Jak ochladit mazlíčky v letních vedrech

Přílišné horko je v létě nepříjemné nejen pro nás, ale i pro naše domácí zvířata. Jak jim pomoci, aby toto náročné období přežila ve zdraví?

Tropické letní počasí může být pro domácí zvířata, která obvykle nemají schopnost potit se, velice nebezpečné. Kočky, psi, ptáci ani v současnosti moderní vepříci nemají potní žlázy a tím pádem nemohou svůj organismus přirozeně ochlazovat.

Příznaky nepohody

Poznat, že se zvíře necítí dobře, je poměrně snadné díky charakteristickým projevům. Například pes termoreguluje tak, že vyplázne jazyk a rychle dýchá. Čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje a dává tak najevo, že by uvítal odpočinek ve stínu. Kočka v horku omezuje aktivitu, polehává a vyhledává stinná místa. Drůbež se chová obdobně, schovává se do stínu a natřásá peří, aby umožnila lepší ochlazování kůže. V případě přehřátí mají ptáci přiotevřený zobák, těžko dýchají a jsou malátní.

Dostatek vody je základ

Úžehu nebo úpalu můžeme předcházet především dostatečným množstvím zdravotně nezávadných tekutin. Venku a na cestách poskytněte psovi či kočce čistou vodu, nenechávejte je pít z řeky, rybníka nebo louže. Pes, kočka, pták nebo hlodavec musí pít pravidelně, snažte se tedy jejich pitný režim hlídat, a pokud budou vodu odmítat, snažte se ji do nich vpravit třeba i lehkým násilím. Zvířata venčete po ránu a večer, kdy horko nedosahuje vrcholu a zvolte raději nejbližší cestu k parku, než vycházku okolo vašeho bloku.

Opatření v bytě

Přehřátí předejdete i tím, že zatáhnete žaluzie nebo rolety. Klec s ptáky nikdy nevěšte na slunce, váš zpěváček možnost vyhřívat se skutečně neocení. Místnost odvětrávejte, ale pozor si dejte na průvan. Stejně jako člověk, může zvíře, které „ofoukne“ nastydnout. Stejné je to i s klimatizací. Teplotní rozdíl mezi vnějším a klimatizovaným prostředím nesmí být příliš velký. Teplotní šok může způsobit například zánět spojivky či jiné zdravotní komplikace.

Pozor na přehřátí

Pokud cestujete, počítejte s pravidelnými zastávkami, při nichž se zvíře může proběhnout, vyvenčit a napít. Nikdy zvíře nezavírejte v autě odstaveném na parkovišti, během několika sekund se dokáže proměnit v rozžhavenou pec. Takové případy končí přehřátím zvířete a nezřídka i jeho smrtí. Pokud situaci podceníte a zvíře dostane teplotní šok, namočte mu packy do studené vody, chlaďte břicho a nezapomínejte na přísun tekutin a čerstvého vzduchu. Pokud se stav nezlepší, vyhledejte veterináře.


Další články

Pes a kočka v jedné domácnosti?

Pes a kočka v jedné domácnosti?

Mít doma kočku i psa nemusí být jen souboj, útěky, prskání, vrčení, štěkání… Naopak, mohou se z nich stát i kamarádi, kteří na sebe nedají dopustit. Nejlepší je začít se sbližováním, dokud jsou zvířata ještě mladá. U staršího psa či kočky by soužití s novým zvířátkem mohlo být komplikovanější. Především u kočky, která si více hlídá své teritorium.

Celý článek

Pozor na psí mlsání

Pozor na psí mlsání

Patří váš psí mazlík mezi věčné loudily? Než mu dopřejete kousek ze svého talíře, pořádně si to rozmyslete. Existuje totiž mnoho „lidských“ potravin, která jsou pro psa nebezpečné a mohou mu způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.