Aby se mazlíčci neztratili
Každý pes starší 3 měsíců sice musí být označen mikročipem, řešení je to ale polovičaté, neboť státní registr, v němž bude možné podle čísla čipu vyhledat majitele, má být zřízen nejdříve v roce 2022. Zatím existuje několik soukromých registrů, což dohledání komplikuje.
Větší nadějí je psí známka s unikátním číslem a názvem obce, kde je pejsek registrovaný, jenže je tu omezení v podobě úředních hodin. Nabízí se ale několik dalších řešení.
Jednoduchá ochrana
Nejběžnější je vybavení pejska, případně kočičky, přívěskem s vyrytou adresou a telefonním kontaktem nebo pouzdrem s těmito údaji. Snadno ale může dojít k jejich ztrátě. Velkou šanci dává postroj s dostatečně velkým vytištěným telefonním číslem, nejlépe v reflexní barvě. Dnes, kdy většina z nás u sebe nosí neustále mobil, je viditelný kontakt na majitele jednoznačně nejrychlejším a nejbezpečnějším řešením pro všechny zúčastněné.
Pokud jde o dohled nad zvířetem v uzavřeném prostoru, postačí obyčejná rolnička, která cinkáním upozorňuje, kde se po domě či zahradě štěně, kočka nebo třeba králík pohybuje.
GPS lokátor hlásí, kde se pes aktuálně nachází
Svítící doplňky
Mít přehled o pohybu psa na vycházce zejména za zhoršené viditelnosti pomohou reflexní vesty, postroje nebo blikající obojky. Snižují i riziko nehody, když pes vběhne do vozovky.
Pomůže i přívěsek s vyrytým kontaktem na majitele
Elektronický dohled
Máme-li doma chronického tuláka nebo milovníka, kterému by úniky mohl závidět sám velký kouzelník Houdini, bude dobrou volbou GPS lokátor, který se připevní na obojek. Přes mobilní aplikaci z něj přicházejí informace o jeho aktuální pozici. Prozradí i trasy, jimiž se pes na zálety vydává. Útěkům lze zabránit instalací elektronického plotu. Kdykoliv zvířátko vstoupí na hranici vymezeného prostoru, dostane přes kontaktní body ve speciálním obojku nepříjemný elektrostatický impuls, který je od překročení odradí.
Reflexní prvky zabrání i nehodě (Alza)
Obojek pro psa s LED světýlky (Hornbach)