Jak je to s věkem domácích mazlíčků

Zajímá vás, kolik „lidských“ roků je právě vašemu psovi nebo kočce?

Pokud srovnáváme věk člověka s věkem zvířete, většinou používáme přepočítávací koeficient, podle něhož 1 rok života psa (nebo kočky) odpovídá asi 7 rokům života člověka. Příznaky stárnutí pozorujeme u psa mezi 6.–10. rokem života, u kočky obvykle mezi 8.–12. rokem. Délka života psa se podle celosvětových údajů pohybuje od 8 do 15 let s průměrem kolem 12 let. U nás nemáme přesné údaje k dispozici, ale zcela jistě se spolu se zlepšením veterinární péče za poslední roky průměrný věk psů výrazně zvýšil.

U koček je situace jiná – evropské krátkosrsté kočky (což jev ČR nejvíce se vyskytující plemeno), žijící převážně venkovním způsobem života, se dožívají v průměru 4 let. I když se u nás v posledních letech snížil počet zcela volně žijících koček a kastrace se stala běžnou záležitostí, stále hodně zvířat hyne na silnicích nebo je zastřeleno myslivci. Celosvětového průměru 14 let se u nás dožívají pouze kočky chované výhradně doma.

Statisticky je doloženo, že délka života zvířete souvisí s jeho tělesnou hmotností. V průměru nejdéle žijí psi s hmotností od 8 do 22 kg a kočky od 2,8 do 4,8 kg. Hmotnost je důležitějším hlediskem než plemenná příslušnost, neboť obézní jedinec malého plemene se s ohledem na zdravotní rizika obezity dožije pravděpodobně také nižšího věku. Přesto ale lze říci, že mezi plemena s nejkratší průměrnou délkou života patří např. německé dogy (7–8 let) a boxeři (8–9 let), naopak k dlouhověkým patří například střední špic, jezevčík nebo malý knírač (15–17let). U koček záleží spíše na individuální péči, ale mezi dlouhověké patří zcela jistě siamská kočka (kolem 20 let). Nejvyšší spolehlivě doložený věk ze světových údajů je u psa 29 let, u kočky 34 let, u koně 62 let a u krávy 74 let.

Zdroj: www.vaseveterina.czUložit


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek