Pes v zahradě

Pěstěná zahrada a v ní pes – to často nejde dohromady. Kromě trávníku, který trpí agresivní močí, často berou za své i okousané konifery a květinové záhony.

Pes je zvíře, které potřebuje volnost pohybu. Při svých „procházkách“ často na zahrádce způsobí hotovou spoušť. Rozhrabe mulčovací kůru, ušlape záhony, jeho agresivní moč má na svědomí uschlé okrasné keříky, a ke všemu ještě přibude flekatý trávník. Základní zásada však zní: jak si psa vycvičíte, tak se bude chovat.

Základní opatření

Dokážeme-li zahradu nárokům pejska přizpůsobit, ušetříme si starosti. Nejlepší je počítat s volným pohybem psa po zahradě již ve fázi jejího vzniku. Základem je pořádný plot. Měl by mít podezdívku, pod kterou se pes nepodhrabe. Při stavbě samotného plotu raději sáhneme po pevných prknech než po drátěném pletivu, se kterým si může šikovný pejsek snadno poradit.

Protože pes má ve zvyku během dne i v noci několikrát oběhnout svůj revír, připravte pro něj po obvodu zahrady asi půl metru široký chodníček. Tím zabráníte vzniku udusaných pěšinek, na kterých nic – ani tráva – neroste.

Pozor na jedovaté rostliny

Protože se může stát, že pes občas nějakou zeleň sežere, je vhodné vyvarovat se výsadby jedovatých rostlin, například tisu, jehož větvičky i plody dokážou způsobit smrtelnou otravu. Jedovaté jsou též rododendrony, azalky, narcisy, koniklec, lýkovec, břečťan, konvalinky, ocúny, pryšec, jalovec chvojka, túje, ostrožka, plamének, zimostráz, náprstník a další. Naštěstí mnohé jedovaté druhy odpuzují zvířata již vůní.

Jak ochránit trávník

A jak zabránit vypáleným místům v trávníku? Psí exkrementy je nutné co nejdříve odstranit a inkriminované místo prolít vodou. Posbírané výkaly nepatří na kompost, dáváme je do odpadků, případně do chemického WC. Potížím se značkováním je možné částečně zabránit výsadbou pelyňku či brotanu. Na místa, která pes nesmí znečišťovat, položíme plátky cibule, jejichž pach ho dostatečně odradí. Je možné zkusit i různé odpuzující spreje či granule, ty je ale potřeba střídat. Poměrně spolehlivé jsou značkovací kameny. Připravíme je na místa, která pes pravidelně značkuje. Nemusí to být jen velké kameny, ale i pařezy či dřevěné špalky.

Neviditelný plot

Neviditelný elektronický plot vymezí psovi zakázané zóny, aniž by omezil jeho volný pohyb. Lze jím „oplotit“ vnější hranice pozemku, ale i jeho vnitřní části (např. květinové či zeleninové záhony, bazén, pískoviště apod.). Výstražný signál, který pes dostane z přijímače v obojku na krku, stačí, aby se při vstupu na zapovězené území otočil a vrátil.

 


Další články

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek