Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

V předkřesťanských dobách byl řepík považován za magický všelék na spoustu neduhů. Již ve starověku znali jeho schopnost léčit kožní vyrážky. Dnes je oblíbený především jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině.

Vytrvalá, 60–100 cm vysoká vzpřímená bylina s krátkým a tlustým oddenkem. Má přetrhovaně lichozpeřené a vejčitě pilovité listy. Květy jsou pětičetné, mají žlutou barvu a skládají se do klasovitých hroznů.

Pěstování:

Vyžaduje teplejší a sušší stanoviště s dostatkem výživné půdy. Můžete jej vysazovat do skalek, zídek, suchých štěrkových nebo pískových strání. Kvete od července do září.

Užívané části:

Kvetoucí nať sbíraná v červenci a srpnu, za slunečného, teplého počasí.

Konzervace:

Nať sušte rychle ve stínu zavěšenou nebo v tenkých vrstvách.

Pro léčení:

Při zánětech v krku, ústech a hrtanu, při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest.

Zlepšuje trávení: podporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev a také tlumí průjmy různého původu.

Při onemocnění jater, ledvin i močových cest, při revmatismu a chudokrevnosti.

Lze používat i zevně při nehojících se ranách, bércových vředech a křečových žilách. Řepíkové koupele, kloktadla i obklady jsou též blahodárné a působí protizánětlivě.

Jak využít řepík

Vypěstujte si řepík na zahrádce a připravte si z něj domácí léčivé přípravky.

Řepíkový čaj

1 čajovou lžičku byliny přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 5 minut luhovat. Pijte při nedostatečném trávení nebo při průjmu, nemoci ledvin, jater či močových cest.

Kloktadlo při bolestech v krku

1 lžičku řepíku, 1 lžičku květu měsíčku a 1 lžičku natě tymiánu zalijte 250 ml vroucí vody a nechte vyluhovat. Pak do nálevu přidejte 1 lžičku šalvějové tinktury.

Řepíková koupel

200 g řepíku luhujte ve studené vodě přes noc. Následující den vše zahřejte, sceďte a nalijte do teplé koupele.

Řepíková mast

1 hrst čerstvého řepíku rozřežte nadrobno. 125 g bambuckého másla (nebo vepřového sádla) rozehřejte a bylinky do něj vmíchejte. Přikryjte a nechte přes noc vystydnout. Druhý den vše ohřejte, přefiltrujte přes plátýnko a ještě teplou mast naplňte do malých skleniček. Uchovávejte v ledničce.

Tinktura z řepíku

1 díl čerstvého řepíku rozmělněte v hmoždíři a zalijte 5 díly lihu. Nechte 30 dní stát na chladném místě. Pak tinkturu přeceďte a slijeme do lahví.

Řepíkový olej

100 g nakrájeného čerstvého řepíku zalijete 700 ml slunečnicového oleje. Pak směs zahřívejte půl hodiny ve vodní lázni, přiklopte víčkem a při pokojové teplotě nechte uležet 5 až 7 dní. Pak směs přefiltrujte a přelijte do lahve.


Text: mik,foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek