Pivoňka lékařská

Paeonia officinalis

Bez bohatě kvetoucích pivoněk si jen těžko můžeme představit typickou zahrádku našich babiček. Není divu, že v ní nesměly chybět – jsou totiž nejen krásné, ale také léčivé.

Dorůstá do výšky 60–90 centimetrů. Má dužnaté hlízovité kořeny. Zárodky lodyh a dělených listů jsou nejprve červené a až poté zezelenají. Jednotlivé květy jsou výrazně velké, zbarvené bíle, růžově či červeně.

Pěstování

Nejlépe se jí daří v úrodné půdě na slunečném stanovišti. Prospívá i v polostínu, ale méně kvete. Lze ji množit dělením trsů v srpnu nebo výsevem na podzim. Nemají rády přesazování – delší dobu pak nekvetou.

Užívané části

Květ – červený (sběr v červnu) a kořen (sběr v září a říjnu).

Konzervace

sušení okvětních plátků a kořene.

Pro léčení

Je vhodná při nervovém vypětí, působí protizánětlivě a jako analgetikum. Pomáhá při léčbě revma, k úpravě menstruačního cyklu a při léčbě neuróz. Zevně je vhodná k léčbě ekzémů. Čaj z kořene pomáhá proti křečím v trávicím traktu.

Jak využít pivoňku

Nasušte si její květy a kořeny a připravte si z nich léčivé i kosmetické prostředky.

Léčivé víno

Kořen vykopaný na podzim omyjte a sušte ve stínu nebo při umělé teplotě do 45 °C. Páchne mírně omamně a má chuť nasládle hořkou a ostrou. Jednu čajovou lžičku sušeného kořene pivoňky vařte ve 250 ml vína asi 5 minut. Pijte 2–3x denně pomalu po doušcích.

Čaj z květů

Pomáhá proti křečím a při úpravě menstruačního cyklu. Okvětní plátky ze zahradních plnokvětých druhů pivoněk sbírejte kolem poledne a sušte ve stínu v malé vrstvě nebo při umělé teplotě do 35 °C. Sušené květy mají medově sladký pach a svíravou, slizovitou chuť.

1 lžičku sušených okvětních plátků přelijte 250 ml vroucí vody a nechte chvíli táhnout pod pokličkou.

Tinktura z kořene

Jemně nařezaný čerstvý kořen zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní (za občasného protřepání) vyluhovat. 3x denně užíváme 20–25 kapek při křečích a bolestech v trávicím traktu.

Pleťové tonikum

Pivoňkový nálev, který si můžete jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje. Dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelijte 200 ml vroucí vody a nechte dvacet minut luhovat. Pak sceďte a lístky vymačkejte a tonikum je hotové.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.