Foto: Shutterstock

Dokonalá krása magnolií

Svými nádhernými růžovo-bílými květy oživí na jaře každou zahradu. Vyberte si, jaký druh by se nejlépe hodil do té vaší a jak se o něj správně starat.

Magnolie Soulangeova

Magnolia x soulangiana

Magnolie Soulangeova se pěstuje pro krásné velké tulipánové květy, které sladce voní po ovoci. Listy se objevují až později. Zatímco keř je mrazuvzdorný, poupata poškodí už teploty těsně pod nulou. Proto ji sázejte raději do stínu, pokvete zde později, kdy už tolik nemrzne.

Tipy pro pěstování: Dřevina potřebuje vlhkou kyselou půdu. Nemá ráda tvarování, stříháním byste se také připravili o část květů. Ty se objevují až několik let po výsadbě.

 

Foto: Shutterstock

Magnolie hvězdovitá

Magnolia stellata

Tento pomalu rostoucí keř s hustě chlupatými větvemi zdobí vonné květy s úzkými bílými lístky, v průměru mají asi osm centimetrů. Rozvíjejí se už v březnu. Existují i kultivary v narůžovělých až růžových odstínech, například ‚Rosea‘, ‚Rubra‘, ‚Dawn‘. Kvete brzy po výsadbě.

Tipy pro pěstování: Hodí se hlavně do menších zahrad a na předzahrádky, neboť dorůstá do výšky jen asi čtyři a půl metru. Sází se mělce, ocení i mulčování.

 

Foto: Shutterstock

Magnolie liliokvětá

Magnolia liliiflora

Magnolie liliokvětá je nejkrásnější v druhé části jara, kdy už má část listů a zároveň se skoro celý měsíc objevují stále nová a nová poupata. Dvoubarevné úzké květy, které jsou zvenku sytě růžové zevnitř téměř bílé, se úplně neotevírají. Keř dorůstá do výšky jen kolem dvou metrů.

Tipy pro pěstování: Stejně jako další opadavé magnolie potřebuje vlhko a kyselou půdu. Protože koření mělce, bere si živiny z povrchu, tomu přizpůsobte i hnojení.

 

Foto: Shutterstock

Magnolie velkokvětá

Magnolia grandiflora

Oproti jiným magnoliím se tato liší délkou kvetení, která trvá od června do září, i neopadavými kožovitými listy. Ty mají na rubu rezavé chloupky, aby je chránily před ztrátou vody v zimě. Velké bílé květy krásně voní hlavně večer. Sice vydrží jen den až dva, ale stále se tvoří nové.

Tipy pro pěstování: Keř se řadí mezi kyselomilné druhy, proto na záhon přidávejte rašelinu, a také ho hnojte. Potřebuje vlhkou půdu, kořeny ale nesmí stát ve vodě.

 

Foto: Shutterstock


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek