Znáte osmáka degu?

Už jste slyšeli o malém hlodavci s tímto zvláštním jménem? Nebo ho dokonce máte doma? Pokud ne, možná se o něm něco rádi dozvíte.

Osmák degu pochází z Jižní Ameriky, jeho domovinou je stát Chile, kde žije v horských oblastech, mnohdy v nadmořské výšce až 1 200 metrů. Staví si nory, ve kterých má nejen hnízdo, ale i zásoby.

Život v „rodinách“

Protože jsou osmáci velmi společenští, žijí v takzvaných rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Společně s dalšími rodinami tvoří na území kolonie čítající často až 200 členů. Tato zvířata jsou ovšem teritoriální, takže si každá rodina hlídá své území před ostatními členy kolonie.

Uvažujete-li, že byste si osmáka pořídili domů, je proto lepší chovat více zvířátek najednou. Pokud netoužíte po mláďatech, je vhodné si pořídit dva jedince stejného pohlaví. Vhodnější je koupit dvě samičky, u kterých jsou potyčky méně časté než u samečků.

Co mají rádi

Osmáci dosahují délky kolem 20 cm, ale skoro polovinu jejich celkové délky tvoří ocas pokrytý chlupy a na konci zakončený delším černým osrstěním. Jejich váha se pohybuje v průměru od 200 do 300 g. Nápadné jsou na těle uši, které jsou poměrně velké a mohou mít kolem 3 cm. Osmáci se v zajetí dožívají kolem 5 let. Ubytovat je můžete ve vhodně zařízeném teráriu nebo kleci. Nejčastěji žerou seno nebo čerstvé ovoce. Než se však pro osmáka rozhodnete, nastudujte si o něm co nejvíce informací – najdete je na internetu nebo v odborné literatuře.


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek