Foto: Shutterstock

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Foto: Shutterstock

Šišák bajkalský

Místem původu šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) je Dálný Východ, u nás volně neroste, nicméně se dá bez problémů pěstovat. Jde o vysokou rostlinu s dřevnatými čtyřbokými lodyhami. Roste v trsech, potřebuje vlhčí humózní půdu, pokud máte možnost, vysaďte jej k potůčku nebo jezírku. Má velmi silný protizánětlivý účinek, posiluje organismus a přispívá k jeho čištění prostřednictvím povzbuzujícího účinku na ledviny a játra. Všechny tyto vlastnosti přispívají ke zlepšování revmatických stavů velkých kloubů. Nejvíce léčivých látek obsahuje kořen, ale sbírá se od července do září i fialově kvetoucí nať. Kořen má největší sílu na podzim.

Tip pro vás: 2 lžičky nadrceného čistého kořene přelijte asi 750 ml vody a nechte 5 minut vařit. Pozor, pokud s šišákem začínáte, je třeba dodržet toto malé množství, při předávkování hrozí závratě, křeče a pokles krevního tlaku. Později je možné koncentraci o málo zvýšit. Po měsíci je vhodné deset dní vynechat.

 

Foto: Shutterstock

Kostival lékařský

Povědomí o této výrazné bylině (Symphytum officinale) roste, i když spíše jako o výborném druhu pro přírodní zahrádkaření – zlepšuje totiž úrodnost půdy. V léčitelství se kostival odedávna využívá jako prostředek pro vnitřní zranění, s jeho pomocí dochází ke vstřebání krevních sraženin, umí hojit zlomeniny i vnější rány. Obsahuje totiž přírodní alantoin, který pomáhá regenerovat tkáň tím, že podporuje založení nového pletiva a buněk. Cholin zase umožňuje stažení otoku a urychluje hojení poškozených tkání tím, že odvádí produkty rozkladu. Slizové látky, které obsahují zejména kořeny, dobře uchovávají teplo, proto se tato část přednostně hodí na zábaly a obklady.

Tip pro vás: 100 g dobře očistěného a pokrájeného kořene nasypte do 500 ml olivového oleje. Za stálého míchání ohřejte směs na 70 °C a tuto teplotu udržujte asi půl hodiny. Poté přeceďte a k čiré tekutině přidejte asi 50 g včelího vosku. Až se rozpustí, nechte trochu zchladnout, a ještě tekutou hmotu rozlijte do malých dóziček. Příprava masti je trochu zdlouhavá, ale v lednici vydrží celý rok.

 

Foto: Shutterstock

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) roste nejčastěji ve vlhkých chladnějších oblastech. Jde o trvalku vysokou až dva metry s velkými dělenými listy a smetanově bílými latami drobných kvítků vonících po hořkých mandlích. Vrcholy rostlin se těsně po rozkvětu sbírají a suší v malých svazcích. Používají se jako přírodní tlumič horečky a vnitřních zánětů, výborné jsou proto právě pro bolavé klouby, obsažený salicylaldehyd má podobný účinek jako aspirin. Kromě snížení teploty má bylina i mírně sedativní účinek, uklidňuje a uvolňuje.

Tip pro vás: 2 lžičky sušených květů tužebníku přelijte 200 ml vody a povařte 3 minuty. Do scezeného odvaru namočte plátno a přiložte na bolavé klouby.

Bršlice kozí noha

Rostlina, která je vnímána jen jako plevel (Aegopodium podagraria), pomáhá při dně. Té se kdysi říkalo podagra a druhové jméno této byliny je podagraria. Nemoc způsobuje vysoký obsah soli a minerálů ve stravě, které se jako krystaly kyseliny močové usazují v kloubech a jsou příčinou silných bolestí. Bršlici není třeba pěstovat, v české přírodě i na zahradách jí najdete dost. Patří do čeledi miříkovitých, svěže zelené aromatické listy vyrůstají z podzemních oddenků. Bršlice je nejen protizánětlivá a antirevmatická, ale i močopudná. Nejsilnější efekt mají oddenky sbírané od dubna do října, ale vyplatí se do jídelníčku zařadit i mladé syrové listy, které se sbírají do vykvetení.

Tip pro vás: 2 lžíce čistých oddenků 500 ml vařící vody a nechte asi 15 minut vylouhovat. Popíjejte přes celý den. Kúru po deseti dnech přerušte a zopakujte až zase po deseti dnech. Tento cyklus opakujte maximálně třikrát.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Výzva pro všechny kreativce!

Výzva pro všechny kreativce!

Nezapomeňte se zapojit do naší nové kreativní soutěže! Vytvořte vlastní projekt, vyfoťte ho (stačí jedna velká kvalitní fotografie), napište podrobný popis krok za krokem, jak jste při výrobě projektu postupovali. Každý měsíc vybereme vítězný projekt, který bude otištěn v našem časopise, a jeho autor získá roční předplatné zdarma!

Celý článek

Jak správně pečovat o psí zuby

Jak správně pečovat o psí zuby

Nemoci chrupu mohou být pro vašeho čtyřnohého kamaráda velmi nepříjemné a bolestivé. Záněty dásní trápí až každého druhého psa a mohou mít závažné zdravotní následky. Proto by péče o psí chrup měla začít už od štěněčího věku a stát se nedílnou součástí každodenní rutiny.

Celý článek