Pozor na nepříjemné osiny

Během babího léta jsou procházky se psem příjemným způsobem odpočinku. V této době však v trávě číhá na psy nebezpečí v podobě osin.

Obal zralého travního semínka (tzv. osina) je utvořen tak, že může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy. Osina má na jednom konci ostrý výběžek zakončený malým „zpětným háčkem“ a na druhém několik tvrdých štětinek. Celá je dlouhá asi jeden centimetr. Při pohybu zvířete neposečeným porostem zralá semínka z klásku vypadnou a zachytí se na srsti zvířete. Pokud se dostanou do míst, kde jsou kožní nebo slizniční záhyby, mohou se ostrým výběžkem zapíchnout do kůže a díky zpětnému háčku se neuvolní. Posouvají se dál, až se dostanou pod kůži. Nejčastějšími místy nálezu osin jsou pak uši, meziprstí, ale můžete je nalézt i ve spojivkovém vaku, předkožce psů apod.

Že má váš pes v uchu osinu, můžete poznat podle toho, že klepe hlavou a drbe si ucho. Osina bývá bohužel poměrně hluboko a pouhým okem nemusí být v uchu viditelná. V tomto případě nesmíte postižené ucho čistit, protože byste osinu zasunuli ještě hlouběji a bylo by pak obtížné ji odstranit. To provádí vždy veterinář. Pokud k němu se psem přijdete ihned, bývá to snadný zákrok, jestliže je osina v uchu několik dní, bývá stav komplikovaný zánětem.

Když si všimnete, že si váš pes intenzivně líže packu, pak je možnou příčinou osina v meziprstí. Ta se projevuje bolestivostí packy, někdy kulháním a objeví se hnisavý puchýřek. Častěji postižení bývají psi s hustým osrstěním končetin – typickým příkladem je kokršpaněl. Někdy si pes osinu sám lízáním odstraní, ale může se stát, že semínko vcestuje hluboko do tkáně a pak je nutná chirurgická revize místa. Pokud se totiž osina v pacce nechá, může i několik týdnů cestovat směrem vzhůru a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. Proto jestliže si všimnete bolestivého puchýřku mezi prsty vašeho psa, rozhodně navštivte veterináře.Uložit


Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…