Cedronela kanárská

Cedronella canariensis

Této vonné léčivé bylině původem z Kanárských ostrovů se anglicky říká „balzám z Gileadu“. Gilead je pohoří v Palestině, na jehož svazích rostou aromatické keře Commiphora opobalsamum, z nichž se vyráběl balzám zmiňovaný už v bibli. Cedronela voní téměř totožně, jako tento gileadský balzám, jenž prý měla darovat královna ze Sáby králi Šalamounovi. Jedná se totiž o „mužnou“ pižmovou vůni, která je používána jako základ parfémů.

Choulostivý poloopadavý keř dorůstající výšky 100–120 cm se štětinatými čtyřhrannými lodyhami, trojčetnými složenými aromatickými listy a růžovými květy.

Pěstování:

V našich podmínkách se pěstuje jako rostlina nádobová, kterou na zimu přenášíme na světlé a chladné stanoviště kde nemrzne. Potřebuje nádobu o průměru minimálně 25 cm. Vysévá se na jaře.

Užívané části:

Listy, stonek, pupeny.

Konzervování:

Listy, květy a pupeny se suší.

Pro vůni:

Sušené listy se používají v kořenných nebo „dřevitých“ vonných směsích. Pupeny se vaří ve vodě, aby se z nich extrahovaly vonné silice.

Pro léčení:

Pupeny listů se pokládají za stimulující a posilující antiseptický prostředek a látku usnadňující vykašlávání. Pryskyřice ze stonku byla v minulosti považována za téměř zázračný prostředek.

Jak využít cedronelu

Provoňte si s ní terasu, uvařte léčivý čaj nebo ji přidejte do pottpourri.


Kanárský čaj
Sušené listy cedronely mají lahodnou mátovo-citronovou chuť a vůni a používají se na přípravu takzvaného kanárského čaje. Lžičku sušených listů cedronely zalijte šálkem horké vody a nechte 5 minut táhnout.


Vonná směs
Sušené listy a květy si můžete přidat do směsi k dalším vonným bylinám. Vhodné jsou například levandule, meduňka, rozmarýn, mateřídouška nebo heřmánek, ale použít můžete také bazalku, listy jahodníku nebo malinovníku, listy máty nebo příjemně vonící bobkový list.

V kuchyni
Můžete ji použít také k okořenění a aromatizování různých zavařenin a dalších jídel. Například do džemů a marmelád nebo do ovocných salátů a nápojů. Listy můžete přidat i do těsta, do kterého se přidává citronová kůra.

 


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.