Jsou vlaštovky věrné?

Říká se, že vlaštovky do domu přinášejí štěstí a jejich věrnost rodnému hnízdu, stejně jako partnerovi, symbolizuje lásku k domovu a věrnost v lidském soužití. Říká se totiž, že pár se vždy vrací do stejného hnízda vychovat další generaci, což je spojeno i s pověrou o vlaštovčí věrnosti.


Ve skutečnosti je to tak, že na stejné hnízdo se vrací sameček. Přilétá přibližně dva týdny před samičkou, aby hnízdo opravil a připravil vše na hnízdění. Tady ale romantický příběh o věrnosti končí… Sameček ve svém hnízdě každoročně nezahnízdí se stejnou samičkou, se kterou vyvedl mladé v předchozím roce. Po příletu samiček tak námluvy probíhají nanovo.

O vlaštovkách se sice říká, že jsou sociálně monogamní, platí to ale jen na danou hnízdní sezónu, kdy pár společně pečuje o hnízdo a odchovává mladé. I tak jsou ale vlaštovky s věrností na štíru.


Zdroj: vlastovka.info

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.