Routa vonná

Ruta graveolens

Ve středověku se věřilo v její metafyzickou sílu. Větvemi routy se rozstřikovala svěcená voda před velkou mší a byla používána také jako vonná bylina. Středověcí lékaři byli přesvědčení, že dokáže ochránit před morem, a užívala se také jako protijed při otravách.

Stálezelený polokeř vysoký až 80 cm. Listy jsou dlouhé až 15 cm, dužnaté a tečkované. Květy jsou žluté a dorůstají do 12 mm. Kvete od května do září.

Pěstování:

Vysévejte na jaře na slunné místo, klíčí pomalu. V létě nebo začátkem podzimu ji hluboko seřízněte.

Užívané části:

Celá rostlina

Pro ozdobu:

Vhodná jako nízký dělící plůtek v okrasné nebo bylinkové zahradě. Také do malých kytiček a voniček.

V kuchyni:

Semeno svařené s libečkem a mátou se používá jako marináda na pernatou zvěřinu.

Listy chutnají hořce, ale velmi malé množství dodává pikantní chuť čerstvým sýrům, vejcím a rybím pokrmům. Smícháním se švestkami a vínem vytvoříte vynikající omáčku k masu.

V kosmetice:

List: Nálev z listů routy se používá k výplachům unavených očí.

Pro léčení:

List: Nálev jako čaj pomáhá při menstruaci, k vyvolání pocení a na podporu trávení, tvorby žluče a vylučování. Přikládá se na rány a vředy.

POZOR! Routa může být užívána jen pod lékařským dohledem a nikdy v těhotenství. Může dráždit pokožku.

Jak využít routu

Použijte ji při vaření, k provonění domova, jako repelent nebo jako léčivý prostředek.

Při sběru opatrně

Kvetoucí nať, nebo jen samotný list ještě před rozkvětem rostliny sbírejte v květnu až červnu, kdy je jeho chuť a vůně jemnější (zvláště pro kulinářské účely). Nať či listy sušte ve stínu, nebo uměle při teplotě do 40 °C. Sběr je třeba provádět v rukavicích, čerstvá rostlina může při styku s pokožkou způsobit podráždění a vyrážky. Od sušené rostliny však již žádné riziko nehrozí.

Routové máslo

Hrst routy nakrájejte nadrobno a utřete s máslem. Používejte například k ochucení grilovaného masa či ryb.

Vejce s routou

Na drobno nasekanou routu použijte k ochucení míchaných vajíček nebo do vajíčkového salátu.

Tatarská omáčka s routou

Smíchejte majonézu s jogurtem a kysanou smetanou a přidejte nasekanou routu a pažitku. Dochuťte solí a pepřem a použijte jako omáčku k masu nebo vejcím.

Čaj z routy

1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte táhnout 10 minut.

Macerát z routy

2 lžičky sušené routy přelijte 500 ml studené vody a nechte luhovat 6–8 hodin. Nedoporučuje se překračovat denní dávku 5 g bylinky.

Tinktura z routy

Hrst byliny zalijte 40% lihem a nechte 14 dní luhovat za pokojové teploty a občasného protřepání. Poté přefiltrujte. Používejte vnitřně 10 kapek 2x denně proti návalům krve do hlavy, závratím a nadýmání, 15–25 kapek 2x denně při ostatních potížích, zevně k potírání při revmatických bolestech a neuralgiích.

Přírodní repelent a osvěžovač vzduchu

Sušenou routu v látkovém pytlíčku dejte do šatníku nebo svazek routy pověste do koupelny, na WC apod.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek