Echinacea nepatří jen do lékárničky

Echinaceu poznáte podle nachových květů a drsných listů, pěstují se však i odrůdy nezvyklých odstínů a tvarů. Záhony tak mohou zdobit rostliny v bílé, žluté, oranžové či tmavě červené barvě nebo takové, které se proměňují během doby kvetení. Ovšem do lékárny patří pouze jedna.

Léčivé účinky nabízejí pouze základní botanické druhy – Echinacea purpurea či vysoká Echinacea palida. Oblíbené kapky z této byliny se vyrábějí nejen z kvetoucí natě, ale i z kořene rostliny. Pro domácí výrobu lisovaných šťáv, čajů či tinktur se používá převážně nať, která se zpracovává v čerstvém stavu. Můžete ji sklízet již druhým rokem po výsadbě, a to v době květu, kdy obsahuje nejvyšší množství kyseliny cichorové, která rostlině dodává antivirové účinky. Vyrytím kořenů totiž květinu zničíte, což je škoda. Kořeny pro výrobu léčiva musejí být dost silné, vyrývají se až ve třetím roce pěstování, časně zjara nebo na podzim.

 

Nejen proti chřipce

Echinacea významně zvyšuje odolnost organismu, povzbuzuje imunitní systém, má také antivirové účinky, používá se tedy při chřipce, ale pomůže rovněž při onemocněních nosních dutin. Hodí se k léčbě špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů nebo lupénky. Doporučuje se rovněž po užívání antibiotik. Nejsou známy negativní účinky, ale vyhnout by se jí měli lidé s autoimunitním onemocněním, při poruchách krvetvorby, HIV nebo tuberkulóze. Pozor! Echinaceové přípravky nelze používat dlouhodobě – potom se jejich účinek výrazně zeslabuje. Doba léčby by tedy nikdy neměla přesáhnout šest až osm týdnů.

Pěstování zvládne každý

Echinaceu poznáte velmi snadno – kromě nachové barvy květů je pro ni typický vysoko vyklenutý střed, tedy květní lůžko, a také drsné listy. Jde o trvalku, která roste téměř sama. Stačí jí dopřát místo na plném slunci a dobře propustnou půdou, vždyť pochází ze severoamerických prérií. Vlhčí půda jí nevadí, ale místo musí být dobře odvodněné, na zamokřeném se jí dařit nebude. Nejjednodušší způsob množení, a to i pro domácí pěstování, je dělení trsů. Profesionálové umějí nové sazenice získat i z kořenových řízků. Jde o mnohem složitější postup, z jedné rostliny ovšem získáte mnoho nových. Echinaceu lze pěstovat i ze semen, trvá ale několik let, než rostlina patřičně zesílí a budete ji moci využít jako léčivku.

 

Odrůdy pro krásu

Kromě základního druhu se sytě růžovými květy se jako okrasné pěstují i odrůdy nezvyklých barev a tvarů. Nejvíce pozornosti přitahují ty bíle a žlutě kvetoucí, například ‘White Swan‘, ‘Coconut Lime‘, ‘Milkshake‘ či ‘Golden Skipper‘. Tmavě červeným odstínem překvapí ‘Secret Love‘, oranžovými ‘Julia‘ či ‘Marmelade‘. Můžete vybírat i z odrůd s plnými květy nebo s proměňující se barvou. Echinacea se řadí také mezi medonosné rostliny – hmyz ze širokého okolí láká až do podzimu. Navíc její zralá semena zůstávají v pevných úborech i přes zimu, a stávají se tak důležitou potravou pro drobné ptactvo, jako jsou třeba sýkorky, čížci nebo stehlíci.

 

Jak využít echinaceu

Čaj z čerstvé natě

Dvě polévkové lžíce čerstvé kvetoucí natě se spaří čtvrt litrem vroucí vody a nechají se deset minut louhovat. Pozor, nedoporučuje se používat sušenou bylinu – léčivé látky jsou nejúčinnější v čerstvé rostlině.

 

Balzám na rány

Dvacet gramů čerstvě nasbíraného, opraného a nadrobno posekaného kořene a stejné množství kvetoucí natě echinacey, deset gramů květů měsíčku a deset gramů natě třezalky zalijte čtvrt litrem zastudena lisovaného oleje a vše zahřejte na sedmdesát stupňů. Při této teplotě udržujte asi půl hodiny. Poté olej slijte a přimíchejte do něj třicet gramů včelího vosku, který se v něm rychle rozpustí. Ještě horký balzám slijte do malých dóziček a nechte vychladnout. Teprve potom je zavřete. Sražená voda by jinak stekla z víčka zpátky do balzámu a znehodnotila by jej.

 

Tinktura pro posílení odolnosti

Do šroubovací sklenice nasypte několik hrstí nasekaných čerstvých květních úborů, lodyh a listů, aby ji zaplnily zhruba do jedné třetiny. Můžete přidat i nasekaný kořen z této byliny, nesmí ho však být více než patnáct procent. Přilijte padesátiprocentní alkohol a nechte stát asi tři týdny na slunci, třeba na okenním parapetu. Denně obsah sklenice protřepávejte. Pak tinkturu slijte do vhodných kapacích lahviček. Pro posílení imunity užívejte každé ráno nalačno jednu lžičku.

 


Třapatkovka versus třapatka

U echinacey se v poslední době setkáte i s označením třapatkovka nachová (Echinacea purpurea). Dříve se této rostlině říkalo třapatka. Nyní se název třapatka používá jen pro rudbekii (Rudbeckia), která se však neřadí mezi léčivky. Nejen kvůli větší přehlednosti tak zahradníci raději volí pro obě květiny latinské jméno – tedy echinacea a rudbekia.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek