Mláďata nechte v přírodě

Květen láká k procházkám do přírody, kde v tuto dobu přichází na svět spousta mláďat divoce žijících zvířat. Je proto možné, že při svých toulkách objevíte zdánlivě osamoceného zajíčka nebo třeba kolouška.

Přestože budete mít pocit, že mu musíte pomoci, poslechněte rady odborníků a nechte zvíře na místě. Podle nich je totiž naprosto přirozené, že je mládě zajíce někde schované o samotě a zaječice k němu přijde jen brzy ráno nebo večer, nakojí ho a zase jde pryč, aby ho neprozradila. Podobně tomu je u srnčat, ke kterým se srny také málo přibližují, aby je nevyčmuchaly šelmy. A kdy je vhodné mládě z přírody odnést? Jen když je stoprocentně jisté, že je zraněné, nebo jde o sirotka, tedy leží u mrtvé matky, nebo ji najdete opodál třeba přejetou. V takovém případě mládě dopravte do stanice pro hendikepované živočichy. Dostane tam vhodnou stravu a až vyroste, bude mu umožněno vrátit se do přírody.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek