Barvínek větší
Vědecké jméno barvínku Vinca je odvozeno z latinského „vincire“, což znamená svazovat, možná i proto, že barvínky se hodí pro pěstování na svazích, kde vážou půdu a zabraňují jejímu splavování.
Stálezelená trvalka, jejíž lesklé vejčité listy jsou vstřícné, v párech. Od začátku jara rozkvétá svítivě modrými květy, jejichž pět korunních lístků je rozloženo doširoka jako hvězdičky.
Pěstování:
Barvínky rostou skoro v každé nezamokřené půdě. Nejlépe se množí řízkováním: asi 15 cm dlouhé části lodyh nebo výhonů se zapichují začátkem podzimu a na jaře, do zastíněného prostředí. Jinou metodou množení je dělení trsů na podzim nebo dokonce v zimě.
Užívané části:
Stonek a listy.
Konzervování:
Nať barvínku se suší.
Pro léčení:
Bylina se užívá k léčbě srdce a cévního systému, převážně vysokého krevního tlaku. Její užívání vede i ke snižování hladiny bílých krvinek a proto je využívána ke zpomalení nádorového bujení, převážně u chorob krve. Je dobrý také pro léčbu zánětů dýchacích cest i při léčbě cukrovky. Zmírňuje krvácivé stavy. Má i sedativní účinek.
Jak využít barvínek
Udělejte si z jeho nati léčivý čaj nebo tinkturu.
Tinktura z barvínku
Čerstvou, mírně podrcenou nať barvínku vložte do uzavíratelné sklenice, zhruba do jedné třetiny jejího objemu, a zalijte ji 70% lihem (vodkou). Nechte luhovat 12 dní a pak slijte.
Barvínkový čaj
250 ml horké vody zalijte 1 lžičku sušené byliny a nechte 15 minut luhovat. Užívejte 2x denně při vysokém tlaku.