Jak je to s věkem domácích mazlíčků

Zajímá vás, kolik „lidských“ roků je právě vašemu psovi nebo kočce?

Pokud srovnáváme věk člověka s věkem zvířete, většinou používáme přepočítávací koeficient, podle něhož 1 rok života psa (nebo kočky) odpovídá asi 7 rokům života člověka. Příznaky stárnutí pozorujeme u psa mezi 6.–10. rokem života, u kočky obvykle mezi 8.–12. rokem. Délka života psa se podle celosvětových údajů pohybuje od 8 do 15 let s průměrem kolem 12 let. U nás nemáme přesné údaje k dispozici, ale zcela jistě se spolu se zlepšením veterinární péče za poslední roky průměrný věk psů výrazně zvýšil.

U koček je situace jiná – evropské krátkosrsté kočky (což jev ČR nejvíce se vyskytující plemeno), žijící převážně venkovním způsobem života, se dožívají v průměru 4 let. I když se u nás v posledních letech snížil počet zcela volně žijících koček a kastrace se stala běžnou záležitostí, stále hodně zvířat hyne na silnicích nebo je zastřeleno myslivci. Celosvětového průměru 14 let se u nás dožívají pouze kočky chované výhradně doma.

Statisticky je doloženo, že délka života zvířete souvisí s jeho tělesnou hmotností. V průměru nejdéle žijí psi s hmotností od 8 do 22 kg a kočky od 2,8 do 4,8 kg. Hmotnost je důležitějším hlediskem než plemenná příslušnost, neboť obézní jedinec malého plemene se s ohledem na zdravotní rizika obezity dožije pravděpodobně také nižšího věku. Přesto ale lze říci, že mezi plemena s nejkratší průměrnou délkou života patří např. německé dogy (7–8 let) a boxeři (8–9 let), naopak k dlouhověkým patří například střední špic, jezevčík nebo malý knírač (15–17let). U koček záleží spíše na individuální péči, ale mezi dlouhověké patří zcela jistě siamská kočka (kolem 20 let). Nejvyšší spolehlivě doložený věk ze světových údajů je u psa 29 let, u kočky 34 let, u koně 62 let a u krávy 74 let.

Zdroj: www.vaseveterina.czUložit


Další články

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek