Co kočky milují

Nejen lidé, ale i kočky si oblíbily bylinky. Víte, které z nich je dokážou přivést až k extázi? Zkuste je nabídnout i vaší chlupaté dámě.

Nejznámější kočičí bylinou je nesporně šanta kočičí. Říká se jí také catnip, catmint nebo lidově máta kočičí, dunda či kocourník. Kočky zajímá hlavně nadzemní část rostliny, a to jak čerstvá, tak sušená. Můžete si ji vypěstovat, nebo si ji koupit – samostatně, zašitou v hračkách nebo dokonce i ve spreji. Ne všechny kočky ale šantu milují. Třetina až polovina koček se o ni nezajímá vůbec. Plemena, která nepocházejí z oblastí, kde šanta přirozeně roste, mají o tuto bylinu často menší zájem – například siamky a barmské kočky. Nevelké nadšení projevují také starší kočky a koťata, která zatím nedosáhla pohlavní dospělosti. Největší zájem prý o šantu jeví nekastrovaní kocouři. Reakce na šantu je záležitostí genetiky a je dědičná – stačí, že na šantu reaguje alespoň jeden z rodičů, a jejich potomkům se bude líbit také. Efekt šanty vyvolaný substancí zvanou nepetalakton vydrží kočce zhruba 5–20 minut, pak pomalu vyprchává a kočka si musí dát zhruba 30–60 minut oraz, než se o šantu začne zase zajímat. Přestože kočky šantu s oblibou požírají, dráždivý efekt se projeví pouze tehdy, pokud se kočka nadechne šantové vůně a nepetalaklon přistane na sliznici nosní dutiny. Kočky tedy šantu nepožírají kvůli maximalizaci opojného efektu, ale proto, aby se při narušení struktury lístků a stonku uvolnilo více esenciálního oleje obsahujícího nepetalakton.

Kromě malých koček se o šantu zajímají například i tygři a rysové, ale musíte jim jí předhodit celou otep.

Další oblíbenou kočičí „drogou“ je kozlík lékařský. Říká se mu baldrián, baldrán, odolen, kočičí kořen nebo čertikus. Jak už název napovídá, jedná se o rostlinu, z níž se vyrábí přírodní prapředek diazepamu – valeriánské nebo baldriánské kapky. Aktivní látkou, která kočky přitahuje je enzym aktinidin. Zatímco člověka kozlík uklidní a uspí, kočky jsou po něm jako divé. Ovšem, zase ne všechny. Některé kočky, které milují šantu, nejeví o kozlík zájem a naopak. V minulosti se tradovalo, že vůni kozlíku nesnášejí čarodějnice, jeho kořen si brali do hospody karbaníci pro štěstí a ze stejného důvodu se také věšel nad dveře.

Síla nenápadné rostlinky se skrývá pod zemí, tedy v kořenech a oddencích. Kozlík můžete koupit ve formě tmavých kapek v lékárně nebo ho pěstovat v zahradě. Případně se za ním vydejte do příkopů a vlhkých olšových a vrbových křovin u potoků a řek. Nejvyšší obsah účinných látek je v kořenu před rozkvětem rostliny, ale sbírá se celé léto, až do podzimu.

Třetí oblíbenou kočičí rostlinou, kterou si představíme, je aktinídie stříbrná, známá také pod názvy silvervine, japonská šanta nebo matatabi. Neobsahuje jednu, ale hned dvě složky, které lákají naše kočičí požitkáře. Jde o aktinidin, tedy látku, kterou obsahuje i kozlík lékařský, ale zároveň také dihydroaktinidiolid, který má sladkou čajovou vůni. V Japonsku mají dokonce i rčení „neko ni matatabi, joro ni koban“, což ve volném překladu znamená „Aktinídie udělá kočce takovou radost, jako peníze prostitutce.“ Aktinídie pochází z Číny a používá se i v čínské medicíně. Kočky přitahuje vůně větviček, které se po oloupání kůry doporučují na záněty dásní. V 70. letech se aktinídie začala poprvé pěstovat v Evropě. Francouzští zemědělci byli velmi zaskočeni, když zjistili, že jim místní kočky vyhrabaly a zničily všechny cenné rostlinky.

 


Zdroj: www.ceska-kocka.cz

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek