Svatolína cypřiškovitá

Santolina chamaecyparissus

Tato krásná půdopokryvná rostlina je značně aromatická a po staletí se proto používala – hlavně ve Středozemí – jako „osvěžovač“ vzduchu. Ve středověku byla používána i k léčení. Má i okrasné využití – můžete si z ní vysázet nízký živý plůtek nebo lem květinového záhonu.

Keřovitá trvalka dorůstá výšky 41–50 cm. Listy má podlouhlé, úzce zubaté, šedobílé a aromatické. V polovině léta kvete jasně žlutými květy.

Pěstování:

Santolina se množí semeny. Můžete ji i řízkovat nebo rozdělit trsy a rozsadit do vzdálenosti cca 40 cm. Má ráda sušší, hlinito-písčitou půdu. Před silnými mrazy je třeba rostlinu chránit chvojím.

Užívané části:

Celá rostlina.

Pro ozdobu:

Květy se suší do suchých kytic.

V domácnosti:

Větévky odpuzují moly a jiný hmyz. Vkládají se pod koberce, do zásuvek, do šatníků či mezi knihy.

Pro vůni:

List se přidává do směsí potpourri.

Pro léčení:

Odvar z květů a listů byl považován za prostředek k hubení střevních parazitů a při kožních nemocech a svrabu k omývání pokožky. Nálev se používal k pročištění ledvin a při žloutence.

Jak využít svatolínu

Udělejte si z ní přírodní voničku a repelent, přidejte si ji do koupele nebo si s ní vyzdobte zahradu.

Koupel pro bolavé klouby

Trápí-li vás bolesti kloubů, přidejte si do vany (nebo do koupele nohou) čerstvě natrhané snítky svatolíny – v teplé vodě se krásně uvolní léčivé vonné silice.

Odpuzovač molů

Sušené svazky svatolíny (například i v kombinaci s levandulí) si zavěste do šatníku nebo je vložte do šuplíků k prádlu. Ochráníte ho tak před moly.

Do vonné směsi

Přidejte sušené žluté květy a stříbrné lístky svatolíny do směsi vonných bylin a získáte tak přírodní osvěžovač vzduchu. Zkombinujte ji například s levandulí, sporýšem, andělikou, myrhou, mátou, tymiánem a dalšími oblíbenými bylinkami.

Obruba záhonů

Svatolína je velmi vhodná pro vytváření dekorativních obrub v okrasné zahradě. Vysazujte ji na vzdálenost 30–40 cm a pravidelně ji sestřihujte. Odmění se vám krásným stříbřitým živým plůtkem. Na zimu ji raději přikryjte chvojím, při teplotách pod –15 °C vymrzá.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Sbírejte šípky

Sbírejte šípky

Dozrávají od konce září a můžete je využít na mnoho způsobů. Nezapomeňte si ani letos v přírodě nasbírat rudé šípky a připravit si z nich léčivé dobroty.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Přečtěte si