Oman pravý

Inula helenium

Kořeny omanu obsahují škrobovitou látkou nazývanou inulin. Díky tomu se s oblibou kořen kanduje a používá jako cukroví. Římané ho jedli už ve starověku – pro lepší trávení a dobrou náladu. Ve středověku pro změnu vypozorovali, že kandovaný kořen omanu zmírňuje astma a provoní dech. V Číně vysazovali oman s velkými listy pod okny učenců, aby mohli naslouchat zvukům deště dopadajícího na listy.

Vytrvalá bylina vysoká 150–200 cm s velkými, až 45 cm dlouhými zašpičatělými listy. Má tlustý hlízovitý oddenek s krémovou jedlou dření chutnající po banánech.

Pěstování:

Má ráda slunečná místa s vlhkou úrodnou půdou. Na jaře vysejte nebo na podzim rozdělte trsy. Nehodí se pro pěstování v bytě.

Užívané části:

Kořeny, semena, korunní lístky.

Sklizeň:

Dvouleté či tříleté kořeny dobývejte na podzim – v říjnu a listopadu během dne. Omyjte je, velké rozřežte a dejte sušit.

Konzervace:

Kořeny se suší a proslazují, semena a korunní lístky se suší.

Pro ozdobu:

Odkvetlá květenství a květní lůžka se uplatňují v suchých vazbách.

Pro léčení:

Uvolňuje zahleněné dýchací cesty, má antibakteriální a močopudný účinek, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus (urychluje látkovou výměnu), zklidňuje vyrážky, hojí rány, výborný jako kloktadlo při zánětech v krku. Používá se i při bolestivé menstruaci.

V kosmetice:

Vývar z kořene se používá jako lék na akné.

Jak využít oman

Vyrobte si z něj kandovanou pochoutku, voňavé víno nebo léčivý čaj.

Omanové víno

V 1 litru dobrého bílého vína nechte tři dny luhovat směs z 30 g nakrájeného omanového kořene a 15 g pomerančové kůry. Poté výluh sceďte a nápoj je hotový.

Čaj proti pálení žáhy

2 lžičky sušeného kořene povařte 2 minuty ve 250 ml vody a nechte 10 minut luhovat. Užívejte podle potřeby.

Kandovaný kořen omanu

250 g čerstvého kořene, 250 ml vody, 250 g cukru

Čerstvý kořen omanu očistěte, nakrájejte na plátky (asi 4 mm silné) a dejte do vody povařit na 20 minut. Pak přidejte cukr, nechte přejít varem, odstavte a nechte 24 hodin stát. Druhý den opět 20 minut vařte, odstavte a nechte opět 24 hodin v nálevu. Třetí den znovu 20 minut povařte, pak sceďte a nechte dobře okapat. Rozložte na mřížce a nechte uschnout.

Tinktura proti kašli

50g kořene omanu, 40 g pomerančové kůry, 30 g natě zeměžluči, 20 g natě pelyňku pravého

Byliny zalijte alkoholem (pálenkou) a nechte 3 týdny luhovat. Po scezení užívejte 15 kapek třikrát denně při nechutenství, kašli či zánětech průdušek.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Síla jarních kopřiv

Síla jarních kopřiv

Čistí krev, zlepšují stav pokožky a vlasů, snižují krevní tlak, pomáhají proti jarní únavě… Báječných účinků kopřiv na naše zdraví je spousta, tak jich nezapomeňte využít.

Celý článek

Blahodárná aloe vera

Blahodárná aloe vera

Pěstujete doma aloi? Z jejích listů si můžete vyrobit nejen domácí léčivé přípravky či kosmetiku, ale také osvěžující džus nebo třeba sirup.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.