Šanta kočičí

Nepeta cataria

Původem pochází z jižní Evropy. Jméno „Nepeta“ je odvozeno od italského města Nepete, kde se šanta dříve ve velkém pěstovala. Nyní ji najdeme v horských oblastech, zejména v evropských a asijských lesích. Šanta kočičí se již od středověku používala jako silná halucinogenní látka. Byla oblíbená pro své schopnosti uvolnit svaly a navodit příjemný pocit relaxace.

Vytrvalá trsnatá rostlina, dorůstá až 1 m výšky. Lodyha je přímá, pro čeleď typicky čtyřhranná a větvená, povrch pokrytý jemnými chloupky. Srdčité listy jsou na okrajích zubaté, na rubu šedoplstnaté. Květy jsou velmi drobné, většinou bílé nebo slabě narůžovělé.

Pěstování:

Potřebuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Vysévejte nebo dělte trsy na jaře (v dubnu).

Užívané části:

Celá rostlina.

Konzervace:

Suší se celá rostlina.

Pro léčení:

Listy a květonosné vrcholy lodyh obsahují vitamin C. Nálev pomáhá při nachlazení a horečkách. Vyvolává spánek a pocení, ale nezvyšuje tělesnou teplotu. Pomáhá i při kolice, proti bolení hlavy a jako mírné sedativum.

Pro ozdobu:

Vynikající rostlina pro bordury a lemy záhonů.

V kuchyni:

Listy se přidávají k masům pro zvláštní příchuť. Mladé výhonky se používají k ochucení salátů.

Jak využít šantu

Připravte si z ní domácí tinkturu nebo léčivý čaj, udělejte z ní kočkám voňavou hračku.

Léčivý čaj

Nať šanty sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu. Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev připravený z 1 vrchovaté čajové lžičky řezané natě na 1 šálek horké vody.

Tip

Pokud chcete pěstovat šantu na zahradě a máte kočky, bude potřeba mladé rostlinky na záhoně chránit, například drátěným či skleněným poklopem s větráním. Poté, co se šanta rozroste do bujných trsů, náporu koček bez újmy odolá.

Voňavé hračky pro kočky

Na kočky působí vonné látky v šantě obsažené, takzvané nepetalaktony. Nejvíce na ně reagují dospělé kočky, méně malá koťata. Pokud pěstujete šantu, můžete své kočce vyrobit hračku, kterou bude opravdu milovat. Nejjednodušší je sušenou šantou vycpat plátěný váček a otvor zašít. Podobně můžete vytvářet i hračky různých tvarů.

Tinktura ze šanty

  • hrst šanty kočičí
  • vysokoprocentní alkohol

Čerstvou nať šanty pokrájejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Zalijte alkoholem tak, aby byla ponořená. Nechte 4 týdny macerovat a každý den krátce protřepte. Po měsíci tekutinu slijte a uchovávejte v lahvičce. Užívejte při potížích 3x denně 20 kapek. Působí relaxačně, při bolestech hlavy, žaludku, zubů, křečích či menstruačních problémech. Zklidňuje před spaním.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Když léčí benedikt

Když léčí benedikt

Benediktu lékařskému se říká i čubet, požehnaný či hořký bodlák. Pěkný je i jeho lidový název krásnovlásek. Bylina pomáhá při špatném trávení, onemocnění jater, žlučníku a celého trávicího traktu včetně slinivky.

Celý článek

Které bylinky vysévat v dubnu?

Které bylinky vysévat v dubnu?

Také se nemůžete dočkat, až konečně zaboříte prsty do hlíny? Některé z odolnějších druhů bylinek můžete už v druhé polovině dubna začít vysévat ven na záhon. Které to jsou například?

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.