Svatolína cypřiškovitá

Santolina chamaecyparissus

Tato krásná půdopokryvná rostlina je značně aromatická a po staletí se proto používala – hlavně ve Středozemí – jako „osvěžovač“ vzduchu. Ve středověku byla používána i k léčení. Má i okrasné využití – můžete si z ní vysázet nízký živý plůtek nebo lem květinového záhonu.

Keřovitá trvalka dorůstá výšky 41–50 cm. Listy má podlouhlé, úzce zubaté, šedobílé a aromatické. V polovině léta kvete jasně žlutými květy.

Pěstování:

Santolina se množí semeny. Můžete ji i řízkovat nebo rozdělit trsy a rozsadit do vzdálenosti cca 40 cm. Má ráda sušší, hlinito-písčitou půdu. Před silnými mrazy je třeba rostlinu chránit chvojím.

Užívané části:

Celá rostlina.

Pro ozdobu:

Květy se suší do suchých kytic.

V domácnosti:

Větévky odpuzují moly a jiný hmyz. Vkládají se pod koberce, do zásuvek, do šatníků či mezi knihy.

Pro vůni:

List se přidává do směsí potpourri.

Pro léčení:

Odvar z květů a listů byl považován za prostředek k hubení střevních parazitů a při kožních nemocech a svrabu k omývání pokožky. Nálev se používal k pročištění ledvin a při žloutence.

Jak využít svatolínu

Udělejte si z ní přírodní voničku a repelent, přidejte si ji do koupele nebo si s ní vyzdobte zahradu.

Koupel pro bolavé klouby

Trápí-li vás bolesti kloubů, přidejte si do vany (nebo do koupele nohou) čerstvě natrhané snítky svatolíny – v teplé vodě se krásně uvolní léčivé vonné silice.

Odpuzovač molů

Sušené svazky svatolíny (například i v kombinaci s levandulí) si zavěste do šatníku nebo je vložte do šuplíků k prádlu. Ochráníte ho tak před moly.

Do vonné směsi

Přidejte sušené žluté květy a stříbrné lístky svatolíny do směsi vonných bylin a získáte tak přírodní osvěžovač vzduchu. Zkombinujte ji například s levandulí, sporýšem, andělikou, myrhou, mátou, tymiánem a dalšími oblíbenými bylinkami.

Obruba záhonů

Svatolína je velmi vhodná pro vytváření dekorativních obrub v okrasné zahradě. Vysazujte ji na vzdálenost 30–40 cm a pravidelně ji sestřihujte. Odmění se vám krásným stříbřitým živým plůtkem. Na zimu ji raději přikryjte chvojím, při teplotách pod –15 °C vymrzá.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek