Foto: Shutterstock

Jak nejlépe krmit kotě? Hlavně pravidelně

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak určitě přemýšlíte o tom, čím a jak často ho krmit, aby bylo zdravé a správně se vyvíjelo. Přečtěte si následující rady odborníků.

Kotě roste velmi rychle, dokonce patnáctkrát rychleji než dítě. Po odstavení od mateřského mléka (asi od třetího měsíce) si postupně začíná zvykat na pevnou stravu. První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než od 12. týdne. Kotě by totiž mohlo mít žaludeční potíže. Navíc mateřské mléko dodává koťatům sílu, vitaminy a buduje jejich dobrou imunitu. Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostatečný příjem mateřského mléka, je důležité podávat mu speciální náhražku mléka určenou pro koťata. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu, kterou kočky velmi špatně snášejí, protože pro ně není dobře stravitelná.

Pozor na imunitní okno

U koťat (i štěňat) si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou. „V tomto období může nastat takzvané imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka, ale vlastní si jeho organismus ještě neumí vytvořit. Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminů C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Foto: Shutterstock

Krmte několikrát denně a pozor na játra

Kočky, a především pak koťata, mají velmi malý žaludek. Krmte je proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete krmit až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by na prvním místě mělo obsahovat především kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak na syrová játra. Jsou pro kočky vhodná, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, velké množství jim nesvědčí. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Suché, nebo mokré krmení?

Dáváte-li kočkám pouze suchou stravu, hlídejte si množství a dodržujte krmné dávky. Granule obsahují více sacharidů a energie, než mokrá strava a kočka po nich může více tloustnout. Na druhou stranu jsou granule dobré na kočičí chrup, protože díky žvýkání a chroupání pomáhají odstraňovat zubní povlak. Krmíte-li kapsičkami, dbejte na to, aby potrava měla pokojovou teplotu, kočkám to připomíná čerstvě ulovenou myš.

Důležitá je pravidelnost

Od čtvrtého až pátého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit asi na tři dávky denně – dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočku na pravidelnost. Dávejte jí krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzy ráno. Od sedmého měsíce kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u této četnosti krmení by se již mělo zůstat po celou dobu života kočky. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.


Text: red., foto: Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek