Cedronela kanárská

Cedronella canariensis

Této vonné léčivé bylině původem z Kanárských ostrovů se anglicky říká „balzám z Gileadu“. Gilead je pohoří v Palestině, na jehož svazích rostou aromatické keře Commiphora opobalsamum, z nichž se vyráběl balzám zmiňovaný už v bibli. Cedronela voní téměř totožně, jako tento gileadský balzám, jenž prý měla darovat královna ze Sáby králi Šalamounovi. Jedná se totiž o „mužnou“ pižmovou vůni, která je používána jako základ parfémů.

Choulostivý poloopadavý keř dorůstající výšky 100–120 cm se štětinatými čtyřhrannými lodyhami, trojčetnými složenými aromatickými listy a růžovými květy.

Pěstování:

V našich podmínkách se pěstuje jako rostlina nádobová, kterou na zimu přenášíme na světlé a chladné stanoviště kde nemrzne. Potřebuje nádobu o průměru minimálně 25 cm. Vysévá se na jaře.

Užívané části:

Listy, stonek, pupeny.

Konzervování:

Listy, květy a pupeny se suší.

Pro vůni:

Sušené listy se používají v kořenných nebo „dřevitých“ vonných směsích. Pupeny se vaří ve vodě, aby se z nich extrahovaly vonné silice.

Pro léčení:

Pupeny listů se pokládají za stimulující a posilující antiseptický prostředek a látku usnadňující vykašlávání. Pryskyřice ze stonku byla v minulosti považována za téměř zázračný prostředek.

Jak využít cedronelu

Provoňte si s ní terasu, uvařte léčivý čaj nebo ji přidejte do pottpourri.


Kanárský čaj
Sušené listy cedronely mají lahodnou mátovo-citronovou chuť a vůni a používají se na přípravu takzvaného kanárského čaje. Lžičku sušených listů cedronely zalijte šálkem horké vody a nechte 5 minut táhnout.


Vonná směs
Sušené listy a květy si můžete přidat do směsi k dalším vonným bylinám. Vhodné jsou například levandule, meduňka, rozmarýn, mateřídouška nebo heřmánek, ale použít můžete také bazalku, listy jahodníku nebo malinovníku, listy máty nebo příjemně vonící bobkový list.

V kuchyni
Můžete ji použít také k okořenění a aromatizování různých zavařenin a dalších jídel. Například do džemů a marmelád nebo do ovocných salátů a nápojů. Listy můžete přidat i do těsta, do kterého se přidává citronová kůra.

 


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek