Jak chovat činčilu

Zatoužilo vaše dítě po roztomilé činčile s huňatým hebounkým kožíškem? Než si ji přinesete domů, přečtěte si, co ke svému životu v lidské domácnosti potřebuje.

Činčila je roztomilé, drobné a velmi inteligentní zvíře. Je jedním z mála hlodavců, jejichž srst nevyvolává u nemocných dětí alergické reakce. V průměru se činčila dožívá osmi let, ale může žít dvanáct až osmnáct let.

Nejvhodnější je chovat činčily v páru. Počítejte však s mláďaty – dvakrát ročně. Můžete si pořídit také dvě samičky (nejlépe z jednoho vrhu), které spolu budou dobře vycházet. Pokud chcete předejít chovu mláďat, pořiďte si pouze jednu činčilu. Je to kontaktní zvíře, musíte jí proto chybějícího kamaráda v kleci nahradit svou pozorností a péčí.

 

Noční šplhavec

Činčily lze chovat téměř kdekoli v bytě. Je ale choulostivá na průvan, vlhkost, přímé sluneční světlo, déšť či mrholení. Z těchto důvodů není vhodné ji chovat na terase, balkoně nebo zahradě rodinného domu. Pro chov činčily si připravte velkou klec, je poměrně náročná na prostor. Nepotřebuje klec širokou, ale takovou, která je co nejvíce konstruována do výšky. Velmi ráda totiž šplhá a leze, má ráda dostatek pohybu. Činčila je noční tvor, který přes den spí. Pro umístění klece proto vyberte takové místo, kde se nebudete vzájemně rušit.

Jak vybavit klec

Do klece umístěte různé větve a překážky, činčily je rády zdolávají. Všelijaké poličky či mezipatra jistě rády uvítají. Jsou to výborní skokani. V kleci nezapomeňte (nejlépe do horních pater) umístit domeček, do kterého se činčila může během dne schovat. Je to důležité pro její klidný spánek. Dále klec vybavte miskou na krmivo, napáječkou na vodu (miska je nevhodná, činčily ji často převrhnou) a ohrádkou na seno. Koupací písek do klece vkládejte v misce (nejlépe denně), ale nenechávejte jej v kleci pořád. Činčily písek rychle znečistí. Koupel v písku je pro údržbu činčilí srsti velmi důležitá, snažte se proto činčilám koupel dopřát co nejčastěji.

 

Čím ji krmit

Nejvhodnějším krmivem pro činčilu je seno nebo zelené granule. Krmivo, které obsahuje sušené ovoce, různé zrní apod., je vhodné pouze jako zpestření jídelníčku, nikoli jako základ krmné dávky.


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek