Znáte osmáka degu?

Už jste slyšeli o malém hlodavci s tímto zvláštním jménem? Nebo ho dokonce máte doma? Pokud ne, možná se o něm něco rádi dozvíte.

Osmák degu pochází z Jižní Ameriky, jeho domovinou je stát Chile, kde žije v horských oblastech, mnohdy v nadmořské výšce až 1 200 metrů. Staví si nory, ve kterých má nejen hnízdo, ale i zásoby.

Život v „rodinách“

Protože jsou osmáci velmi společenští, žijí v takzvaných rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Společně s dalšími rodinami tvoří na území kolonie čítající často až 200 členů. Tato zvířata jsou ovšem teritoriální, takže si každá rodina hlídá své území před ostatními členy kolonie.

Uvažujete-li, že byste si osmáka pořídili domů, je proto lepší chovat více zvířátek najednou. Pokud netoužíte po mláďatech, je vhodné si pořídit dva jedince stejného pohlaví. Vhodnější je koupit dvě samičky, u kterých jsou potyčky méně časté než u samečků.

Co mají rádi

Osmáci dosahují délky kolem 20 cm, ale skoro polovinu jejich celkové délky tvoří ocas pokrytý chlupy a na konci zakončený delším černým osrstěním. Jejich váha se pohybuje v průměru od 200 do 300 g. Nápadné jsou na těle uši, které jsou poměrně velké a mohou mít kolem 3 cm. Osmáci se v zajetí dožívají kolem 5 let. Ubytovat je můžete ve vhodně zařízeném teráriu nebo kleci. Nejčastěji žerou seno nebo čerstvé ovoce. Než se však pro osmáka rozhodnete, nastudujte si o něm co nejvíce informací – najdete je na internetu nebo v odborné literatuře.


Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si