Bylinkové pleťové vody

Rádi svěřujete péči o své zdraví bylinkám? Pak jistě uvítáte pár jednoduchých návodů, jak si vyrobit levné, a přitom účinné kosmetické přípravky. Stačí jen zaběhnout na zahrádku, natrhat čerstvé byliny a pustit se do toho.

Tymiánová pleťová voda

Pomáhá proti akné, má zklidňující účinky, napíná pleť a stahuje póry.

Budete potřebovat

  • 100 ml destilované nebo kojenecké vody
  • 6 g sušeného tymiánu

Do sklenice s uzávěrem nasypte sušený tymián a zalijte ho vroucí vodou. Nechte vychladnout, uzavřete a poté postavte na teplé a slunečné místo, například na okno nad topením. Během 2 až 6 týdnů jednou nebo dvakrát denně protřepejte. Potom vodu přefiltrujte přes plátno nebo kávový filtr do skleněné nádoby, ve které budete pleťovou vodu skladovat. Skladujte ji v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 až 3 měsíců.

Levandulové tonikum

Má protizánětlivé a zklidňující účinky, hodí se pro mastnější i problematickou pleť.

Budete potřebovat

  • 50 ml odvaru z heřmánku
  • 1 ml glycerinu
  • 1 lžičku jablečného octa
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
Připravte si odvar z 1 lžíce heřmánku a 50 ml vody (krátce povařte) a nechte vychladnout. Přelijte do uzavíratelné lahvičky, přidejte glycerin (zakoupíte v lékárně), jablečný ocet a levandulový esenciální olej. Důkladně směs protřepte. Skladujte v lednici a používejte dvakrát denně na očištěnou pleť.

Měsíčková pleťová voda

Pro rozjasnění a zklidnění suché pleti.

Budete potřebovat

  • 2 lžíce čerstvých nebo sušených květů měsíčku
  • 200 ml destilované nebo kojenecké vody

Květy zalijte vroucí vodou a nechte luhovat asi 15 minut. Poté nechte nálev vychladnout a přeceďte ho přes sítko do připravené sterilizované skleněné nádoby s víčkem. Používejte dvakrát denně. Uchovávejte v chladničce a spotřebujte nejdéle do 2 měsíců

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…