Rozumíte své kočce?

Pokud jste už zkušený kočičí majitel, nejspíš dobře chápete, co vám chce chlupatý mazlík říct. Pro začínající chovatele ale někdy může být kočičí chování záhadou.

Když se chcete dozvědět, co vám kočka říká, sledujte zejména postoj zvířete. Především pak, co dělá s hlavou a ocasem. Důležité je i to, zda krčí či natahuje nohy, hrbí se nebo jakou chůzí si vykračuje. Kočky se zároveň mohou dotýkat různými částmi těla ostatních koček nebo lidí, čímž chtějí dát něco najevo.

Sledujte její ocas

Radost kočka vyjadřuje vztyčením hlavy a ocasu. Zároveň lehce vyklene hřbet a může se ovíjet kolem vašich nohou a otírat se. Hravou náladu kočky vystihuje vztyčená hlava, ocas zakroucený do tvaru otazníku. Kočka poskakuje a snaží se lovit hračky a drobné předměty.

Strach kočka typicky ukazuje pokrčenými nohami, nízkým postojem, případně se rovnou snaží utéci. Kočka zastrašuje nepřítele zdviženým ocasem a zadní částí těla. Špičkou ocasu navíc mrská. V rozpacích se kočka snaží couvat. Viditelně stahuje přední část těla a naopak zdvihá zadek. Před útokem kočka natáhne nohy, nahrbí a naježí hřbet a vztyčí ocas. Někdy si pro změnu lehne na záda a uvolní drápy k boji.

Mimika obličeje a uší

Důvěru a lásku kočky projevují otíráním se nosem o vás nebo jiné zvíře. Kočka se chce mazlit, když do vás nebo jiného zvířete ducá hlavou. Důležitým projevem koček je i mimika jejich obličeje a uší. Spokojená kočka vzpřímí uši a uvolní vousy. Mazlící se kočka přivírá oči a její vousy jsou uvolněné. Zlostná kočka sklápí uši dozadu, vousy naopak vysunuje dopředu. Oční zornice jsou zúžené a případně nakrčí nos. Strach kočka vyjadřuje sklopením uší do stran a rozšířením zornic.

Jaké vydává zvuky?

Mezi jednotlivými plemeny koček jsou velké rozdíly v používání hlasu. Kočky dokáží vydávat až 16 různých zvuků, některé se zavřenou tlamou, při jiných ústa otevírají. Táhlým vytím či ječením se kočka připravuje k útoku. Bručení a syčení bývají opět útočné nebo obranné zvuky. Prskáním kočka vyjadřuje vrcholnou rozzlobenost. Vrkáním až cvrlikáním kočka vítá svého majitele nebo koťata. Předením většinou kočka vyjadřuje spokojenost. Někdy však nemusí příst spokojeností, ale třeba ze strachu či bolesti. Záleží na okolnostech, které není těžké rozlišit. Kočky používají různé druhy mňoukání. Většinou tím dávají najevo hlad, potřebu otevření dveří ven nebo si jen vyžadují pozornost. Pískáním volají koťata svou matku.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek