Znáte osmáka degu?

Už jste slyšeli o malém hlodavci s tímto zvláštním jménem? Nebo ho dokonce máte doma? Pokud ne, možná se o něm něco rádi dozvíte.

Osmák degu pochází z Jižní Ameriky, jeho domovinou je stát Chile, kde žije v horských oblastech, mnohdy v nadmořské výšce až 1 200 metrů. Staví si nory, ve kterých má nejen hnízdo, ale i zásoby.

Život v „rodinách“

Protože jsou osmáci velmi společenští, žijí v takzvaných rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Společně s dalšími rodinami tvoří na území kolonie čítající často až 200 členů. Tato zvířata jsou ovšem teritoriální, takže si každá rodina hlídá své území před ostatními členy kolonie.

Uvažujete-li, že byste si osmáka pořídili domů, je proto lepší chovat více zvířátek najednou. Pokud netoužíte po mláďatech, je vhodné si pořídit dva jedince stejného pohlaví. Vhodnější je koupit dvě samičky, u kterých jsou potyčky méně časté než u samečků.

Co mají rádi

Osmáci dosahují délky kolem 20 cm, ale skoro polovinu jejich celkové délky tvoří ocas pokrytý chlupy a na konci zakončený delším černým osrstěním. Jejich váha se pohybuje v průměru od 200 do 300 g. Nápadné jsou na těle uši, které jsou poměrně velké a mohou mít kolem 3 cm. Osmáci se v zajetí dožívají kolem 5 let. Ubytovat je můžete ve vhodně zařízeném teráriu nebo kleci. Nejčastěji žerou seno nebo čerstvé ovoce. Než se však pro osmáka rozhodnete, nastudujte si o něm co nejvíce informací – najdete je na internetu nebo v odborné literatuře.


Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.