Bylinkové pleťové vody

Rádi svěřujete péči o své zdraví bylinkám? Pak jistě uvítáte pár jednoduchých návodů, jak si vyrobit levné, a přitom účinné kosmetické přípravky. Stačí jen zaběhnout na zahrádku, natrhat čerstvé byliny a pustit se do toho.

Tymiánová pleťová voda

Pomáhá proti akné, má zklidňující účinky, napíná pleť a stahuje póry.

Budete potřebovat

  • 100 ml destilované nebo kojenecké vody
  • 6 g sušeného tymiánu

Do sklenice s uzávěrem nasypte sušený tymián a zalijte ho vroucí vodou. Nechte vychladnout, uzavřete a poté postavte na teplé a slunečné místo, například na okno nad topením. Během 2 až 6 týdnů jednou nebo dvakrát denně protřepejte. Potom vodu přefiltrujte přes plátno nebo kávový filtr do skleněné nádoby, ve které budete pleťovou vodu skladovat. Skladujte ji v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 až 3 měsíců.

Levandulové tonikum

Má protizánětlivé a zklidňující účinky, hodí se pro mastnější i problematickou pleť.

Budete potřebovat

  • 50 ml odvaru z heřmánku
  • 1 ml glycerinu
  • 1 lžičku jablečného octa
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
Připravte si odvar z 1 lžíce heřmánku a 50 ml vody (krátce povařte) a nechte vychladnout. Přelijte do uzavíratelné lahvičky, přidejte glycerin (zakoupíte v lékárně), jablečný ocet a levandulový esenciální olej. Důkladně směs protřepte. Skladujte v lednici a používejte dvakrát denně na očištěnou pleť.

Měsíčková pleťová voda

Pro rozjasnění a zklidnění suché pleti.

Budete potřebovat

  • 2 lžíce čerstvých nebo sušených květů měsíčku
  • 200 ml destilované nebo kojenecké vody

Květy zalijte vroucí vodou a nechte luhovat asi 15 minut. Poté nechte nálev vychladnout a přeceďte ho přes sítko do připravené sterilizované skleněné nádoby s víčkem. Používejte dvakrát denně. Uchovávejte v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 měsíců

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.