Pohybem pro zdravé kosti

Dostatek vápníku je pro kvalitu kostí zásadní. Pouze jeho konzumace vám však zdravý skelet nezajistí. Je potřeba hlídat si i množství vitaminu D v jídelníčku, a také se dostatečně hýbat.

Mít zdravé kosti, to je zčásti genetická výhra a zčásti důsledek zdravého životního stylu. Proto by především lidé, kterým dědičnost příliš nepřeje, měli na kondici svých kostí být obzvlášť pečliví. Dispozice ke zlomeninám je dědičná, proto by se měl o stav svých kostí zajímat každý, jehož matka nebo otec utrpěli zlomeninu v oblasti kyčle, doporučují odborníci.

Vápník je základ

Ale nestrašme se. I když genetická dispozice ke zhoršené kvalitě kostí existuje, zdravým životním stylem se dá mnohé napravit. Základem je konzumovat dostatek vápníku; a i když vápník nenajdeme jen v mléčných výrobcích, jsou právě ony jeho nejužitečnějším zdrojem. Ve stravě, která neobsahuje mléko a mléčné výrobky, dostáváme denně kolem půl gramu vápníku. Pro vyrovnávání výdeje vápníku ho však musíme v potravě denně přijmout dvojnásobek, tedy 1 až 1,2 gramu. I když se uvádí řada potravin bohatých vápníkem, například mák, zůstává nejvíce doporučovaným zdrojem vápníku mléko a výrobky z mléka – například množství půl litru mléka nebo 100 g tvrdého sýra denně,“ doporučuje profesor Štěpán. K vápníku je pak třeba přidat ještě vitamin D. Ten si tělo sice dokáže vytvářet díky slunečním paprskům, v našich zeměpisných šířkách je ovšem sluníčka dostatek jen několik měsíců v roce, a proto je vhodné dbát i na jeho doplnění v jídelníčku.

Důležitý pohyb

Stejně důležitý jako vhodná strava je i správný pohybový režim. Kostem prospívá, když jsou zatěžovány – poznají, že se tělo pohybuje. Pokud kosti tyto signály nedostávají, tvoří se v kostních buňkách bílkoviny, které blokují vytváření nové kostní hmoty. Dlouhotrvající neaktivita je velmi významnou příčinou řídnutí a stárnutí kostí. Nejvhodnějším pohybem pro tělo je svižná chůze – té by člověk měl věnovat ideálně dvě až tři hodiny denně.

Ani dodržování všech opatření nicméně nejspíš nezabrání tomu, že kosti časem trochu zeslábnou. Jejich řídnutí je normální proces, který přichází s věkem, a postihuje více ženy než muže. Pokud se – například denzitometrií kostí – zjistí mírný úbytek kostní hmoty, neznamená to ještě nemoc. Osteoporóza se ale nemocí stává, pokud je současně zvýšená lomivost kostí. Jakákoli fraktura po 45. roce věku se rozhodně nemá bagatelizovat, zejména pokud k ní dojde při nepřiměřeně mírném úrazu, například pádu ze stoje.

Léky nejsou všemocné

Pro léčení osteoporózy jsou dnes dostupné jak léky, které upraví nadměrné odbourávání kostí, tak léky, které vytvoří novou kost a nahradí kostní hmotu, která byla dříve ztracena.

Nicméně i když lékaři dokážou pomocí medikamentů udělat hodně, je vždycky potřeba, aby se také snažil pacient. Nejen aby si hlídal jídelníček, ale také dbal na pohyb, léky doporučované při osteoporóze působí příznivě zejména u fyzicky aktivních lidí.

Bylinky pro zdravé kosti

Kostival lékařský

Symphytum officinale

Kostival je ze všech bylin nejlepší k léčbě kostních onemocnění. Pomáhá také při zlomeninách a vyvrtnutí, při zánětech kostí, vaziva a žil, krevních podlitinách a sraženinách, natrženém svalu, prostě při všech bolestech souvisejících s kostmi, svaly, klouby a jejich pouzdry.

Kostivalová mast: Čistý kořen kostivalu nastrouhejte a 2 hrsti dejte do 250 g horkého sádla, mírně osmažte, asi 3 minuty. Nechte přes noc stát a ráno sádlo rozpusťte a přefiltrujte. Uskladněte ve skleničkách s víčkem.

Přeslička rolní

Equisetum arvense

Je dobrým zdrojem křemíku, který je důležitý při hojení tkání a zlomenin. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť může mít i nepříznivé vedlejší účinky.

Čaj pro silné kosti: Udělejte směs 20 g přesličky, 10 g natě pýru, 10 g natě vřesu a 10 g listu břízy. Přelijte 2 lžíce směsi 500 ml vroucí vody, přikryté nechte 20 minut vyluhovat, sceďte a pijte 3x denně po třetině výluhu. Po měsíci pití čaje na 2 týdny přerušte.

Kapraď samec

Dryopteris filix-mas

Je účinný při bolestech kostí a proti křečím. Pozor, neužívejte jej vnitřně, pouze k obkladům a koupelím.

Koupel z odvaru: 1 kg drobné nasekaných kořenů vařte 2 hodiny ve 4–6 l vody. Sceďte do koupele, která má být teplá asi 35–40 °C a má trvat 15–20 minut.

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.