Bylinkové pleťové vody

Rádi svěřujete péči o své zdraví bylinkám? Pak jistě uvítáte pár jednoduchých návodů, jak si vyrobit levné, a přitom účinné kosmetické přípravky. Stačí jen zaběhnout na zahrádku, natrhat čerstvé byliny a pustit se do toho.

Tymiánová pleťová voda

Pomáhá proti akné, má zklidňující účinky, napíná pleť a stahuje póry.

Budete potřebovat

  • 100 ml destilované nebo kojenecké vody
  • 6 g sušeného tymiánu

Do sklenice s uzávěrem nasypte sušený tymián a zalijte ho vroucí vodou. Nechte vychladnout, uzavřete a poté postavte na teplé a slunečné místo, například na okno nad topením. Během 2 až 6 týdnů jednou nebo dvakrát denně protřepejte. Potom vodu přefiltrujte přes plátno nebo kávový filtr do skleněné nádoby, ve které budete pleťovou vodu skladovat. Skladujte ji v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 až 3 měsíců.

Levandulové tonikum

Má protizánětlivé a zklidňující účinky, hodí se pro mastnější i problematickou pleť.

Budete potřebovat

  • 50 ml odvaru z heřmánku
  • 1 ml glycerinu
  • 1 lžičku jablečného octa
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
Připravte si odvar z 1 lžíce heřmánku a 50 ml vody (krátce povařte) a nechte vychladnout. Přelijte do uzavíratelné lahvičky, přidejte glycerin (zakoupíte v lékárně), jablečný ocet a levandulový esenciální olej. Důkladně směs protřepte. Skladujte v lednici a používejte dvakrát denně na očištěnou pleť.

Měsíčková pleťová voda

Pro rozjasnění a zklidnění suché pleti.

Budete potřebovat

  • 2 lžíce čerstvých nebo sušených květů měsíčku
  • 200 ml destilované nebo kojenecké vody

Květy zalijte vroucí vodou a nechte luhovat asi 15 minut. Poté nechte nálev vychladnout a přeceďte ho přes sítko do připravené sterilizované skleněné nádoby s víčkem. Používejte dvakrát denně. Uchovávejte v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 měsíců

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Sbírejte šípky

Sbírejte šípky

Dozrávají od konce září a můžete je využít na mnoho způsobů. Nezapomeňte si ani letos v přírodě nasbírat rudé šípky a připravit si z nich léčivé dobroty.

Celý článek

Pískové věnce

Pískové věnce

Tyhle originální věnečky ve tvaru bábovek si sice upečete, ale zaručeně vám je nikdo nesní. Jsou totiž pečené z písku, a proto vydrží být dlouho krásné. Vyrobte si je spolu s námi.

Celý článek

Přečtěte si