Jablečník obecný

Jablečník obecný - Marrubium vulgare - pomáhá lidem proti kašli už od starověku. Egyptští lékaři mu říkali „býčí krev“ a „oko hvězdy“. Také slavný řecký starověký lékař Hippokratés používal jablečník pro léčení různých nemocí. Svůj český název získal podle typické vůně, jíž je cítit, když rozemnete jeho listy. Botanický název „marrubium“ pochází z hebrejského slova marrob, které se překládá jako „hořká šťáva“. Anglický název horrehound zase poukazuje na „chlupatou rostlinu“.

Vytrvalá bylina dorůstající do výšky 30 až 70 cm. Má přímou nebo lehce vystoupavou lodyhu, která je dutá a hustě plstnatá, a vstřícné řapíkaté listy se srdčitým nebo široce vejčitým tvarem a hrubě vroubkovaným okrajem. Na horní straně jsou jemně chlupaté, na rubu jsou šedě až bělavě plstnaté. Kvete od června do září drobnými, bílými nebo světle fialovými květy, které silně voní.

Pěstování:

Jde o teplomilnou a světlomilnou rostlinu, která potřebuje propustnou půdu. Roste na rumištích, v křovinách, na pastvinách, podél cest apod. Dá se pěstovat i na zahradě. Vysévá se koncem jara, velké rostliny se na jaře sestřihávají.

Užívané části:

Listy a květy.

Konzervace:

Listy a květonosné vrcholy se suší nebo se z nich připravuje sirup.

Pro léčení:

Používá se pro zmírnění bolesti v krku a proti kašli; podporuje trávení, ulevuje při nadýmání, je močopudný, má protizánětlivé účinky.

Jak využít jablečník

Udělejte si z něj například léčivý čaj, sirup nebo chutné pastilky proti kašli.

Medicína proti bolesti v krku

Hrst lístků jablečníku nasekejte nadrobno a smíchejte se lžící medu. Užívejte při prvních známkách nachlazení proti bolesti v krku a kašli.

Pastilky proti kašli

100 g čerstvých listů jablečníku, ½ lžičky drceného anýzu, 3 drcená semínka kardamomu, 350 g bílého cukru, 350 g hnědého cukru

listy jablečníku a koření vložte do 570 ml vody, zahřejte pod bod varu a udržujte při této teplotě asi 20 minut. Poté přefiltrujte, přidejte oba druhy cukru a vařte na mírném plameni, dokud sirup nezhoustne. Poté nalijte do formiček na bonbony a nechte ztuhnout. Hotové bonbony vyklopte z formy, lehce prosypte moučkovým cukrem a skladujte v dóze s uzávěrem. Pomáhají proti kašli i při problémech s trávením.

Jablečníkový čaj

Dvě čajové lžičky sušených lístků jablečníku zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 5–10 minut luhovat. Pijte oslazený medem.

Sirup proti kašli

100 g suchých listů a kvetoucích vrcholů jablečníku vložte do 750 ml studené vody. Druhý den studený nálev sceďte a vařte s 500 g cukru do vytvoření sirupovité konzistence. Užívejte proti kašli 3x denně jednu lžičku.

Uložit

Uložit


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Které bylinky vysévat v dubnu?

Které bylinky vysévat v dubnu?

Také se nemůžete dočkat, až konečně zaboříte prsty do hlíny? Některé z odolnějších druhů bylinek můžete už v druhé polovině dubna začít vysévat ven na záhon. Které to jsou například?

Celý článek

Kopretina řimbaba

Kopretina řimbaba

Kopretiny luční i zahradní patří k nejznámějším květinám. Jejich příbuznou je i kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná, která pomáhá nejen proti migréně. Seznamte se s ní.

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.