Pupalka dvouletá

Oenothera biennis

Velké žluté květy této krásné rostliny se rozevírají v podvečer a sladce voní. Její semena obsahují vzácnou gama-linolovou kyselinu, která zmírňuje problémy při lupénce, premenstruační potíže a pomáhá tlumit projevy degenerativních chorob, jako například roztroušené sklerózy.

Dvouletá bylina dorůstající výšky 100–150 cm. V prvním roce vytváří přízemní růžici, ze které v druhém roce vyrůstá přímá, spoře větvená květonosná lodyha s nepravidelně zubatými listy a 8 cm velkými žlutými květy rozkvétajícími od časného léta až do podzimu.

Pěstování:

Vysévejte na jaře nebo na začátku léta. V lehké půdě se rostlina často rozmnožuje samovýsevem. Na podzim rozsazujte na vzdálenost 30 cm.

Užívané části:

Celá rostlina.

V kuchyni:

Listy a lodyha byly kdysi populárním pokrmem severoamerických indiánů.

Kořeny se vaří a chutnají podobně jako pastinák.

V kosmetice:

Listy a stonky – výluh slouží jako svíravý obklad nebo k napařování obličeje. přidává se do krémů na ruce jako posilující přísada.

Pro léčení:

Olejnatá semena pupalky odstraňují předmenstruační napětí, nepříjemné stavy při menopauze a léčí lupénku. Gama-linolová kyselina snižuje hladinu cholesterolu a tlak krve.

Jak využít pupalku

Mladé listy nebo dvouleté kořeny si můžete uvařit, léčivý olej ze semen vám pomůže proti spoustě zdravotních obtíží.

Pupalkový olej

Vyrábí se pouze průmyslově, lisováním zralých semen. Doma si jej tedy sice vyrobit nemůžete, zato je běžně k dostání v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou. Jeho využití a účinky jsou skutečně široké:

 • Podporuje činnost kardiovaskulárního systému.
 • Pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a předcházet ukládání tuku v cévách.
 • Pomáhá při cévních chorobách či při praskání cévek.
 • Posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti stresu.
 • Pomáhá pečovat o pokožku při kožních problémech, jako jsou: ekzémy (i atopický), lupénka, akné, při alergiích. Používá se k hojení ran nebo při popáleninách. Ošetřuje ale také citlivou, suchou a zralou pleť.
 • Kromě snižování bolestí v době menstruace a příznaků PMS, pomáhá také zklidnit přecitlivělá a bolavá prsa.
 • Zlepšuje libido u žen.
 • Působí blahodárně na naše nehty a vlasy a pomáhá také proti jejich vypadávání.
 • Hodí se při jarní očistě a celkové detoxikaci organismu, neboť čistí krev a snižuje hmotnost urychlením spalování kalorií.
 • Vyšší dávky pupalkového oleje se podávají při zánětlivém onemocnění kloubů (revmatické artritidě).

Mladé listy do salátu

Mladé pupalkové listy, sbírané v prvním roce na jaře (ještě před rozkvětem) jsou lehce nahořklé, můžete je ale použít do salátu, nejlépe ve směsi s pampeliškou nebo ostatními salátovými bylinami (jitrocel, jetel, řeřicha, kozlíček, lebeda, sedmikráska).

Pupalkový kořen ve smetaně

Kořeny pupalky jsou velké a dlouhé, můžete je použít jako kořenovou zeleninu chutí připomínající tuřín. Vyrývejte je v druhém roce na podzim.

Budete potřebovat

 • 300 g kořenů pupalky dvouleté
 • 1 malou cibuli
 • olej
 • 125 ml smetany ke šlehání
 • sůl
 • pepř
 • petržel

Kořeny pupalky oloupejte a nakrájejte na kolečka, lehce je orestujte na cibuli, přidejte nasekané listy petržele a duste do měkka asi 30 minut. Pak přilijte smetanu a dochutťte solí a pepřem. Podávejte s rýží, těstovinami či bramborami.

Jedlá semena

Semínka pupalky můžete v kuchyni používat stejně jako jiná olejnatá semena, například lněné semínko nebo mák. Suché tobolky pupalky sklízejte na podzim a semena vysypte na plech. Vložte do předehřáté trouby asi na 160 °C, asi na 10 minut, a máte chutná a výživná semena do pečiva nebo na posypání salátů a polévek.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Které bylinky vysévat v dubnu?

Které bylinky vysévat v dubnu?

Také se nemůžete dočkat, až konečně zaboříte prsty do hlíny? Některé z odolnějších druhů bylinek můžete už v druhé polovině dubna začít vysévat ven na záhon. Které to jsou například?

Celý článek

Kopretina řimbaba

Kopretina řimbaba

Kopretiny luční i zahradní patří k nejznámějším květinám. Jejich příbuznou je i kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná, která pomáhá nejen proti migréně. Seznamte se s ní.

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.