Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Bez bohatě kvetoucích pivoněk si jen těžko můžeme představit typickou zahrádku našich babiček. Není divu, že v ní nesměly chybět – jsou totiž nejen krásné, ale také léčivé.

Dorůstá do výšky 60–90 centimetrů. Má dužnaté hlízovité kořeny. Zárodky lodyh a dělených listů jsou nejprve červené a až poté zezelenají. Jednotlivé květy jsou výrazně velké, zbarvené bíle, růžově či červeně.

Pěstování

Nejlépe se jí daří v úrodné půdě na slunečném stanovišti. Prospívá i v polostínu, ale méně kvete. Lze ji množit dělením trsů v srpnu nebo výsevem na podzim. Nemají rády přesazování – delší dobu pak nekvetou.

Užívané části

Květ – červený (sběr v červnu) a kořen (sběr v září a říjnu).

Konzervace

sušení okvětních plátků a kořene.

Pro léčení

Je vhodná při nervovém vypětí, působí protizánětlivě a jako analgetikum. Pomáhá při léčbě revma, k úpravě menstruačního cyklu a při léčbě neuróz. Zevně je vhodná k léčbě ekzémů. Čaj z kořene pomáhá proti křečím v trávicím traktu.

Jak využít pivoňku

Nasušte si její květy a kořeny a připravte si z nich léčivé i kosmetické prostředky.

Léčivé víno

Kořen vykopaný na podzim omyjte a sušte ve stínu nebo při umělé teplotě do 45 °C. Páchne mírně omamně a má chuť nasládle hořkou a ostrou. Jednu čajovou lžičku sušeného kořene pivoňky vařte ve 250 ml vína asi 5 minut. Pijte 2–3x denně pomalu po doušcích.

Čaj z květů

Pomáhá proti křečím a při úpravě menstruačního cyklu. Okvětní plátky ze zahradních plnokvětých druhů pivoněk sbírejte kolem poledne a sušte ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35 °C. Sušené květy mají medově sladký pach a svíravou, slizovitou chuť.

1 lžičku sušených okvětních plátků přelijte 250 ml vroucí vody a nechte chvíli táhnout pod pokličkou.

Tinktura z kořene

Jemně nařezaný čerstvý kořen zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní (za občasného protřepání) vyluhovat. 3x denně užíváme 20–25 kapek při křečích a bolestech v trávicím traktu.

Pleťové tonikum

Pivoňkový nálev, který si můžete jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje. Dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelijte 200 ml vroucí vody a nechte dvacet minut luhovat. Pak sceďte a lístky vymačkejte a tonikum je hotové.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek