Jak zmírnit potíže při menopauze

Ženský přechod je téma, o kterém se nemluví nijak snadno. Je dost intimní a často ho provázejí nepříjemné obtíže. Dobrá zpráva ale je, že se s tím dá leccos dělat.

Při pohledu na seznam možných příznaků menopauzy se člověk ani nediví, že to pro ženy není nejpříjemnější období. Na druhou stranu je třeba si říci, že tyto potíže zná asi 70 procent z nich – zbylá téměř třetina se přesune z plodné fáze svého života bez obtíží.

Plodnost ženy obvykle končí kolem jejího 50. roku věku, úbytek hormonů v těle se ale může začít projevovat už o dekádu dříve. Už čtyřicátnice tak mohou mít například nevyrovnaný menstruační cyklus nebo pociťovat změny v sexuální oblasti. V těchto případech hovoříme o perimenopauze. Menopauzu pak má žena za sebou v případě, že se u ní neobjeví menstruace po celý rok.

 

Méně známé problémy

Zatímco o návalech horka či změnách v sexuální oblasti asi slyšel každý, mnohé další příznaky jsou méně známé. Například syndrom pálení v ústech mohou ženy zažívat i více než deset let – tři roky před menopauzou a až 12 let po ní. Pocit brnění a svědění v ústech, vysychání sliznic a žíznivost mohou vznikat proto, že estrogen ovlivňuje tvorbu slin a citlivost chuťových pohárků.

A v ústech ještě zůstaneme. Vysychání tkání v ústech totiž může způsobovat i větší náchylnost dásní k zánětům, které často provázejí nepříjemné bolesti.

Vinou slábnutí kostí (osteoporóza) mohou svou sílu ztratit nejen krčky kosti stehenní, ale také zuby a čelist. V době přechodu je proto třeba pečlivě dbát na ústní hygienu a nezanedbat žádné potíže, které by se mohly vyskytnout.

 

Vlasy, pleť, nehty

Úbytek množství estrogenu a naopak přibývání testosteronu mohou za to, že některým ženám slábnou a vypadávají vlasy. (Naopak na obličeji se může porost nově objevit.)

Stejně tak vznik vrásek a stárnutí pleti, které jsou s přibývajícím věkem normální, může být uspíšen nedostatkem estrogenu. Řešením těchto problémů může být stabilizace množství hormonů v těle – například ve formě hormonální substituce, takzvané menopauzální hormonální léčby.
Výkyvy hladiny hormonů nedělají dobře ani nehtům, které mohou být oslabené a třepit se. Pomoci jim můžete i dodávkami živin, které potřebují: například vitaminu C, folátů (vitaminů skupiny B), proteinů, vápníku a železa.

V období kolem přechodu trpí hodně žen také nespavostí. Ta s sebou přináší i další nepříjemnosti – výkyvy nálad, zapomnětlivost, ubírá na energii, produktivitě i motivaci. Chybějící energii si navíc leckdo „nahání“ i jídlem, což může vést k přibývání na váze.

 


Jak předcházet potížím

  • Chcete-li předejít příznakům menopauzy nebo je omezit, dodržujte pravidla vhodného stravování: jezte méně, protože se váš metabolismus zpomalí, jezte celozrnné potraviny a listovou zeleninu, vyhýbejte se tukům (zvláště nasyceným), dbejte na příjem vápníku, vyhýbejte se naopak kořeněnému jídlu, cukru, bílé mouce, soli, kofeinu a alkoholu.
  • Přestaňte kouřit a naordinujte si pravidelný spánkový režim a dodržujte ho i o víkendech, předejdete tak nespavosti.
  • Denně po 30 až 45 minut cvičte – postačí například svižná chůze, jogging, jóga nebo posilování. Osvojte si relaxační techniky a hluboké dýchání, provádějte je alespoň dvakrát denně.
  • Poraďte se s lékařem o možném nasazení medikamentů a dbejte na vyšetření zdraví vašich kostí, které mohou být po menopauze postiženy osteoporózou.

 

Bylinkoví pomocníci

Chmel otáčivý
Humulus lupulus

Uvolňuje hladké svalstvo při menstruaci a vyrovnává produkci estrogenu, která v přechodu ustává.

Na čaj: 2 lžičky chmelových šištic přelijte 250 ml horké vody a nechte 5 minut táhnout

 

Růže šípková
Rosa canina

Čaj pomáhá nejen při žaludečních křečích, ale při menstruaci. Povzbuzuje ledviny, čistí střeva a odkyseluje tělo.
Semínka z šípků usušte a namelte nebo rozdrťte v hmoždíři.

Na čaj: 1 lžičku mletých semen vařte ve 250 ml vody asi 20 minut.

 

Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum

Pomáhá při nervovém neklidu, nespavosti, klimakteriu či nočním pomočování.

Na čaj: 1 lžičku sušené byliny přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 

Pupalka dvouletá
Oenothera biennis

Pupalkový olej – před menstruací a v přechodu vyrovnává kolísání nálad a zvyšuje psychickou odolnost.

Pupalkový olej je k dostání v lékárnách.

 

Jetel luční
Trifolium pratense

Obsahuje izoflavony, které mají v lidském těle podobný účinek jako estrogen (fytoestrogeny). Jetelový čaj nebo preparáty pomáhají při klimakteriu.

Na čaj: Zalijte 1 lžičku květů a listů 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 

Kontryhel žlutozelený
Alchemilla xanthochlora

Používá se při ženské hormonální nerovnováze – raději méně koncentrovaný.

Na čaj: 1 lžička sušeného listí se zalije 250 ml horké vody a nechá 5 minut stát.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek