Mláďata nechte v přírodě

Květen láká k procházkám do přírody, kde v tuto dobu přichází na svět spousta mláďat divoce žijících zvířat. Je proto možné, že při svých toulkách objevíte zdánlivě osamoceného zajíčka nebo třeba kolouška.

Přestože budete mít pocit, že mu musíte pomoci, poslechněte rady odborníků a nechte zvíře na místě. Podle nich je totiž naprosto přirozené, že je mládě zajíce někde schované o samotě a zaječice k němu přijde jen brzy ráno nebo večer, nakojí ho a zase jde pryč, aby ho neprozradila. Podobně tomu je u srnčat, ke kterým se srny také málo přibližují, aby je nevyčmuchaly šelmy. A kdy je vhodné mládě z přírody odnést? Jen když je stoprocentně jisté, že je zraněné, nebo jde o sirotka, tedy leží u mrtvé matky, nebo ji najdete opodál třeba přejetou. V takovém případě mládě dopravte do stanice pro hendikepované živočichy. Dostane tam vhodnou stravu a až vyroste, bude mu umožněno vrátit se do přírody.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si