Barvínek větší

Vinca major

Vědecké jméno barvínku Vinca je odvozeno z latinského „vincire“, což znamená svazovat, možná i proto, že barvínky se hodí pro pěstování na svazích, kde vážou půdu a zabraňují jejímu splavování.

Stálezelená trvalka, jejíž lesklé vejčité listy jsou vstřícné, v párech. Od začátku jara rozkvétá svítivě modrými květy, jejichž pět korunních lístků je rozloženo doširoka jako hvězdičky.

Pěstování:

Barvínky rostou skoro v každé nezamokřené půdě. Nejlépe se množí řízkováním: asi 15 cm dlouhé části lodyh nebo výhonů se zapichují začátkem podzimu a na jaře, do zastíněného prostředí. Jinou metodou množení je dělení trsů na podzim nebo dokonce v zimě.

Užívané části:

Stonek a listy.

Konzervování:

Nať barvínku se suší.

Pro léčení:

Bylina se užívá k léčbě srdce a cévního systému, převážně vysokého krevního tlaku. Její užívání vede i ke snižování hladiny bílých krvinek a proto je využívána ke zpomalení nádorového bujení, převážně u chorob krve. Je dobrý také pro léčbu zánětů dýchacích cest i při léčbě cukrovky. Zmírňuje krvácivé stavy. Má i sedativní účinek.

Jak využít barvínek

Udělejte si z jeho nati léčivý čaj nebo tinkturu.

Tinktura z barvínku
Čerstvou, mírně podrcenou nať barvínku vložte do uzavíratelné sklenice, zhruba do jedné třetiny jejího objemu, a zalijte ji 70% lihem (vodkou). Nechte luhovat 12 dní a pak slijte.

Barvínkový čaj
250 ml horké vody zalijte 1 lžičku sušené byliny a nechte 15 minut luhovat. Užívejte 2x denně při vysokém tlaku.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Levandulové osvěžení

Levandulové osvěžení

Květy levandule nejen krásně voní, ale obsahují i silice, které vám pomohou relaxovat a uvolnit unavené tělo i mysl. Připravte si z nich léčivé, a zároveň osvěžující nápoje.

Celý článek

Krásný a léčivý šeřík

Krásný a léčivý šeřík

Využijte vonnou sílu šeříkových květů naplno a připravte si z nich léčivé přípravky. Můžete si z nich vyrobit například pleťový olej, aromatický čaj nebo si je přidat do relaxační koupele.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.