Sadec nachový

Eupatorium purpureum

Tato krásná statná trvalka nejen zkrášlí vaši zahradu, ale můžete ji využít i pro léčení. Její anglický název je Joe-Pye Weed. Bylina ho dostala podle amerického indiána, který pomocí této byliny léčil nemocné tyfem. Vyvolává totiž silné pocení, a tím i pomáhá snížit vysokou horečku. Latinské jméno Eupatorium je zase odvozeno od jména perského krále Eupatora z 1. století př. n. l., proslulého bylinkářským uměním.

Odolná vytrvalá bylina dorůstající výšky 100–250 cm. Má silnou purpurově hnědou aromatickou lodyhu, kopinaté, až 30 cm dlouhé listy rostoucí v přeslenech, a purpurové květy. Kořen je tlustý, nachově hnědý s krémovou dužinou a menšími bočními kořínky.

Pěstování:

Má ráda vlhkou úrodnou půdu, slunce nebo polostín. Vysévá se na podzim nebo se množí dělením trsů na jaře či na podzim.

Užívané části:

Listy, vrcholy kvetoucích lodyh, kořeny, semena. Listy se sklízejí kdykoli, kořeny se vykopávají na podzim.

Konzervování:

Listy, kořeny a odkvetlá květenství se semeny se suší.

Pro léčení:

Sušený kořen se užívá v malých dávkách na podporu pocení, proti dně a revmatismu a jako močopudný prostředek pomáhající odstraňovat močové kameny z měchýře.

Sušené listy se používaly jako utišující prostředek při žlučníkových potížích a jako projímadlo.

V domácnosti:

Rozdrcená semena se vaří pro získání růžově červeného barviva.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek