Vše, co potřebujete pro zdravé ledviny a měchýř
Bolest v podbřišku či v oblasti měchýře a časté nucení k močení. Leckterá žena ví, o čem mluvíme. Zánět dolních močových cest prodělá totiž alespoň jednou za život každá druhá žena. Toto onemocnění je zhruba stejně rozšířené jako rýma. S muži to mají bakterie složitější, protože jejich močová trubice je delší. Než se dokážou dostatečně rozmnožit a probojovat se do zajímavějších území, jako jsou močový měchýř, či dokonce ledviny, tělo si s nimi zpravidla poradí samo. V osmdesáti procentech mohou za zánět močových cest bakterie Escherichia coli. V pěti až patnácti procentech pak Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus saprophyticus či Streptococcus viridans. Tyto bakterie jsou původně součástí střevní mikroflóry a některé plní i důležité funkce při trávení. Jakmile však opustí své přirozené prostředí a vydají se z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře, změní se z pomocníků na protivné a zdraví škodlivé vetřelce.
Pálení nepřehlížejte
Zpočátku se zánět močových cest projevuje podobně, jako když prochladnete – častým nutkáním k močení. Chodíte močit velmi často a malé množství moče. Budete též pociťovat pálení při močení, a zejména při domočování. Některé ženy mohou trpět tupými bolestmi za stydkou sponou. Nejjednodušším řešením je zůstat alespoň týden doma, dodržovat sexuální abstinenci, být v teple a pít až dva a půl litru tekutin denně. Mohou mezi nimi být i bylinné čaje. Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé v poměru 1 : 1 : 1.
Při prevenci nebo na začátku slabého zánětu močového měchýře se mohou dobře uplatnit výtažky z brusinek. Samoléčbu však doporučujeme, jen nejsou-li projevy onemocnění příliš silné. Někdy při prudkém zánětu měchýře může žena močit i výrazně krvavou moč. Pokud příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři.
Vyšetření se nebojte
Lékař vás běžným způsobem prohlédne a provede chemické a mikroskopické vyšetření moče. Je-li významné podezření na zánět močového měchýře, nasadí antibiotikum tzv. podle zkušenosti, naslepo (empiricky) − tj. takové, které působí proti nejpravděpodobnějším původcům infekce. Před nasazením antibiotické léčby by měl lékař nabrat vzorek moče na kultivační vyšetření – zejména u opakovaných případů zánětů močového měchýře. Jeho výsledky budou známy za několik dnů a umožní změnit léčbu, pokud by nasazené léky neúčinkovaly. Pravděpodobně vás lékař také pošle na sonografii podbřišku a břicha. Trpíte-li opakovanými a komplikovanějšími záněty močového měchýře, měl by vás ale stoprocentně vidět urolog. V rámci vyšetření vám totiž může doporučit podrobnější vyšetření močových cest – rentgenové, a dnes hlavně CT vyšetření, cystoskopii a kalibraci močové trubice. Nad zánětem močových cest byste nikdy neměli mávnout rukou. Téměř u poloviny žen, u nichž spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Časté záněty dolních močových cest vedou až k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, a ten má pak menší kapacitu.
Mohou se přidat i ledviny
Ledviny mají za úkol zbavit tělo odpadních látek, které jsou z těla vylučovány v moči, a rovněž udržovat hladinu tekutin v těle. A také zde vznikají některé pro život důležité látky. Neléčené nebo nedostatečně léčené infekce močového měchýře mohou vyvolat zánět ledvin. A jak jej poznáte? Cítíte tupou tlakovou bolest a napětí svalstva v bedrech. Pravděpodobně je provází vysoká teplota, která může být doprovázena třesavkou a celkovou zchváceností. Moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. A samozřejmě – objevují se tytéž příznaky jako při zánětu dolních cest močových – pálení či řezání a častější nucení na močení.
Akutní zánět ledvin patří vždy do rukou lékaře – urologa, internisty nebo nefrologa. Cílem základního vyšetření na urologii je vyloučit jako příčinu zánětu zhoršený odtok moče z ledvin, vyvolaný překážkou v močovodu (močový kamínek, zúženina močovodu, nádor, krevní sraženina). Toto vyšetření je nutné před nasazením antibiotik. Provádí se jednoduchým ultrazvukovým vyšetřením, které vylučuje hromadění moče v ledvinách. Podle závažnosti může lékař doplnit ultrazvukové vyšetření CT vyšetřením. Při nekomplikovaném zánětu ledvin vám po vyšetření lékař předepíše antibiotika podle vašeho stavu a přidružených nemocí na 7 až 14 dní. Součástí léčby je dieta – strava by měla být pestrá a nedráždivá s dostatečným příjmem tekutin.
Z bylinných čajů je třeba pečlivě vybírat – ty s močopudným účinkem nejsou vhodné. Rovněž byste se měli vyvarovat alkoholu, kávy a silného černého čaje. Při léčení zánětu ledvin je nutný tělesný klid; kromě prvních dnů nemusíte být v posteli, ale fyzická práce, třeba jen v domácnosti, není vhodná.
Zánět ledvin je vždy považován za potenciálně rizikové onemocnění, které může být důvodem velmi závažných komplikací. A proto bychom si je měli pečlivě chránit. Přitom podle odborných odhadů trpí téměř každý desátý obyvatel ČR nějakým onemocněním ledvin. Většina z nich to však vůbec netuší. Pro náš život jsou však ledviny stejně důležité jako třeba srdce nebo plíce.
Bylinky pro zdravé močové ústrojí
Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica
Pomáhá při zánětech močového měchýře, ledvin a močových cest, posiluje celý organismus.
Na čaj: 1 lžíci sušené kopřivy nebo 3 mladé čerstvě utržené kopřivy dejte do šálku, spařte 250ml horké vody a nechte krátce vyluhovat.
Přeslička rolní
Equisetum arvense
Aktivuje činnost ledvin a močového měchýře, pomáhá i při revmatických onemocněních.
Na čaj: 1 lžičku přesličky přelijte 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit.
Zlatobýl kanadský
Solidago canadensis
Pomáhá odstraňovat ledvinový písek či kameny, při překyselení organismu a bolavých kloubech.
Na čaj: 1 lžičku zlatobýlu přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.
Vrbovka malokvětá
Epilobium parviflorum
Pomáhá při podrážděném močovém měchýři i při léčbě inkontinence u starších lidí.
Na čaj: 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte táhnout pouze 3 minuty.