Barvínek větší

Vinca major

Vědecké jméno barvínku Vinca je odvozeno z latinského „vincire“, což znamená svazovat, možná i proto, že barvínky se hodí pro pěstování na svazích, kde vážou půdu a zabraňují jejímu splavování.

Stálezelená trvalka, jejíž lesklé vejčité listy jsou vstřícné, v párech. Od začátku jara rozkvétá svítivě modrými květy, jejichž pět korunních lístků je rozloženo doširoka jako hvězdičky.

Pěstování:

Barvínky rostou skoro v každé nezamokřené půdě. Nejlépe se množí řízkováním: asi 15 cm dlouhé části lodyh nebo výhonů se zapichují začátkem podzimu a na jaře, do zastíněného prostředí. Jinou metodou množení je dělení trsů na podzim nebo dokonce v zimě.

Užívané části:

Stonek a listy.

Konzervování:

Nať barvínku se suší.

Pro léčení:

Bylina se užívá k léčbě srdce a cévního systému, převážně vysokého krevního tlaku. Její užívání vede i ke snižování hladiny bílých krvinek a proto je využívána ke zpomalení nádorového bujení, převážně u chorob krve. Je dobrý také pro léčbu zánětů dýchacích cest i při léčbě cukrovky. Zmírňuje krvácivé stavy. Má i sedativní účinek.

Jak využít barvínek

Udělejte si z jeho nati léčivý čaj nebo tinkturu.

Tinktura z barvínku
Čerstvou, mírně podrcenou nať barvínku vložte do uzavíratelné sklenice, zhruba do jedné třetiny jejího objemu, a zalijte ji 70% lihem (vodkou). Nechte luhovat 12 dní a pak slijte.

Barvínkový čaj
250 ml horké vody zalijte 1 lžičku sušené byliny a nechte 15 minut luhovat. Užívejte 2x denně při vysokém tlaku.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek