Se psem na dovolenou

Rozhodli jste se letos strávit dovolenou se svým psím kamarádem? Pak se vám budou hodit informace, co všechno si na cestu připravit.

Povinné očkování

Pokud budete trávit dovolenou v tuzemsku, mazlíčkovi postačí řádně vyplněný očkovací průkaz. Jestliže ale vyjíždíte za hranice, včas se ujistěte, že má váš pes platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou destinaci, nejlépe si tak informace prověříte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je pak povinné očkování proti vzteklině. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování, například zde: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty. Obecně však platí, že v zemích Evropské Unie postačí očkování proti vzteklině.

Chraňte ho proti parazitům

Důležité je také myslet na ochranu zvířete před vnějšími parazity, přičemž ideální jsou přípravky s repelentním účinkem (vybrané obojky a spot-ony), které zabrání přisátí parazita a tím chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění. Pokud je cílovou destinací jih Evropy, je potřeba si uvědomit, že zdravotní riziko představují nejen klíšťata, ale také bodavý hmyz, například komáři.

Zavazadlo na cestu

Pes by měl mít i svoje vlastní zavazadlo, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo Petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které pravidelně užívá.

Při samotné cestě potom nezapomeňte ani na bezpečnost. A to jak vaši, tak vašeho mazlíčka, proto pro převoz využijte speciálních bezpečnostních kšírů anebo převozní klece. Speciální pozornost, během celého průběhu cesty, věnujte pitnému režimu, který musí stejně tak jako vy, dodržovat i zvíře. Abyste usnadnili dovolenou sobě i psovi, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu dovolené; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý z domova.


Text: red; foto: archiv a Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek