Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Bez bohatě kvetoucích pivoněk si jen těžko můžeme představit typickou zahrádku našich babiček. Není divu, že v ní nesměly chybět – jsou totiž nejen krásné, ale také léčivé.

Dorůstá do výšky 60–90 centimetrů. Má dužnaté hlízovité kořeny. Zárodky lodyh a dělených listů jsou nejprve červené a až poté zezelenají. Jednotlivé květy jsou výrazně velké, zbarvené bíle, růžově či červeně.

Pěstování

Nejlépe se jí daří v úrodné půdě na slunečném stanovišti. Prospívá i v polostínu, ale méně kvete. Lze ji množit dělením trsů v srpnu nebo výsevem na podzim. Nemají rády přesazování – delší dobu pak nekvetou.

Užívané části

Květ – červený (sběr v červnu) a kořen (sběr v září a říjnu).

Konzervace

sušení okvětních plátků a kořene.

Pro léčení

Je vhodná při nervovém vypětí, působí protizánětlivě a jako analgetikum. Pomáhá při léčbě revma, k úpravě menstruačního cyklu a při léčbě neuróz. Zevně je vhodná k léčbě ekzémů. Čaj z kořene pomáhá proti křečím v trávicím traktu.

Jak využít pivoňku

Nasušte si její květy a kořeny a připravte si z nich léčivé i kosmetické prostředky.

Léčivé víno

Kořen vykopaný na podzim omyjte a sušte ve stínu nebo při umělé teplotě do 45 °C. Páchne mírně omamně a má chuť nasládle hořkou a ostrou. Jednu čajovou lžičku sušeného kořene pivoňky vařte ve 250 ml vína asi 5 minut. Pijte 2–3x denně pomalu po doušcích.

Čaj z květů

Pomáhá proti křečím a při úpravě menstruačního cyklu. Okvětní plátky ze zahradních plnokvětých druhů pivoněk sbírejte kolem poledne a sušte ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35 °C. Sušené květy mají medově sladký pach a svíravou, slizovitou chuť.

1 lžičku sušených okvětních plátků přelijte 250 ml vroucí vody a nechte chvíli táhnout pod pokličkou.

Tinktura z kořene

Jemně nařezaný čerstvý kořen zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní (za občasného protřepání) vyluhovat. 3x denně užíváme 20–25 kapek při křečích a bolestech v trávicím traktu.

Pleťové tonikum

Pivoňkový nálev, který si můžete jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje. Dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelijte 200 ml vroucí vody a nechte dvacet minut luhovat. Pak sceďte a lístky vymačkejte a tonikum je hotové.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Léčivá lípa

Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.

Celý článek

Anýz si vypěstujete i doma

Anýz si vypěstujete i doma

Julius Caesar dával svým vojákům anýz jako sladkost, Hippokrates ho používal při léčbě kašle a dýchacích problémů. Tato léčivka se používá také k ochucení bonbonů, krémů, koláčů nebo sušenek. Pěstovat ji můžete i v květináči na okně.

Celý článek

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Když léčí benedikt

Když léčí benedikt

Benediktu lékařskému se říká i čubet, požehnaný či hořký bodlák. Pěkný je i jeho lidový název krásnovlásek. Bylina pomáhá při špatném trávení, onemocnění jater, žlučníku a celého trávicího traktu včetně slinivky.

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.