jak vaši, tak vašeho mazlíčka, proto pro převoz využijte speciálních bezpečnostních kšírů anebo převozní klece. Speciální pozornost, během celého průběhu cesty, věnujte pitnému režimu, který musí stejně tak jako vy, dodržovat i zvíře. Abyste usnadnili dovolenou sobě i psovi, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu dovolené; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý z domova.


Text: red; foto: archiv a Shutterstock

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si