Šanta kočičí

Nepeta cataria

Původem pochází z jižní Evropy. Jméno „Nepeta“ je odvozeno od italského města Nepete, kde se šanta dříve ve velkém pěstovala. Nyní ji najdeme v horských oblastech, zejména v evropských a asijských lesích. Šanta kočičí se již od středověku používala jako silná halucinogenní látka. Byla oblíbená pro své schopnosti uvolnit svaly a navodit příjemný pocit relaxace.

Vytrvalá trsnatá rostlina, dorůstá až 1 m výšky. Lodyha je přímá, pro čeleď typicky čtyřhranná a větvená, povrch pokrytý jemnými chloupky. Srdčité listy jsou na okrajích zubaté, na rubu šedoplstnaté. Květy jsou velmi drobné, většinou bílé nebo slabě narůžovělé.

Pěstování:

Potřebuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Vysévejte nebo dělte trsy na jaře (v dubnu).

Užívané části:

Celá rostlina.

Konzervace:

Suší se celá rostlina.

Pro léčení:

Listy a květonosné vrcholy lodyh obsahují vitamin C. Nálev pomáhá při nachlazení a horečkách. Vyvolává spánek a pocení, ale nezvyšuje tělesnou teplotu. Pomáhá i při kolice, proti bolení hlavy a jako mírné sedativum.

Pro ozdobu:

Vynikající rostlina pro bordury a lemy záhonů.

V kuchyni:

Listy se přidávají k masům pro zvláštní příchuť. Mladé výhonky se používají k ochucení salátů.

Jak využít šantu

Připravte si z ní domácí tinkturu nebo léčivý čaj, udělejte z ní kočkám voňavou hračku.

Léčivý čaj

Nať šanty sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu. Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev připravený z 1 vrchovaté čajové lžičky řezané natě na 1 šálek horké vody.

Tip

Pokud chcete pěstovat šantu na zahradě a máte kočky, bude potřeba mladé rostlinky na záhoně chránit, například drátěným či skleněným poklopem s větráním. Poté, co se šanta rozroste do bujných trsů, náporu koček bez újmy odolá.

Voňavé hračky pro kočky

Na kočky působí vonné látky v šantě obsažené, takzvané nepetalaktony. Nejvíce na ně reagují dospělé kočky, méně malá koťata. Pokud pěstujete šantu, můžete své kočce vyrobit hračku, kterou bude opravdu milovat. Nejjednodušší je sušenou šantou vycpat plátěný váček a otvor zašít. Podobně můžete vytvářet i hračky různých tvarů.

Tinktura ze šanty

  • hrst šanty kočičí
  • vysokoprocentní alkohol

Čerstvou nať šanty pokrájejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Zalijte alkoholem tak, aby byla ponořená. Nechte 4 týdny macerovat a každý den krátce protřepte. Po měsíci tekutinu slijte a uchovávejte v lahvičce. Užívejte při potížích 3x denně 20 kapek. Působí relaxačně, při bolestech hlavy, žaludku, zubů, křečích či menstruačních problémech. Zklidňuje před spaním.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.