Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

V předkřesťanských dobách byl řepík považován za magický všelék na spoustu neduhů. Již ve starověku znali jeho schopnost léčit kožní vyrážky. Dnes je oblíbený především jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině.

Vytrvalá, 60–100 cm vysoká vzpřímená bylina s krátkým a tlustým oddenkem. Má přetrhovaně lichozpeřené a vejčitě pilovité listy. Květy jsou pětičetné, mají žlutou barvu a skládají se do klasovitých hroznů.

Pěstování:

Vyžaduje teplejší a sušší stanoviště s dostatkem výživné půdy. Můžete jej vysazovat do skalek, zídek, suchých štěrkových nebo pískových strání. Kvete od července do září.

Užívané části:

Kvetoucí nať sbíraná v červenci a srpnu, za slunečného, teplého počasí.

Konzervace:

Nať sušte rychle ve stínu zavěšenou nebo v tenkých vrstvách.

Pro léčení:

Při zánětech v krku, ústech a hrtanu, při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest.

Zlepšuje trávení: podporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev a také tlumí průjmy různého původu.

Při onemocnění jater, ledvin i močových cest, při revmatismu a chudokrevnosti.

Lze používat i zevně při nehojících se ranách, bércových vředech a křečových žilách. Řepíkové koupele, kloktadla i obklady jsou též blahodárné a působí protizánětlivě.

Jak využít řepík

Vypěstujte si řepík na zahrádce a připravte si z něj domácí léčivé přípravky.

Řepíkový čaj

1 čajovou lžičku byliny přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 5 minut luhovat. Pijte při nedostatečném trávení nebo při průjmu, nemoci ledvin, jater či močových cest.

Kloktadlo při bolestech v krku

1 lžičku řepíku, 1 lžičku květu měsíčku a 1 lžičku natě tymiánu zalijte 250 ml vroucí vody a nechte vyluhovat. Pak do nálevu přidejte 1 lžičku šalvějové tinktury.

Řepíková koupel

200 g řepíku luhujte ve studené vodě přes noc. Následující den vše zahřejte, sceďte a nalijte do teplé koupele.

Řepíková mast

1 hrst čerstvého řepíku rozřežte nadrobno. 125 g bambuckého másla (nebo vepřového sádla) rozehřejte a bylinky do něj vmíchejte. Přikryjte a nechte přes noc vystydnout. Druhý den vše ohřejte, přefiltrujte přes plátýnko a ještě teplou mast naplňte do malých skleniček. Uchovávejte v ledničce.

Tinktura z řepíku

1 díl čerstvého řepíku rozmělněte v hmoždíři a zalijte 5 díly lihu. Nechte 30 dní stát na chladném místě. Pak tinkturu přeceďte a slijeme do lahví.

Řepíkový olej

100 g nakrájeného čerstvého řepíku zalijete 700 ml slunečnicového oleje. Pak směs zahřívejte půl hodiny ve vodní lázni, přiklopte víčkem a při pokojové teplotě nechte uležet 5 až 7 dní. Pak směs přefiltrujte a přelijte do lahve.


Text: mik,foto: Shutterstock a archiv

Další články

Léčivá lípa

Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.

Celý článek

Anýz si vypěstujete i doma

Anýz si vypěstujete i doma

Julius Caesar dával svým vojákům anýz jako sladkost, Hippokrates ho používal při léčbě kašle a dýchacích problémů. Tato léčivka se používá také k ochucení bonbonů, krémů, koláčů nebo sušenek. Pěstovat ji můžete i v květináči na okně.

Celý článek

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…