Výchova kočky? Ano, jde to!

Myslíte si, že vychovat kočku nelze, protože má vždy svoji hlavu? Možná budete překvapeni, ale není to nemožné, chce to jen jiný přístup. Přečtěte si, jak na to.

Všichni majitelé koček mají pravděpodobně realistická očekávání ohledně chování jejich malé šelmy a pokud občas provede, co nemá, nijak je to nepřekvapí. „Někdy ale kočky dělají věci, které se nikomu nelíbí. Většinou se jedná o škrábání nábytku, skákání na jídelní stůl, linku v kuchyni nebo zákeřné útoky na nohy,“ říká Zuzana Sequensová, odbornice na chov domácích zvířat z e-shopu Spokojenypes.cz „Ještě předtím, než se je toto chování budete snažit odnaučit, je potřeba si uvědomit, že je motivováno přirozenými kočičími instinkty,“ dodává.

 

Dopřejte jí vlastní prostor

Kočky přirozeně vyhledávají vyvýšená místa k odpočinku, odkud mají dobrý výhled na své okolí. Proto je dobré jim vytvořit místa, kam budou moct šplhat. Pokud bydlíte v bytě, umístěte nějaké blízko okna, aby měla vaše kočka výhled i na okolní svět.

Škrábáním po svislých plochách zase kočky vyznačují své teritorium, nezapomeňte proto ani na škrabadlo, které budou moct používat a neničit tak váš nábytek. Může se stát, že vaši kočičku škrabadlo nezaujme. V takovém případě je dobré sáhnout po pomocníkovi, jakým je například šanta kočičí (catnip). Ta je k dostání jak sušená, tak ve formě spreje. Ne nadarmo se jí říká také kočičí lákadlo. Jakmile kočka bylinku ucítí, začne být zvědavá.

Kočky si rády hrají, a to i v pozdějším věku. „Jejich hra často připomíná lov a může se stát, že jedinou dostupnou kořistí je právě pár pohybujících se nohou. Proto se vybavte hračkami a věnujte kočce každý den nějaký čas, kdy si s ní budete hrát,“ radí Zuzana Sequensová.

 

Cukr a bič? Ne, jen cukr!

Kočky jsou velmi chytré a mají dobrou paměť. Když se chtějí něčemu naučit, rozhodně to zvládnou, jen to chce trochu jiný přístup než u psů. Na rozdíl od nich se totiž nesnaží udělat člověku radost. Proto je potřeba, aby bylo pro kočku její dobré chování výhodné.

Základem výcviku je tak odměna, která by měla přijít vždy, když se kočička chová podle vašich představ. Vyberte si motivátor, kterým můžete svou kočku ovlivňovat, a pokud to je možné, využívejte tuto speciální odměnu jen při výcviku.

„Co na kočku rozhodně nefunguje jsou fyzické tresty za špatné chování. Tím jen dosáhnete toho, že se vám bude chtít pomstít, a naděláte více škody než užitku,“ radí Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa. „Nejlepší je zkusit se s kočkou domluvit a vychovávat ji s klidem. Kočky jsou citlivé na tón hlasu, proto často stačí použít důrazné NE a zabránit jí v nežádoucí činnosti. Když to pochopí, je dobré nezapomenout na pamlsek.“

 

Odrazujte nepříjemným zážitkem

Obecně platí, že je lepší kočky netrestat. Jsou mazané a zapamatují si, že trest přijde, jen když je někdo vidí, a ve špatném chování pak budou pokračovat za vašimi zády. Pokud ale nefunguje pozitivní motivace, můžete zkusit kočku odlákat pomocí toho, co jim vadí. Klíčem k úspěšné převýchově kočky je, aby mělo její špatné chování nepříjemný důsledek, aniž by si to spojila přímo s vámi. Zajistěte, aby ji „potrestalo samo prostředí“.

Využít k tomu můžete různé pachy, textury nebo zvuky, které jsou kočkám nepříjemné a které budou souviset například se skákáním na kuchyňskou linku. Pokud kočka nedokáže určit, odkud přichází trest, bude se kuchyňské lince vyhýbat, ať už jste doma, nebo ne. Kočky si totiž uvědomí, že se jim špatné chování nevyplatí, a nakonec toho nechají a vy nebudete za padoucha. Na kočky zpravidla platí nepříjemné pachy: citron, pepř nebo i různé výcvikové spreje; nepříjemné textury: hliníková fólie, lepivé povrchy; nepříjemné zvuky jako je syčení nebo rachot.

 

Hledejte příčinu špatného chování

Nežádoucí chování bývá často vyprovokováno vnějším vlivem, například změnami v domácnosti, něčím, co uděláte, nebo i zdravotními problémy. Kočky často moc dobře vědí, co smí, a co ne. Proto se zlobením často mstí svým lidem – typickým příkladem je čůrání mimo kočičí písek nebo trhání čalounění místo škrabadla. Proto, pokud pozorujete změny v chování vaší kočičky, zamyslete se, jestli jí něco nechybí. Mezi nejčastější příčiny patří zdravotní problémy, stres, pocit osamění, málo pohybu a zábavy nebo nevyhovující podmínky k životu, jako je i dlouho nevyměněný kočičí písek. Zamyslete se i nad umístěním kočičího záchodku. Pokud se nachází na frekventovaném místě, kočka nemá klid a necítí se tam v bezpečí, a proto se může stát, že si najde jiné místo.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek