Foto: Shutterstock

Bylinky pro zdravé a krásné vlasy

Nejste spokojení se vzhledem svých vlasů? Vyzkoušejte kromě kosmetiky i přírodní sílu bylinek, která se pro péči o vlasy a pokožku hlavy úspěšně používá po dlouhá staletí.

Bříza bělokorá a pýřitá

Kvalitní a léty prověřená vlasová kosmetika se vyrábí z domácích, tedy dostupných druhů břízy. Patří mezi ně bříza bělokorá (Betula pendula) a pýřitá (B. pubescens), které rostou skoro všude, i na haldách nebo v opuštěných průmyslových areálech. Vlasové přípravky se dělají hlavně z listů, které se strhávají z mladých větví v dubnu až květnu, kdy jsou ještě trochu lepkavé. Poté se rozloží do tenké vrstvy a suší ve stínu. Nejjednodušší je uvařit si z nich čaj, který použijete k oplachům po mytí vlasů nebo ho vypijte. Přispívá k celkové detoxikaci organismu, která se projeví také na vylepšení vlasů a pleti.

Tip pro vás: Smíchejte 2 hrsti mladých březových listů se 2 polévkovými lžicemi listů a kořenů kopřivy a po 1 lžíci listů lichořeřišnice a rozmarýny. Byliny nasekejte na malé kousky, zalijte 500 ml octa a 500 ml kvalitního alkoholu, například vodky. Nechte stát 3 týdny, poté slijte a přefiltrujte přes plátno. Pravidelné vtírání této vody do pokožky hlavy podpoří růst vlasů.

 

Foto: Shutterstock

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) – v češtině se používá i ženský tvar rozmarýna – obsahuje velké množství éterických olejů a dalších látek, které mají schopnost prokrvovat, a tedy vyživovat v místě, kde se bylina použije. Navíc stimuluje vlasové váčky, čímž pomáhá bojovat s předčasným vypadáváním vlasů. Tento účinek ještě znásobíte jemnou masáží pokožky hlavy.

Tip pro vás: Rozmarýnový šampon si připravíte z 1 hrsti nasekané rozmarýnové sušené nebo čerstvé nati, kterou přelijete 250 ml vroucí vody. V přikryté nádobě nechte 3 hodiny louhovat. Mezitím si připravte šamponový základ – 50 g mazlavého mýdla z lékárny rozpusťte ve 250 ml destilované nebo dešťové vody, přidejte 10 g uhličitanu draselného, prodává se pod označením potaš, a směs nechte prudce vařit. Po půlhodině odstavte a nechte zchladnout. Do vlažné směsi metličkou zašlehejte rozmarýnový odvar. Nakonec přidejte 15 kapek rozmarýnového oleje. Pokud se vám nechce šampon složitě připravovat, použijte ten z obchodu a jen do něj vmíchejte rozmarýnový odvar a olej. Získáte šampon, který se hodí pro ošetřování zvlášť tmavých vlasů, kdy zabrání tvorbě lupů a omezí nadměrnou produkci mazu.

 

Foto: Shutterstock

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je nejběžnějším lidovým prostředkem pro ošetření vlasů. Má stahující a čisticí účinek i vysoký obsah minerálních látek, zejména draslíku. Ten omezuje množství lupů, kdy vlasovou pokožku čistí a upravuje její pH. V kyselejším prostředí se totiž nedaří kvasinkám, které jsou často příčinou těchto potíží.

Tip pro vás: Připravte si bylinnou vodu proti lupům a nadměrnému vypadávání vlasů z 50 g najemno posekaných kopřivových listů a mladých kořenů, které nasypete do 250 ml jablečného octa. Láhev nechte stát 3 týdny na slunečném místě. Poté přípravek slijte a přefiltrujte přes plátno nebo jemné sítko a nalijte do tmavé lahvičky. Tato vlasová voda se vmasíruje do pokožky hlavy buď neředěná, nebo se ředí s vodou v poměru 1 : 5. Nechá se působit půl hodiny.

 


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek