Jak chovat činčilu

Zatoužilo vaše dítě po roztomilé činčile s huňatým hebounkým kožíškem? Než si ji přinesete domů, přečtěte si, co ke svému životu v lidské domácnosti potřebuje.

Činčila je roztomilé, drobné a velmi inteligentní zvíře. Je jedním z mála hlodavců, jejichž srst nevyvolává u nemocných dětí alergické reakce. V průměru se činčila dožívá osmi let, ale může žít dvanáct až osmnáct let.

Nejvhodnější je chovat činčily v páru. Počítejte však s mláďaty – dvakrát ročně. Můžete si pořídit také dvě samičky (nejlépe z jednoho vrhu), které spolu budou dobře vycházet. Pokud chcete předejít chovu mláďat, pořiďte si pouze jednu činčilu. Je to kontaktní zvíře, musíte jí proto chybějícího kamaráda v kleci nahradit svou pozorností a péčí.

 

Noční šplhavec

Činčily lze chovat téměř kdekoli v bytě. Je ale choulostivá na průvan, vlhkost, přímé sluneční světlo, déšť či mrholení. Z těchto důvodů není vhodné ji chovat na terase, balkoně nebo zahradě rodinného domu. Pro chov činčily si připravte velkou klec, je poměrně náročná na prostor. Nepotřebuje klec širokou, ale takovou, která je co nejvíce konstruována do výšky. Velmi ráda totiž šplhá a leze, má ráda dostatek pohybu. Činčila je noční tvor, který přes den spí. Pro umístění klece proto vyberte takové místo, kde se nebudete vzájemně rušit.

Jak vybavit klec

Do klece umístěte různé větve a překážky, činčily je rády zdolávají. Všelijaké poličky či mezipatra jistě rády uvítají. Jsou to výborní skokani. V kleci nezapomeňte (nejlépe do horních pater) umístit domeček, do kterého se činčila může během dne schovat. Je to důležité pro její klidný spánek. Dále klec vybavte miskou na krmivo, napáječkou na vodu (miska je nevhodná, činčily ji často převrhnou) a ohrádkou na seno. Koupací písek do klece vkládejte v misce (nejlépe denně), ale nenechávejte jej v kleci pořád. Činčily písek rychle znečistí. Koupel v písku je pro údržbu činčilí srsti velmi důležitá, snažte se proto činčilám koupel dopřát co nejčastěji.

 

Čím ji krmit

Nejvhodnějším krmivem pro činčilu je seno nebo zelené granule. Krmivo, které obsahuje sušené ovoce, různé zrní apod., je vhodné pouze jako zpestření jídelníčku, nikoli jako základ krmné dávky.


Další články

Jak poznat zdravé sazenice

Jak poznat zdravé sazenice

Pro úspěšné pěstování je důležité umět poznat zdravé sazenice. Poradíme vám, jak na to, a jak se sadbou správně zacházet, abyste se za několik týdnů dočkali úrody zeleniny i barevných květů letniček.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.