Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Bez bohatě kvetoucích pivoněk si jen těžko můžeme představit typickou zahrádku našich babiček. Není divu, že v ní nesměly chybět – jsou totiž nejen krásné, ale také léčivé.

Dorůstá do výšky 60–90 centimetrů. Má dužnaté hlízovité kořeny. Zárodky lodyh a dělených listů jsou nejprve červené a až poté zezelenají. Jednotlivé květy jsou výrazně velké, zbarvené bíle, růžově či červeně.

Pěstování

Nejlépe se jí daří v úrodné půdě na slunečném stanovišti. Prospívá i v polostínu, ale méně kvete. Lze ji množit dělením trsů v srpnu nebo výsevem na podzim. Nemají rády přesazování – delší dobu pak nekvetou.

Užívané části

Květ – červený (sběr v červnu) a kořen (sběr v září a říjnu).

Konzervace

sušení okvětních plátků a kořene.

Pro léčení

Je vhodná při nervovém vypětí, působí protizánětlivě a jako analgetikum. Pomáhá při léčbě revma, k úpravě menstruačního cyklu a při léčbě neuróz. Zevně je vhodná k léčbě ekzémů. Čaj z kořene pomáhá proti křečím v trávicím traktu.

Jak využít pivoňku

Nasušte si její květy a kořeny a připravte si z nich léčivé i kosmetické prostředky.

Léčivé víno

Kořen vykopaný na podzim omyjte a sušte ve stínu nebo při umělé teplotě do 45 °C. Páchne mírně omamně a má chuť nasládle hořkou a ostrou. Jednu čajovou lžičku sušeného kořene pivoňky vařte ve 250 ml vína asi 5 minut. Pijte 2–3x denně pomalu po doušcích.

Čaj z květů

Pomáhá proti křečím a při úpravě menstruačního cyklu. Okvětní plátky ze zahradních plnokvětých druhů pivoněk sbírejte kolem poledne a sušte ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35 °C. Sušené květy mají medově sladký pach a svíravou, slizovitou chuť.

1 lžičku sušených okvětních plátků přelijte 250 ml vroucí vody a nechte chvíli táhnout pod pokličkou.

Tinktura z kořene

Jemně nařezaný čerstvý kořen zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní (za občasného protřepání) vyluhovat. 3x denně užíváme 20–25 kapek při křečích a bolestech v trávicím traktu.

Pleťové tonikum

Pivoňkový nálev, který si můžete jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje. Dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelijte 200 ml vroucí vody a nechte dvacet minut luhovat. Pak sceďte a lístky vymačkejte a tonikum je hotové.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek