Jak nejlépe krmit kotě? Hlavně pravidelně

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak určitě přemýšlíte o tom, čím a jak často ho krmit, aby bylo zdravé a správně se vyvíjelo. Přečtěte si následující rady odborníků.

Kotě roste velmi rychle, dokonce patnáctkrát rychleji než dítě. Po odstavení od mateřského mléka (asi od třetího měsíce) si postupně začíná zvykat na pevnou stravu. První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než od 12. týdne. Kotě by totiž mohlo mít žaludeční potíže. Navíc mateřské mléko dodává koťatům sílu, vitaminy a buduje jejich dobrou imunitu. Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostatečný příjem mateřského mléka, je důležité podávat mu speciální náhražku mléka určenou pro koťata. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu, kterou kočky velmi špatně snášejí, protože pro ně není dobře stravitelná.

Pozor na imunitní okno

U koťat (i štěňat) si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou. „V tomto období může nastat takzvané imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka, ale vlastní si jeho organismus ještě neumí vytvořit. Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminů C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Foto: Shutterstock

Krmte několikrát denně a pozor na játra

Kočky, a především pak koťata, mají velmi malý žaludek. Krmte je proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete krmit až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by na prvním místě mělo obsahovat především kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak na syrová játra. Jsou pro kočky vhodná, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, velké množství jim nesvědčí. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Suché, nebo mokré krmení?

Dáváte-li kočkám pouze suchou stravu, hlídejte si množství a dodržujte krmné dávky. Granule obsahují více sacharidů a energie, než mokrá strava a kočka po nich může více tloustnout. Na druhou stranu jsou granule dobré na kočičí chrup, protože díky žvýkání a chroupání pomáhají odstraňovat zubní povlak. Krmíte-li kapsičkami, dbejte na to, aby potrava měla pokojovou teplotu, kočkám to připomíná čerstvě ulovenou myš.

Důležitá je pravidelnost

Od čtvrtého až pátého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit asi na tři dávky denně – dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočku na pravidelnost. Dávejte jí krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzy ráno. Od sedmého měsíce kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u této četnosti krmení by se již mělo zůstat po celou dobu života kočky. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.


Text: red., foto: Shutterstock

Další články

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Už základní škole Dagmar Hálová věděla, že chce ve studiu pokračovat ve výtvarném oboru. Nakonec nastoupila na Střední školu sklářskou v Železném Brodě. I když to nebyla její první volba, nelituje. Její skleněné figurky vypadají, jako by byly živé.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek