Pozor na nepříjemné osiny

Během babího léta jsou procházky se psem příjemným způsobem odpočinku. V této době však v trávě číhá na psy nebezpečí v podobě osin.

Obal zralého travního semínka (tzv. osina) je utvořen tak, že může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy. Osina má na jednom konci ostrý výběžek zakončený malým „zpětným háčkem“ a na druhém několik tvrdých štětinek. Celá je dlouhá asi jeden centimetr. Při pohybu zvířete neposečeným porostem zralá semínka z klásku vypadnou a zachytí se na srsti zvířete. Pokud se dostanou do míst, kde jsou kožní nebo slizniční záhyby, mohou se ostrým výběžkem zapíchnout do kůže a díky zpětnému háčku se neuvolní. Posouvají se dál, až se dostanou pod kůži. Nejčastějšími místy nálezu osin jsou pak uši, meziprstí, ale můžete je nalézt i ve spojivkovém vaku, předkožce psů apod.

Že má váš pes v uchu osinu, můžete poznat podle toho, že klepe hlavou a drbe si ucho. Osina bývá bohužel poměrně hluboko a pouhým okem nemusí být v uchu viditelná. V tomto případě nesmíte postižené ucho čistit, protože byste osinu zasunuli ještě hlouběji a bylo by pak obtížné ji odstranit. To provádí vždy veterinář. Pokud k němu se psem přijdete ihned, bývá to snadný zákrok, jestliže je osina v uchu několik dní, bývá stav komplikovaný zánětem.

Když si všimnete, že si váš pes intenzivně líže packu, pak je možnou příčinou osina v meziprstí. Ta se projevuje bolestivostí packy, někdy kulháním a objeví se hnisavý puchýřek. Častěji postižení bývají psi s hustým osrstěním končetin – typickým příkladem je kokršpaněl. Někdy si pes osinu sám lízáním odstraní, ale může se stát, že semínko vcestuje hluboko do tkáně a pak je nutná chirurgická revize místa. Pokud se totiž osina v pacce nechá, může i několik týdnů cestovat směrem vzhůru a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. Proto jestliže si všimnete bolestivého puchýřku mezi prsty vašeho psa, rozhodně navštivte veterináře.Uložit


Další články

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek