Foto: Shutterstock

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Upcyklované a recyklované nádoby

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze při pěstování rostlin, je využití recyklovaných a upcyklovaných nádob. Místo toho, abyste kupovali nové květináče a nádoby, zkuste využít ty, které máte doma nebo které lze jednoduše vytvořit z recyklovaných materiálů. Co vše lze použít?

Plastové nádoby

V každé domácnosti se najdou PET láhve, různé kelímky od jogurtů či pomazánek nebo větší láhve od saponátů, pracích prostředků atd. Všechny tyto nádoby můžete snadno proměnit v dočasné nádobky pro předpěstování či zakořeňování rostlinek. Z větších láhví lze po vyříznutí boční části nádoby vytvořit menší truhlík, z PET láhve stačí odstřihnout vrchní část, udělat otvory na dně pro odtok vody a máte jednoduchý květináč.

Plechovky a sklenice

Plechovky od konzerv snadno využijete jako originální květináče. Můžete je natřít a ozdobit podle svého vkusu. Inspirujte se například naším návodem na straně 22. Staré sklenice od marmelády nebo omáček mohou posloužit jako skvělé nádoby pro množení a zakořeňování rostlin nebo jako nádobky pro pěstování zelené natě z cibulovin.

 

Foto: Shutterstock

Dřevěné bedýnky

Bedýnky od ovoce můžete umístit na balkon či terasu na zem, ale také stěnu, a vytvořit tak vertikální zahradu.

Kartonové obaly

Obaly od vajec vám skvěle poslouží pro výsev a předpěstování květin a zeleniny.

Papírové a kartonové obaly

Například prázdné kartonové krabice lze snadno upravit na záhonky pro předpěstování semen. Po vzejití rostlinek je jednoduše rozstřiháte na malé květináčky, které zasadíte do truhlíků nebo na záhony.

Vertikální zahrady

Vertikální zahrady jsou skvělým způsobem, jak využít omezený prostor a zároveň vytvořit zajímavý designový prvek. Mohou být například umístěny na balkoně, terase, nebo dokonce uvnitř domu.

Závěsné nádoby

Závěsné květináče umožňují pěstovat květiny zavěšené na stěně, v okně nebo od stropu. Můžete si koupit nádoby již speciálně upravené k zavěšení, nebo si je jednoduše vytvořit z květináčů či jiných nádob, například lahví, bedýnek apod.

Květinové stojany

Stojany s policemi mohou být umístěny na terase nebo balkonu a sloužit jako vertikální zahrada. K jejich vytvoření lze využít třeba staré žebříky, štafle nebo schůdky.

Vertikální paletové zahrady

Ze staré palety snadno vytvoříte nástěnnou polici, do které lze vložit květináče s bylinkami či okrasnými květinami.

Nástěnné závěsné láhve

Z obyčejných PET láhví vodorovně upevněných na stěnu můžete vytvořit působivou zahrádku vhodnou pro pěstování truhlíkových rostlin a bylinek.

 

Foto: Shutterstock

Domácí pěstování bylinek a zeleniny

Domácí pěstování bylinek pro kuchyňské a léčebné využití je nejen cenově dostupné, ale také zaručuje čerstvost a kvalitu. Stejně tak pěstování zeleniny z vlastních zdrojů vám může přinést nejen úspory, ale také zdravější a chutnější potraviny. Co všechno můžete pěstovat na minimálním prostoru?

Bylinky pro kuchyň

Mátu, petržel, bazalku, tymián, rozmarýn, oregano a další bylinky můžete snadno pěstovat doma na okně nebo balkoně.

Bylinky pro léčbu

Levanduli, máku, heřmánek a mnoho dalších léčivých bylin můžete také pěstovat doma a využívat je pro přípravu čajů nebo léčivých přípravků.

Zelenina

Rajčata, papriky, ředkvičky, salát, špenát a další zeleninu lze snadno pěstovat i v omezeném prostoru, jako je balkon nebo terasa.

 

Foto: Shutterstock

 

Nádoby vhodné pro pěstování bylinek a zeleniny:

Tradiční květináče

Jsou ideální pro většinu bylinek, jako je petržel, bazalka, máta, tymián a oregano. Lze je úspěšně využít i pro menší odrůdy rajčat nebo paprik.

Recyklované nádoby

Tyto nádoby jsou vhodné zejména pro menší rostliny, jako jsou jahody, různé druhy salátů (např. špenát, rukola), pažitka a ředkvičky. Mohou být také využity pro pěstování bylinek, jako je rozmarýn nebo koriandr.

Dřevěné nebo plastové přepravky

Větší upcyklované předměty mohou poskytnout prostor pro větší rostliny, jako jsou cherry rajčata, papriky nebo cukety. Tyto nádoby jsou také skvělou volbou pro kořenovou zeleninu, jako jsou mrkev či řepa.

Pytle a plátěné tašky

Tyto nekonvenční nádoby jsou ideální pro rostliny, které mají mělké kořeny, jako jsou ředkvičky, saláty, špenát nebo bylinky. Mohou také fungovat pro pěstování brambor.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek